met verbazing las ik aan alle diploma-houders Reisbureau Maarse Kroon Amsterdam-Z., 24 november 1967 De Weledelgestrenge heer ir. A. van Emmenes Van Lennepweg 17 's-Gravenhage Amice Van Emmenes, Met stijgende verbazing las ik het artikel ,,Wind uit arbitra le hoek", gepubliceerd in ,,De Scheidsrechter", dd. 15-11-1967, auteur Jaap Bax. Hoe is het mogelijk, dat iemand, die toch, al is het maar in het betrekkelijk kleine kringetje van de COVS, een zekere faam bezit, zich te buiten gaat aan een dergelijke flagrante onjuiste voorstelling van zaken. Ik vestig in verband hiermede de aan dacht op de volgende alinea uit het bovengenoemde artikel: ,,Dat betekent, dat niet scheidsrechter Tschenscher het ple zier van de tienduizenden bij NederlandJoegoslavië be dierf, maar Piet Keizer." Over voorlichting gesproken! ,,De Scheidsrechter" is toch zeker ook bedoeld onze jongere collega's op hun weg naar het voor hen eventuele scheidsrech- ters-Walhalla de nodige voorlichting te geven, maar dan ook objectieve voorlichting. De wijze waarop Bax dat doet, op schreeuwerige, arrogante wijze poneren, dat een scheidsrechter nooit schuld heeft, heeft met objectieve voorlichting maar dan ook in het geheel niets uitstaande. De grote (tweede!) boosdoener bij de wedstrijd Nederland Joegoslavië was juist die scheidsrechter Tschenscher, niet door een bepaalde handeling uit te voeren, maar juist door het na laten van een handeling. Een scheidsrechter van behoorlijk for maat had bij de vrij langdurige overtreding van Hölcer jegens Keizer onmiddellijk en hard moeten ingrijpen, daar was in dit speciale geval voldoende tij.d voor. En Bax moet zijn jonge scheidsrechters eens voorhouden, dat ze er zijn om moeilijk heden te voorkomen door ,,on the spot" te zijn en ,,on the spot" maatregelen te durven nemen en dat ze niet moeten reageren zoals Tschenscher zo negatief deed, nl. het absoluut verzuimen van op te treden tegen de eerste boosdoener Hölcer, een schoolvoorbeeld van hoe het juist niet moet! Want onmiddellijk en hard optreden tegen Hölcer had hier alle verdere nare consequenties kunnen voorkomen, c.q. het natrap pen door Piet Keizer. Wat Bax hier doet is op arrogante wijze een speler, die zich hier niet kan verdedigen, natrappen en dat is ook strafbaar. Als er dan toch maatregelen genomen moeten worden, dan stel ik voor: 1. scheidsrechter Tschenscher wegens het opzettelijk nalaten van optreden tegen de speler Hölcer van Joegoslavië en het daardoor indirect veroorzaken van moeilijkheden, hem het recht te ontzeggen voor zes (6) achtereenvolgende wed strijden in de Westduitse Bundesliga op te treden; en 2. voornoemde Jaap Bax te corrigeren voor de komende zes (6) edities van ,,De Scheidsrechter" met een verbod tot publiceren onder het motto „Wind uit arbitrale hoek", wegens het op arrogante en onwaarachtige wijze geven van voorlichting aan jongere scheidsrechters. Met sportgroeten, IR. CH. J. KIPS NB Copie van deze brief werd ons ter beschikking gesteld. Wij meenden er goed aan te doen deze in het Ajax-Nieuws af te drukken. Het bestuur der AFC Ajax maakt alle diploma-houders (wer kende leden, jeugdleden, ondersteunende leden e.a.) er na drukkelijk op attent, dat het diploma moet zijn voorzien van foto alsmede handtekening. Tot nu toe is daar bij de belasting-controle nog wel eens de hand mee gelicht, indien niet aan het bovenstaande werd vol daan. U gelieve er echter nota van te nemen, dat zulks vanaf heden beslist niet meer zal kunnen plaatsvinden. Zorgt u er dus voor, dat uw diploma compleet is, dit ter vermijding van onaangenaamheden i.e. het weigeren der toe gang. Het bestuur AFC AJAX voor uw uitwedstrijden in Europa Overtoom 477 bij de Zocherstraat Tel. 85252 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1967 | | pagina 10