soccer in amerika men ze er ook niet meer aan. Ik ben nu veel sterker geworden, ik schiet nu heel behoorlijk, dat blijkt wel (tussenvraag: ,,mik je eigenlijk als je op doel schiet?"; antwoord: „Nee, dat gaat instinctief, ik mik nooit bewust"), maar neem nou bij voorbeeld die effectballen die Piet Keizer schiet. Over een muurtje heen, zo dat de bal bijtijds naar beneden duikt en tegelijk een zijwaarts effect krijgt bijvoorbeeld, dat kan ik ook wel, maar alleen als de bal een eindje boven de grond is. Bij een vrije schop, als hij op de grond ligt, kan ik het niet, heb ik niet genoeg kracht voor. Je raakt zo'n bal niet vol, maar je moet hem toch heel hard trappen, anders heeft hij geen snelheid genoeg en krijgt hij ook die draaiing niet. Keizer kan dat, die heeft de kracht daarvoor, ik niet. Tenminste nu nog niet. Vraag: Wat is het laatste boek dat je hebt gelezen, de laatste film die je hebt gezien, de laatste grammofoonplaat die je hebt gekocht? Antwoord: Grammofoonplaten koop ik nooit, maar de laatste die ik heb gekregen was van Astrud Gilberto, en o ja, „This is my song", maar dan niet van Petula Clark maar van die man. De laatste film was „Samen uit, samen thuis", met De Funès en Bourvil, erg gelachen, en m'n laatste boek was „Klop maar op een deur" (tus senvraag: „Van Motley"; antwoord: „Dat kan wel"; tweede tussenvraag: „Je bent kennelijk geen groot lezer, want dat boek noem je ook al in je biografie, die een half jaar geleden is uitgekomen"; tweede ant woord: „Ik heb het voor de tweede keer gelezen, ik vind het een bijzonder goed boek"). Vraag: Heb je nog een boodschap te rich ten aan het Nederlandse volk? Antwoord (lachend): Ik zal maar niet zeg gen wat Jan Cremer toen gezegd heeft. Hoewel ik wel zijn initialen draag (toont zegelring met letters JC). Laat ik maar zeggen: graag net zoveel steun als vorig jaar. Ik weet niet hoeveel er van bekend is, want het is nog heel erg in het beginstadium. Het lijkt natuurlijk heel erg mooi, omdat het geld aantrekt, maar het wordt tezelfder tijd gespeeld als „base ball" en dat is de grootste concurrent. Een sport als baseball wordt niet zo gauw verdrongen door soccer, een spel dat hier eigenlijk niet bekend is. Weliswaar worden er miljoenen aan besteed en alles aan de spelers beloofd. Zoals misschien bekend is, heeft men hier twee „leagues", nl. de National Professional Soccer League (NPSL) en de North American Soccer League (NASL). Eerstgenoemde heeft elftallen samengesteld uit individuele spelers en de laatste brengt hele elftallen uit van andere landen. Deze week dan is het seizoen begonnen voor de NPSL en heb ik de eerste wedstrijd hier gezien tussen de Los Angeles Toros en de Pittsburg Phantoms. Zoals, naar ik meen, men in Holland weet, is de captain van Pittsburg: Co Prins, aan iedere Ajacied bekend. In een stadion dat honderdduizend mensen kan bevat ten, waren 1600 (zestienhonderd) aanwezigen om twee pro fessional-teams te zien voetballen. Die spelers die daar in het veld stonden en een behoorlijke partij speelden, verdienen een gemiddelde van 15.000 dollar per jaar. Laat u niet verblinden door het cijfer om te rekenen in Hollands geld. En daar kwamen niet meer dan 1600 bezoekers. Er was voldoende reclame ge maakt over de televisie, maar ook dat schijnt niet geholpen te hebben. Het spelpeil stond behoorlijk hoog en ook Co speelde een goede partij. Nadat Pittsburg 20 voor stond, hebben ze dat volgehouden tot een kwartier voor het einde. Toen riep Co zijn spelers terug in de verdediging, wat in mijn opinie verkeerd en niet nodig was, en op het laatste moment scoorde Los Ange les twee doelpunten, zodat een gelijk spel het einde was. Ook heb ik een wedstrijd gezien van Baltimore op TV, en als dat een aanmoediging moet zijn voor het publiek, dan blijft er niet veel over; de Hollandse tweede klassers spelen beter. Er zal nog heel wat gedaan moeten worden om soccer er in te krijgen. Misschien over vijf jaar en dat staat ook nog te bezien. Ja, zegt men, maar we hebben toch een contract. Hoeveel waar de is dat als de kas uitgeput is? Dat zal nog wel even duren, want het wordt toch op de belasting afgeschreven. Als er interesse is wil ik wel meer schrijven; er zijn een heleboel „maars" aan te voeren als spelers zich willen verbinden voor de USA. Tot de volgende keer. JAAP SWYNENBURG 19

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1967 | | pagina 19