van de voorzitter Bouwmeester Gerrand Regeren is vooruitzien! U kent ongetwijfeld deze uitdrukking: dat ze ook bij Ajax wordt toegepast, behoeft zeker geen nader betoog. Het is immers niet meer dan een gebiedende noodzake lijkheid en zéker in de sector van het be taalde voetbal. Je móét verder zien. Meer dan één jaar. meer dan twee jaren en ten aanzien van bepaalde facetten zelfs nog verder Dat het goed is daarbij, in verband met de vele vraagstukken en problemen, die min of meer alle clubs raken, van gedachten te wisselen, oplossingen voor te stellen, af spraken te maken etc., welke ziel van goe den wille zal daar niet vóór zijn? Als echter achteraf blijkt, dat op een dergelijke bijeenkomst genomen besluiten, gemaakte afspraken enz. in de praktijk slechts als holle frasen kunnen worden beschouwd, wordt de zaak bedenkelijker. Op een in Utrecht gehouden vergadering Juweliers Heiligeweg 12, Amsterdam-C., Tel. 23 65 41 van Eredivisie-clubs werd o.m. het volgende besloten: 1. Geen speler zal door een andere club worden benaderd, alvorens eerst met het bestuur (van de huidige club dus) overleg is gepleegd. Iets wat men een „gentlemen-egreement" pleegt te noemen. Nu, hiervan is op z'n rond-Hollands ge zegd: geen donder terecht gekomen. Ik wil hier geen naam of namen noemen. Slechts werd geconstateerd, dat de daden de (gegeven) woorden logenstraften 2. De clubs kwamen overeen dat, ver deeld over een tijdsbestek van drie jaren, de prijzen aldus zouden worden verhoogd: overdekte zitplaatsen tot f 10,staanplaatsen tot 3,50. Voor de goede orde: het voorstel was niet van Ajax afkomstig. Wel stemden wij ook vóór, omdat een verhoging van de entree prijzen voor de verenigingen in het alge meen een gebiedende noodzakelijkheid is. Minstens 85 procent van de (ook Eredi visie-) clubs zit in financiële zorgen, ziet de vaste lasten van jaar tot jaar stijgen, terwijl de inkomsten daarbij verhoudings gewijze achterblijven. Goed, daarover waren wij het dus eens. Maar wat staat enkele dagen later in de kranten? O.a. Sparta en Feijenoord en nu noem ik u toch twee namen doen toch maar niet mee. Vrezen populariteit te verliezen? Ik vraag mij af, welk nut (gezien het bo venstaande) zulke vergaderingen dan nog wel hebben. Laat ik u zeggen: ik vroeg het mij af. Want, mede gezien nog enkele punten, hebben wij reeds besloten (ik verklaarde dat ook in een radio-interview) niet meer aan dergelijke spelletjes mee te doen. Dat is alleen maar verloren tijd. We zullen zelf onze boontjes wel doppen. De loting voor de a.s. Europa Cup te Ge- nève hebt u, dank zij de radio-uitzending, als een spannende aangelegenheid kunnen meebeleven. Ik wil niet zeggen dat Rinus Michels en ondergetekende niet even goed onze oren moesten geloven, toen Real Madrid als onze tegenstander uit de bus kwam. Zeker, als we het, om zo te zeggen, zelf voor het uitzoeken hadden gehad, waren we liever wat kalmer-aan begonnen. Je leunt nu meteen al zo niet tegen een finale, dan toch wel in de buurt van demi finale aan. Real Madrid is immers ieder jaar goed voor een eindstrijd. Ze bezitten een grotere internationale routine dan wij. Hebben, gelet op hun prestaties in Europa Cup-verband, een grote naam. Aan de andere kant zij opgemerkt, dat zij vorig jaar niet zo ver zijn gekomen Een reden voor hen te meer, deze keer weer een rol van betekenis te willen ver vullen? Wat ons betreft: het lot heeft nu eenmaal zo beslist. Enkele pessimisten spraken zelfs al van: noodlot! Nu, zo somber zie ik het beslist niet. Integendeel. Op grond van de prestaties in de achter ons liggen de twee jaren, acht ik ons elftal zeker niet kansloos. Er is verder nogal wat te doen geweest over de prijzen, die wij voor de wedstrijd in het Olympisch Stadion hebben vastge steld. Hierover sprak ik reeds op een persconferentie, alsmede ook in het eer der genoemde radio-vraaggesprek. Ten behoeve van ons clubblad wil ik daar omtrent onze mening in grote lijnen nog eens herhalen: ook al omdat ik vind dat u dergelijke Ajax-berichten niet altijd via de grote pers behoeft te vernemen. Er is ook nog een Ajax-Nieuws We kunnen het er allen over eens zijn, dat we een prachtige vereniging hebben, met momenteel een schitterend eerste elftal en dat zulks allemaal het resultaat is van de gezamenlijke inspanning van zoniet allen, dan toch velen onzer. Het gaat er nu in de eerste plaats om, de huidige situatie te consolideren en waar mogelijk nog te verbeteren. Dat betekent b.v. dat we ons moeten wa penen tegen vooral de buitenlandse „zuig kracht" ten aanzien van topspelers. Van uit landen als Spanje, Italië e.d. komen de meest fantastische aanbiedingen en wil je niet door het vertrek van één of meer van dergelijke spelers achterop geraken, dan is het zaak dienovereenkomstige contrac ten te bieden (in verhouding tot en met in achtname van geldende normen o.a. le vensstandaard e.d.), zodat de heren, die willen toeslaan, het heft uit de hand wordt genomen. Verder is het noodzakelijk de grootst mo gelijke aandacht te besteden aan het „re serve-materiaal", dat van een dusdanig gehalte en zo aangepast dient te zijn dat, indien een speler door blessures, ziekte e.d. korte of langere tijd is uitgeschakeld, deze op behoorlijke wijze kan worden ver vangen, zodanig dat niet direct van een aanzienlijke verzwakking gesproken moet worden. 4

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1967 | | pagina 4