joop martens legde jeugd-secretariaat neer uit de benelux Joop Martens heeft besloten, na vele jaren het jeugd-secretariaat op voorbeeldige wijze te hebben waargenomen, zijn taak als zodanig met ingang van het nieuwe seizoen 1967-1968 niet te continueren. Deze zal voortaan worden waargenomen door de heer D. J. Boering, welke vanaf deze plaats veel succes zij toe gewenst. Overigens zal de heer Martens de jeugd niet geheel vaarwel zeggen (dat zou hij misschien niet eens kunnen) en zullen wij ingeval van advies, terzake van zijn specialiteit: de reglementen etc., zeker op zijn medewerking kunnen rekenen. Naar aanleiding van het bovenstaande had ik zo eens een ge sprek met de scheidende secretaris. „Hoelang heeft u in het eerste elftal gespeeld?" „Circa tien jaar. Van 1922 tot 1932." Dan heb ik hem op zijn praatstoel. Een roemrijk stuk Ajax-his- torie uit de twintiger jaren komt tot nieuw leven. Oude Ajax- glorie herleeft. Klinkende namen van weleer „Jan de Boer, Dolf van Kol, Wim Andriessen, Theo Schetters, Piet van Reenen, Eddy Hamel, Wim Volkers, Henk Twelker, Piet Strijbos, Henk Mul ders. Een prachtige episode in mijn leven, dat eigenlijk in latere jaren ook altijd in dienst van de voetbalsport heeft gestaan, o.a. als trainer." Na de oorlog verzocht de heer Koolhaas hem zitting te nemen in de Commissie Jeugdvoetbal, waarmede een periode van grote activiteit in dienst van Ajax aanbrak. Later volgde hij Henk Smit als jeugdsecretaris op. Het waren de jaren waarin Ajax nog het internationaal Insulinde-Cup-toernooi organiseerde. „Als gevolg van de gewijzigde maatschappelijke structuur na de oorlog heeft het verenigingsleven ook een geheel ander aanzien gekregen," zegt hij. „Lid zijn van een vereniging wil zeggen een vereniging in de volste zin van het woord dienen. Elk lid heeft zijn rechten, maar ook zijn plichten. En dat laatste wordt nog w§l eens vergeten. In vroegere jaren werd je voor je leven lid van eek vereniging. Je dacht er eenvoudig niet over lid van een an dere club te worden. Tegenwoordig verwisselt men van vereni ging net zo gemakkelijk als van jas. Men voelt niet meer zo veel biddingen Het kan haast niet anders of Joop Martens heeft zich in de loop der jaren een scherp omlijnde visie gevormd over de jeugd. „In onze huidige samenleving heeft zich ook de jeugd gewijzigd. De jonge mensen van nu eisen meer openheid, eerlijkheid; zij beschouwen vele tradities van ons ouderen als ballast. De jeugd van nu is ook veel zelfstandiger dan voorheen. Zij vormt zich jonger een oordeel, hetgeen derhalve ook jonger conflicten met ouderen tot gevolg heeft. Elke jeugdleider kan daarover mee praten." Hij besluit met: „Ik heb bij Ajax altijd een vriendenband tussen de mensen willen smeden. Tegenstellingen heb ik altijd getracht te overbruggen. In mijn commissie-werk ben ik ook van dit prin cipe uitgegaan. Gaarne wil ik allen, met wie ik in de loop van de jaren heb mogen samenwerken, bedanken voor het vertrou wen, dat zij in mij gesteld hebben. In mijn leven was er maar één vereniging en dat was Ajax, dat ik altijd naar beste eer en ge weten heb getracht te dienen." Wij van onze kant danken Joop Martens namens Ajax en in het bijzonder namens de Jeugdcommissie voor zijn vele werk en prettige samenwerking. J. H. H. Zoals u zich misschien nog wel zult herinneren, nam Ajax in het voorjaar deel aan het Internationaal Jongerentoernooi van de VV Patro Eisden in Belgiè. Voor de meer dan voortreffelijke ontvangst ging natuurlijk een dankbrief aan secretaris Jan Grosemans (Eisden-Mijnen). Mede naar aanleiding van het behaalde landskampioenschap en veroveren van de KNVB-beker zond hij ons nog een schrijven met de volgende inhoud: Geacht bestuur, Onze hartelijkste gelukwensen voor uw laatste successen, lands kampioen en bekerwinnaar! Wij danken u zeer voor uw schrijven van 24 mei jl. Wij zijn zeer verheugd te mogen vernemen dat uw afvaardiging, leiders en spelers, een goede indruk over ons en ons Jongerentoernooi zul len bewaren. Wij hebben niet nagelaten aan uw wens te voldoen, om aan de pleegouders uwer spelers en de directies van beide hotels, uw dank over te brengen. Wij eveneens, geacht bestuur, willen u nogmaals danken voor uw deelname aan ons toernooi. Tevens zijn wij fier en gelukkig u te kunnen gelukwensen met de houding en 't gedrag van uw afvaardiging, leiders en spelers, ledereen bij ons, bestuur van 't toernooi, pleegouders en directies van beide hotels, zijn vol lof over Ajax. Wij hopen stellig uw jongerenteam volgend jaar wederom te mogen ontvangen en daarom zijn wij zo vrij u reeds, bij dit schrijven, uit te nodigen op ons „Elfde internationaal jongeren toernooi" in 1968. Hopende op wederzijdse goede betrekkingen in de toekomst, danken wij u nogmaals en wensen u veel geluk en succes in de komende diverse competities! Met onze sportieve groeten, Hoogachtend, w.g. J. GROSEMANS Wij danken de heer Grosemans voor zijn vriendelijke woorden en ijs-en-weder-dienende, zal Ajax van de uitnodiging voor 1968 wederom gaarne gebruik maken. W. F. SCHOEVAART 15

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1967 | | pagina 15