50 jaar ajax-nieuws Saint Germain des Prés We herdenken omstreeks deze tijd het feit, dat 50 jaar geleden het AJAX-NIEUWS zij het tóén nog als proefnummer, korte tijd later definitief het levenslicht aanschouwde. Bij het passeren van de vier kruisjes werd door de toenmalige redactie (in de persoon van de heer F. de Bruyn) dit heugelijke feit op fraaie wijze in woord-en-beeld gebracht. Aangezien voor de meesten van ons dit nog vers in het geheugen ligt en verder de periode tussen 1957 en nu, het praedicaat „Historie" nog niet waardig is, menen wij dat een „edition spécial" niet voor de hand ligt. Doch de entourage van het clubblad dat thans voor u ligt, als kenmerk van onze vreugde over de successen tot-nu-toe als de strijd om de Europa Cup (met als top: Liverpool) en niet te vergeten de Ajax-prestaties in de huidige Eredivisie 1966- 1967 waarbij wij als Herfstkampioenen trachten aan te geven, wel zin te hebben om onze deelname aan de competitie van de UEAF volgend jaar te willen continueren biedt tevens de pret tige mogelijkheid daarin op bescheiden wijze die „Halve Eeuw" van de Ajax-penneridders te memoreren. De man, die vijftig jaar geleden tot de mede-oprichters behoorde: Dirk Knegt besloot, zoals u bekend, kortgeleden afstand te doen van zijn redactionele functie. Uit dank voor het vele en vooral goede werk jegens de club verricht, volgde daarop de benoeming tot lid van verdienste een onderscheiding, waarmede wij „Vlokkie" vanaf deze plaats namens zijn Ajax-vrienden nog van harte feliciteren. Zij het ons daarom thans vergund in hem, die eens behoorde tot de grondleggers van ons aller Ajax-Nieuws, diégenen te verper soonlijken, die in de achter ons liggende vijftig jaren, hetzij als redactielid, medewerker of anderszins hun goede krachten gaven aan ons clubblad en daarvoor vanaf deze plaats de grote erken telijkheid van geheel Ajax te betuigen. Zij brachten het Ajax-Nieuws op de vooraanstaande plaats welke het nóg steeds in de wereld der sportperiodieken c.q. cluborga nen inneemt en het is daarom dat wij èn voor de huidige redactie én voor hen, die na ons komen, uw aller steun vragen, teneinde de eenmaal verworven faam te kunnen handhaven. Moge u daarbij gedachtig zijn aan het doel van ons- en ieder vereni gingsblad, nl. vóór en dóór leden. T. M. BOWLING FOR EVERYONE Rembrandtsplein 10 - telefoon 239963 Directie: Carel C. Kamlag en Tom Manders Enkele kritieken uit 1916, na het eerste (proef nummer: Algemeen Handelsblad „Morgen verschijnt het eerste nummer, eigenlijk een proefnum mer nog, van een nieuw blaadje, een club-blaadje van Ajax. Het nummer dat voor ons ligt, ziet er zeer smakelijk uit en het blad zal er bij de honderden Ajax-enthousiasten wel ingaan." De Telegraaf „Wij ontvangen het eerste nummer van het Clubblad van Ajax, de Amsterdamsche 2e klasser, die groeit en sterk wordt tegen de verdrukking in. We vinden na een inleidend woord eenige cijfers, die de kracht van Ajax aanduiden, benevens een plaatje van Gupffert, die met zooveel succes zijn plaats in het NVB- Elftal (bedoeld wordt hier het Nederlands (KNVB elftal, zoals dat tegenwoordig heet. Red.) bezette. 'n Frisch uitziend blad, dat moge medewerken om het enthou siasme voor de populaire Amsterdamsche vereeniging te doen blijven voortbestaan." De Sport „Wij ontvingen het proefnummer van een clubblad voor Ajax, dat wij met genoegen lazen. De inhoud pleit voor de redactie, die in handen is van den heer Knegt. Alleen, eigen vooral jongere spelers niet te veel opkammen, collega! Daar zijn heel wat voet balloopbanen door gebroken. Overigens niets dan lof!" De Sportkroniek „De bezoekers werden verrast door de aanbieding van een Ajax- clubblad", hetwelk vanaf 1 Januari geregeld zal verschijnen. Het blad ziet er aardig uit en neemt onder de talrijke club periodieken een waardige plaats in." Mogen wij u dan tenslotte uit deze „oude doos" nog enkele citaten voorzetten uit de wedstrijd: AjaxRoyal Naval Brigade 00 „Het sublieme spel der Naval Brigadiers over alle linies en de krachtige weerstand van onze verdediging." Zo begint dit verslag van bovengenoemde wedstrijd op 3 no vember 1916 gespeeld, als zijnde de indrukken die het meest zijn bijgebleven. en de duizenden voetballiefhebbers, die ons veld tot in alle hoeken vulden, zullen hun gang naar het Ajax-huis ongetwij feld niet hebben betreurd. Op geen der rangen was een plaatsje onbezet en ook ditmaal bleek weer eens dat de populariteit van onze vereeniging geen phrase is." „Geestdrift over het taaie volhouden van de Ajax-ploeg." „Meesterschap en snelheid van de Engelsen." En dan lezen wij tot besluit, dat we ondanks de Britse meerder heid toch nog bijna hadden gewonnen. „Hoe handig kopte Lucas den bal over den uitgeloopen doelver- dediger heen in het net. Maar jawel, des scheidsrechters alziend oog had een overtreding bespeurd; een seconde vóór het doel punt was er afgefloten. Groote teleurstelling bij de onzen, be grijpelijke vreugde bij de discipelen van Mr. Wilks, die zich in de benauwenis van die twintig minuten absolute Ajax-meerder- heid niet erg prettig voelden." 26

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 26