'een belevenis om nooit te vergeten Ajax heeft weer eens van zich laten spreken. En hóé. Als een der weinige clubs in Europa heeft het kans gezien, na een gran diose 51 overwinning in het Olympisch Stadion, tegenstander Liverpool op eigen terrein een gelijk spel af te dwingen. Dit is gedaan op een manier waarvoor vriend-en-vijand grote bewon dering hebben. Onder de bestuursleden, die de ploeg naar Engeland vergezel den, was ook André Kraan. Uit zijn mond vernam ik het volgend relaas: ER VOOR Maandagmorgen 12 december, zo rond tien uur, was het dan zover. Een gezelschap van 26 man, bestaande uit 15 spelers, 5 bestuursleden, t.w. de heren v. Praag, Hordijk, Westrik, Tim man en Kraan, trainer Michels, masseur Muller, dokter Rolink, de heren Caransa, Bessem en last but not least de kok, vertrok per Convair van Martin's Air Charter van Schiphol naar de Beatle-stad aan de Mersey: Liverpool. Dank zij de daar geldende wintertijd konden we reeds om half elf voet op Engelse bodem zetten, waarna wij doorreisden naar Southport, een plaatsje 30 km van Liverpool. Achter het oer degelijke en typisch Engelse Palace-Hotel bevond zich een prachtig grasveld, waar de spelers uitstekend konden oefenen. Er waren echter geen ballen, doch voorzitter Van Praag ging even heen-en-weer naar Liverpool om voor het nodige ma teriaal te zorgen. De rest van de dag brachten we in gepaste stemming door. Er werden veel kranten gelezen, waarin men kon zien, dat de meningen nogal verdeeld waren. Men voerde als het ware een „koude oorlog". De één sprak van „makkelijk zeven doelpunten", de ander zag de zaak voor Liverpool maar somber in. De supporters van „the Reds" hadden uiteraard het volste vertrouwen in hun sterren. Een verder bewijs van pro-en-contra ondervonden we ook nog op de avond dat de heer Caransa het bestuur had uitgenodigd voor een bezoek aan een nachtclub waar de Beverly Sisters optraden: een van hen is getrouwd met de u welbekende Billy Wright. Toen bekend werd dat Ajax aanwezig was, volgde een spontaan applaus, waarbij bewondering werd uitgesproken voor onze pres tatie van 7 december. Bij het naar huis gaan reden wij achter een bus, no. 27. Toen de chauffeur bemerkte dat Ajax in de volgende wagen zat, stopte hij, wisselde de cijfers om, waarbij de 2 vervangen werd door een 0 en deed het bekende duim-gebaar! Ja, men had ondanks de achterstand, alle vertrouwen. Volgens plan zouden we dinsdags naar Liverpool gaan, maar op advies van Rinus Michels en dat zou later een uitstekend advies blijken te zijn bleven we in Palace Hotel. 's Morgens gingen de spelers inkopen doen, in de vroege avond naar de Beverly Sisters, die bereid bleken te zijn speciaal voor Ajax een uur vroeger op te treden en tot grote verbazing van ons Hollanders in het Nederlands: „Drie kleine kleutertjes ten gehore brachten. Verder bezochten de spelers deze dag ook het veld. Al naar de woensdag naderde, werd de stemming toch wel iets nerveuzer, spannender. Ja, je weet het natuurlijk nooit het is en blijft voetbal. Tijdens een prachtige lunch werden tussen Ajax en Liverpool vriendelijke woorden gewisseld, geschenken gegeven. In het Adelphi Hotel, waar alleen het bestuur intrek had genomen, zagen we verder nog vele bekende gezichten als die van de heer Kappelhof (AFC), de heer Mühren (Volendam), oud-pen ningmeester Jurgens, Leo Horn, Bert Haanstra, mr. Catz met vrouw en vele andere, doch overigens onbekende Hollanders. Wel nog een bekend Engels gezicht, nl. dat van onze oud-oefen- meester Walter Crook, die thans de ploeg van Preston North End traint. TIJDENS Ach, de wedstrijd zelf. ledereen heeft het met eigen ogen kunnen aanschouwen. En laten we eerlijk zijn: we hadden het niet ver wacht. Zeker niet dat we tot tweemaal toe de leiding zouden nemen. Neen, dat was werkelijk ongelooflijk, ledereen werkte als een paard. Natuurlijk hadden we het geluk dat bij één van Liverpool's eerste aanvallen de bal op de lat belandde, maar ja, zonder geluk enz. De 22 was voor Liverpool in feite een nederlaag, doch men was al blij dat het nog zover is gekomen. Bij 21 voor ons zag men het helemaal donker in. De Nederlandse toeschouwers (ik schat zo'n 1200 toch wel) hebben zich geducht geweerd. Men hoorde ze wel degelijk in het stadion en voor de spelers klonk dat als muziek in de oren. Overigens weten die Liverpoolers wel wat lawaai maken is. Enorm, wat die een geluid kunnen produceren. Het is echt een belevenis om zoiets mee te maken. De mensen die er geweest zijn, zullen dit niet gauw vergeten. ER NA Natuurlijk dolle vreugde. Zowel in en om het veld, als in de kleedkamer, ledereen feliciteerde iedereen. Het was FEEST, een enorm feest! De gehele ploeg, niemand uitgezonderd, had er voor „geknokt". Algemeen (ook de Engelsen) was men het erover eens: de betere ploeg had uiteindelijk gezegevierd. Zeer gewaar deerd werd het (nu) sportieve gebaar van manager Shankly om ons als een der eersten geluk te wensen. „It's all over now waarmede hij veel bedoelde. En verderDe hartgrondige wens van de spelers: rusten, slapen. Niet naar feesten of wat dies meer zij Uitrusten van de vermoeienissen. Donderdagsmorgens ging het weer huis waarts. Om half elf instappen en om kwart voor één op Schiphol nu met een vliegtuig van de KLM. Dank zij gezagvoerder Bruins hoorden wij onderweg het resultaat van de volgende loting: Dukla Praag zou onze aanstaande tegenstander zijn. De algemene opinie was, dat we het slechter hadden kunnen treffen. De aankomst op Schiphol was enorm. Dat hadden we zeker niet verwacht. Zo, dat was dan zo ongeveer ons Engels avontuur. En ik mag wel zeggen een héérlijk avontuur, ledereen was voldaan: de spelers, de trainer, het bestuur én de supporters. Die hebben zich overigens prima in Liverpool gedragen (men hoort wat dat betreft weieens andere geluiden!) en zulks stelt Ajax zeer op prijs. De organisatie, als vanouds in goede handen van de heer Waterman van Wagons-Lits-Cook, was voortreffelijk; kortom een ieder, die maar iets met de voorbereiding en de goede uitvoering van deze reis te maken heeft gehad, zouden wij gaarne daarvoor dank willen zeggen." Tot zover André Kraan, die verder verklaarde dat men blij was 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 10