PET 4 <i|P zittend, met beide benen gaan bengelen. Daar hij zeker een week heeft moeten liggen, is deze oefening nodig om het lichaam weer te wennen aan de verticale stand. Weer wat later kan men gaan .wandelen" in een loopfiets of met een driepoot. Ook al is dit lopen slechts enkele minuten, de patiënt moet te allen tijde een zwachtel om de knie hebben. De tweede dag na het verwijderen van de krammen worden de oefeningen, alsmede de massage intensiever en ook wat langer gedaan. Doch men moet nooit overdrijven door té vaak en té lang te oefenen, leder uur alle oefeningen een keer of acht is voldoende, zeker voor de eerste drie dagen na het uitpakken. De derde dag mag er dan los, dus zonder hulp van loopfiets, driepoot of andere hulp, gelopen worden. Vanzelfsprekend met een zwachtel om de knie. Eerst gaat de patiënt in een kleine spreidstand staan en beide benen belasten. Nadat er wat been oefeningen zijn gemaakt en indien er geen duizeligheid optreedt, kan met lopen worden begonnen onder leiding van een des kundige. De patiënt moet er vooral op letten dat de voet goed afgewikkeld wordt en dat er even grote stappen worden genomen; zowel met het linker als met het rechter been. De vierde dag zal er buiten het oefenen, de massage en het lopen, ook trappen wor den gelopen. De vijfde dag mag, als alles goed is gegaan, de patiënt naar huis. Alles bij elkaar genomen is de patiënt dan 12 dagen in het ziekenhuis geweest. Nu kan de nabehandeling (met toestemming van de arts) intensiever plaats vinden. Allereerst is fietsen en zwemmen zeer goed, zowel voor de spierversterking als voor de circulatie, 's Nachts mag men het zwachtel aflaten, doch overdag en spe ciaal bij de (zwaardere) oefeningen moet er een windsel ge dragen worden. Naast drie maal per week massage komen nu ook de weerstandsoefeningen van het geopereerde been, als mede oefeningen voor alle andere spieren. Want die hebben tenslotte ook een kleine twee weken niet normaal kunnen wer ken. Daarna kunnen de oefeningen zodanig opgevoerd worden, dat de patiënt na zes weken weer met de gewone training kan meedoen. Er moet dan wel een zwachtel (geen kniekous) ge dragen worden, zo ook bij de eerste wedstrijden. Het wil nog wel eens voorkomen, dat bij de wat intensievere training de knie wat dik wordt. De training moet dan een paar dagen worden onderbroken en het is in zo'n geval aan te raden om 's nachts een waterverband om de knie te doen en even tueel een kussen onder de enkel, zodat het been wat schuin komt te liggen. Er mag nooit een kussen onder de knie worden gelegd, ook niet vlak na de operatie, ondanks dat het misschien wat lekkerder zal liggen! Zo zien we dus, als alles goed gaat (normaal verloopt), dat het zo gevreesde voetbalknietje na zes weken weer geheel genezen kan zijn. Maar dan te bedenken, dat men vier maal een knietje kan krijgen, twee maal aan de binnenkant en twee maal aan de buitenkant van de knie! Bij de foto's: Ajax-Feijenoord BovenJohan, die Kraay 'nam' Onder: Theo in duel met Fransen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 7