de voetbalknie sportspeciaiisten Perry van dep Kar Wij leverden de complete uitrustingen voor vele verenigingen en scholen. SPORTMAGAZIJN 10 VESTIGINGEN (door salo muller) Van de vele knieblessures is de voetbalknie (de meniscus laesie) wel de meest gevreesde en daarom zullen we er hier eens wat uitvoeriger op in gaan. In iedere knie zitten twee bijna gesloten ringen kraakbeen, die we de menisci noemen. Deze menisci heb ben de functie, dat ze enerzijds als buffer fungeren bij springen e.d., anderzijds (en dat is wel de hoofdfunctie) geven ze aan de knie een grotere rotatie- (draaiings-) mogelijkheid. Een me niscus laesie komt veel voor bij personen, die hun knieën in bijzondere mate belasten, zoals voetballers, mijnwerkers, be oefenaars van de skisport, alsmede huisvrouwen. Eén van de meest voorkomende oorzaken voor het ontstaan van de voetbalknie is nu, dat door binnenwaartse draaiing van het bovenbeen t.o.v. het vaststaande onderbeen (waarbij dan meest al de knie wat gebogen is) het kraakbeen verscheurd wordt. Het is gewoonlijk de binnenste meniscus die dan afgescheurd wordt, aangezien de buitenste een grotere bewegingsvrijheid heeft. Vanzelfsprekend zijn er diverse andere oorzaken, o.a. losscheu ren van de meniscus van de knie, waarbij het stukje kraakbeen in het gewricht terecht komt en de knie dan ,,op slot" kan gaan zitten. Door een abnormaal geweld of een beweging kan er een scheur in het kraakbeen ontstaan. Het ontstaansbeeld is vaak zo, dat men z'n knie verdraaid. Veelal hebben de „patiënten" een knap gehoord, terwijl er in de knie iets verschoven is. De knie is meestal pijnlijk en vaak treedt er een zwelling op. Het constateren van een knietje is echter zeer moeilijk, want het is vaak zo, dat alles kan, maar niets hóéft. De knie hoeft geen pijn te doen, hoeft niet dik te zijn (of te worden) enz. Er is natuurlijk toch een aantal symptomen waardoor een diagno se gesteld kan worden: 1. sportartikelen sportieve confectie speelgoed camping 2. 3. 4. 5. Vocht in de knie, dit treedt echter pas later op. Indien een meniscus aan de basis afscheurt, vindt er een bloeding plaats. Deze geeft dan in tegenstelling tot 2. direct een zwelling van de knie. Pijn bij drukken op de knie. Pijn bij bewegen en wel bij doorbuigen en strekken. Bewegingsbeperking, met in het duidelijkste geval een ,,op slot" zitten. Verder zijn er nog diverse specialistische kenmerken, die hier niet van belang zijn. Natuurlijk is de röntgenfoto van groot belang, want men kan dan zien óf dat het bot beschadigd is, óf dat er stukjes bot in het kniegewricht zitten, die los geraakt zijn. Zijn er geen directe afwijkingen te zien, dan is de kans groot dat het wel een knietje is. Een röntgenologische diagnose krijgt men alleen door een vloeistof in het gewricht te spuiten. Deze vloei stof komt in het scheurtje terecht en is dan op de foto te zien. Goed, er is nu een voetbalknie geconstateerd en er moet ge opereerd worden. In sportkringen hoort men dikwijls zeggen, dat men dan maanden uit de roulatie is. Niets is minder waar. na een goed geslaagde operatie en na een goede nabehandeling, kunnen de meeste sportlui weer binnen de twee maanden met hun wedstrijdsport beginnen. Eén van de belangrijkste zaken na een goed uitgevoerde operatie is: de nabehandeling. Doordat na de ingreep het been enige tijd niet gebruikt mag worden, ontstaat er een verslapping van de beenspieren en speciaal de spieren aan de voorkant van het bovenbeen: de dijbeenspieren. Zodra de geopereerde van de narcose bijkomt, kan men al met oefenen aanvangen. Voornamelijk het aanspannen van de knie schijf om de bovenbeenspieren weer wat steviger te maken en oefeningen voor de voet en de enkel voor een betere bloed circulatie. Deze oefeningen kunnen iedere dag wat worden uit gebreid totdat het verband er af mag en de krammetjes ver dwijnen. Dan kan direct worden overgegaan naar massage en uitgebreider oefenstof. Er zijn verschillende systemen voor een goede nabehandeling, maar ik zal het systeem aanhouden waar mee ik het meeste werk en waarvan de resultaten in de praktijk goed blijken te zijn. De patiënt is dus „uitgepakt" en de specialist heeft toestem ming gegeven dat er behandeld kan worden. Dan begint de heil- gymnast-masseur met een voorzichtige massage van het dijbeen, alsmede de kuitspieren. Dit dan om een betere doorbloeding te verkrijgen en om het geheel wat losser en soepeler te maken. Daarna voor de patiënt: oefenen. De meest belangrijke oefe ningen zijn wel: 1. Het aanspannen van de knieschijf, om de bovenbeenspieren weer wat steviger te maken en om het eventueel aanwezige vocht zodoende a.h.w. weg te drukken. 2. De knieholte omlaag duwen. Deze oefening is wat uitvoe ring betreft bijna gelijk aan oefening 1, doch hierbij wordt het accent gelegd op de dóórstrekking van de knie. 3. Kringetjes maken met de voet. Dit om een betere door bloeding te verkrijgen in het gewricht en onderbeenspieren. Het wil een enkele keer nog wel eens voorkomen, dat er wat vocht in de enkel zit. 4. Het gestrekte been optillen. Dit is ook weer om de boven beenspieren te versterken. 5. Als 4 en dan met het gestrekte been links en rechts om kringetjes maken. 6. Been voorzichtig buigen. Wat later op de dag kan de patiënt op de rand van het bed 6

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 6