kroniek Tonnie Pronk Een vriend van velen, een vriend ook van Ajax, is heen gegaan. In de vroege morgen van de 14de november 1966 ontsliep Lo Brunt, secretaris-penningmeester van de KNVB. De Neder landse sportwereld kon het ontstellende bericht nauwelijks ge loven. Zij leed een groot verlies. Hoewel bekend was dat zijn gezondheidstoestand aanleiding gaf de rustiger zijde van het leven aan te houden, was dit deze dynamische figuur bijna onmogelijk en die „overtreding" is hem noodlottig geworden. In die zondagnacht stond het werk stil Voor hetgeen de overleden voor Ajax betekende, verwijzen wij u naar een In Memoriam" van onze voorzitter. Of er in de weken, voorafgaande aan AjaxFeijenoord, behalve de kabinetscrisis en economische terugval hier-en-daar, de ge moederen meer in beweging werden gebracht, anders dan voor dit treffen, wel we menen te mogen zeggen dat niet alleen in Amsterdam en Rotterdam, doch ook ver daarbuiten de namen van de „tops" uit Maasstad en Good Old Mokum naast die van Schmeltzer en Vascomij op ieders lip lagen. Radio en TV behandelden de ,,35000-gulden affaire" op de meest uitvoerige maar niet altijd juiste wijze; de sportcouranten wijdden er meters-lange kolommen aan en voor menig dagblad was het „nieuws-voor-de-voorpagina". Daar kwam „Cruyff" nog eens bovenop, waarmede wij het ge beuren tijdens NederlandTsjechoslowakije willen aangeven, de wedstrijd waarbij Johan uit het veld werd gestuurd. Wat wéér een heerlijke sensatie voor de pers betekende; eerst: heeft de scheidsrechter juist gehandeld, trapte de Ajacied na, sloeg hij, was-ie brutaal, enfin teveel om op te noemen. Daarna: mag Cruyff zondag meespelen tegen Feijenoord? Als we nog aan de diverse commentaren denken belachelijk! Een oase in deze woestijn was het uitstekende verslag in Vrij Nederland van N(ico) S(cheepmaker) onder het hoofd „Apolo gie voor Cruyffie", waarvan het laatste gedeelte luidt: „Al die journalisten, die het wegzenden van Cruyff toejuichen of hogelijk billijken, zijn moraaltheologen, die óf vergeten zijn hoe het ook al weer was toen zij zelf nog voetbalden (deden ze ooit wel aan sport? Red.) óf voor alle zekerheid de „nette", onbe- modderde kant van het voetbal hebben gekozen. Sportjournalis- voor al uw voetbalartikelen Adidas-, Puma- en Quick-voetbalschoenen Middenweg 147 (t,o. Emmak.) tel. 946257 tiek wordt op die manier een soort sightseeing vanaf de tri bune." Als deze heren o.a. verder hun „zorgen" uitspraken over con ditietekort, resp. voetbalmoeheid van de Ajax-spelers, wel dan zullen zij zondag 13 november 1966 in het Ajax-stadion wel wat opgekikkerd zijn. We moeten eerlijk zeggen dat o.m. de heer Niezen van de be kende Rotterdamse sportuitgave „Voetbal International" daar van in zijn blad van 19 november jl. op pag. 12 en 13 wel blijk gaf AjaxFeijenoord is achter de rug. Joh. Cruyff speelde mee (en hoe!) en noch de Kieboom-houding, noch mr. Lobsteyn en scene vinden wij de moeite waard om voor het nageslacht in deze kolommen te vereeuwigen. Indien afwezigheid van de Feijen- oord-voorzitter bij de „big match" het gevolg was van een ze kere schaamte, dan zou hieruit voor de toekomst de hoop zijn te putten, dat bij een volgend treffen in Amsterdam niet 40.000 toeschouwers (en vooral Rotterdammers) verstoken blijven van het optreden van hun club in een ontmoeting, die iedere voet balliefhebber het water in de mond brengt. Indien hij overtuigd zijnde van de nederlaag van zijn elftal zoals hij vooraf te kennen gaf deze niet wilde aanschouwen en onderdook bij CVVOvermaas (om daar naar de radio te luisteren) dan prijzen wij ons heel wat gelukkiger Onder voor Ajax welke omstandigheden ook was de betreffende gereserveerd-officiële plaats op de Rotterdamse tribune altijd bezet De „strafzaak" Johan Cruyff, laten wij duidelijker zeggen: de behandeling daarvan miste deskundigheid in vele opzichten: niet alleen wat betreft het voetbal zelve, doch ook uit psychologisch oogpunt. Wij hebben grote bewondering voor onze bestuursleden en an deren die opkwamen voor de Ajax-belangen, inclusief die van Johan. We weten zeker niemand te kort te doen als we daarbij in het bijzonder lof toezwaaien aan onze voorzitter. Genoeg er over. Vierentwintigduizend aanwezigen hebben zich verzadigd aan AjaxFeijenoord. De eindstand liet geen twijfel over. ledereen was het er over eens: een klasse verschil. De Rotterdammers vielen ons zeer tegen. Alle heil-roepen over het duo Bild-Kind- vall, die ons tot nu toe bereikten, bleven in ieder geval bij deze gelegenheid verstomd. Uitblinker Eddy P.G. bereikte de graad: uitmuntend, mede door het stoppen van een strafschop, hetgeen mogelijk was, doordat enerzijds Piet Keizer te zacht schoot en Eddy weliswaar gunstig gokte, doch daarbij te vroeg bewoog. Dit ontging de overigens zeer goed leidende scheidsrechter Bogaerts. Waarmede we overigens niets af willen doen aan het altijd knappe staaltje zo'n elf-meter-schop te kunnen bekijken. Een hulde, die ook ónze doelman-captain toekomt, gezien een dergelijke prestatie tijdens Go AheadAjax. Daarover straks. Klaas opende de score uit een fraaie voorzet van Henk Groot (vandaag dé ster van het veld), die niet minder mooi over doel man P.G. heen in het net werd gekopt. Een tweede doelpunt (juweeltje) nauwelijks een minuut later door Henk zelf inge schoten, werd geannuleerd wegens buitenspel. En nadat de sensatie rondom de gemiste penalty voorbij was getrokken, gingen we dus met slechts een 10 voorsprong rusten. Een voorsprong die qua grootte beslist geen afspiegeling was van de werkelijke verhouding. Hoger tempo in de tweede helft velde de Rotterdammers reeds in de derde minuut, toen een voorzet-op-maat van Cruyff bij Wij verzorgen uw gehele sportuitrusting 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 2