ons turks avontuur WAG0NSLITS//C00K REIS- EN PASSAGEBUREAUX Wij schrijven maandag 3 oktober 1966, des morgens kwart voor acht. Een ontwakend Schiphol, nog wat grauw, als de eerste spelers en officials zich verzamelen in vertrekhal 3. Terwijl de voetballers, om beter tegen de luchtreis bestand te zijn, eerst gaan ontbijten, besteden de overigen hun volle aan dacht aan de artikelen in de tax-free-shops". Als om half tien „passagiers voor Istanboel" worden opgeroepen, overheersen de geel-zwarte kleuren der zakjes duidelijk het Rood-Wit. Wij (spelers en officials) hadden in de DC 7 van Martin's Air Charter de gehele staartruimte toegewezen gekregen. Om 10 uur werd gestart voor één van de meest rustige vliegreizen; circa uur. Het werd al prompt schitterend weer. Vlieghoogte ca. 4000 meter, met een snelheid van ongeveer 550 km per uur. Het blijft steeds een wonder: zo'n groot metalen ding, uitgerust met 4 motoren, dat maar in de lucht blijft hangen; negentig pas sagiers in de „kist". Naast bekende sportfiguren als Dick Bessem, Leo Horn, Tom (Hot-dog) Mulder en Volendam-voorzitter Mühren, noteerden wij heel wat Ajax-gezichten. Prettig was ook, dat er velen bij waren, die mij totaal onbekend waren. Maar hoe kan het anders, als deze mensen uit Eindhoven en Rotterdam komen. De Pers was ook zeer ruim vertegenwoordigd. U ziet dus, het was een sterk gemêleerd gezelschap dat om ca. 4 uur in Istan boel voet op het vliegveld zette. Wij werden keurig ontvangen door de president en vice-presi dent van Besiktas en de heer Kroon (hierover later meer). Na de douaneformaliteiten te hebben beleefd, vertrokken wij in een aantal bussen richting Hilton-hotel. Wij ondergingen onze eerste sensatie: het verkeer in Istanboel. Het zou mij beslist weinig moeite kosten om hierover, ondanks de paar dagen, dat ik er ben geweest, een boekje vol te schrij ven. Een chaotische warboel van oude auto's, vrachtwagens, bussen, handkarren, paarden en overstekende mensen. Voorsorteren, richting aangeven, stopteken, zijn woorden die men daar beslist niet kent! En dan te weten dat er alleen al meer dan 14.000 taxi's door Istanboel jagen. Istanboel, een stad met miljoen inwoners. Europees, maar toch meer Oosters. Zonder echte middenstand: of men is rijk of men is arm. En deze laatsten zijn verreweg in de meerder heid, dat is duidelijk te zien. Ruim een uur konden wij dit vanuit Amstelveen - Arnhem - Bilthoven - Eindhoven Enschede - Groningen - Den Haag - Haarlem Hilversum - Nijmegen - Rotterdam - Utrecht Zwolle onze bus constateren, des te meer valt het dan op, als je plot seling een stukje Amerika binnenrijdt. Hilton. Een prachtig ge legen hotel, met alles er-op-en-er-aan. Zwembad, openluchtthea ter, schitterende kamers met een enorm uitzicht op de Bosporus en het Aziatische gedeelte van Turkije. Na enig heen en weer gedoe waren de spelers en officials prachtig gehuisvest op de 5e verdieping en gingen wij allen ons opmaken voor het diner. De heer Waterman van het reisbureau Wagon Lits/Cook had alles perfect geregeld en een aparte eetzaal laten vrijmaken voor de spelers en trainer, waardoor zij van alle drukte en be drijvigheid in de Hilton-bijenkorf niets bemerkten. Zo begon het allemaal en zo is het gebleven. Het zou veel te ver voeren, om u alles te verhalen, maar dat er ondanks de spanning voor de komende wedstrijd nog wel tijd was om eens lekker te lachen, zult u wel van mij willen aan nemen. Warm was het wel! Volgens deskundigen ca. 10° C boven nor maal en zulks betekende, dat op dinsdag de temperatuur beslist boven de 30° lag. 's Avonds wel iets afkoeling, maar tot heel laat in de avond was een enkel overhemd een heerlijke dracht. Het grote kamerbalcon noodde dan voor een gezellig zitje en praatje. Jonge-jonge, wat kan er op zo'n avond worden ge smoesd! We leefden intussen naar de woensdag toe. Gelukkig was het 's morgens zwaar bewolkt, hetgeen de temperatuur ten goede kwam. Om 10 uur kwam het bericht, dat de eerste honderden bezoekers reeds in het Stadion hadden plaatsgenomen en zulks terwijl de wedstrijd pas om half vier zou plaatsvinden. Toen wij om half drie daar aankwamen, bleek de „piste" reeds voor 80 procent gevuld te zijn. Het is onvoorstelbaar wat een geluid deze mensen kunnen voortbrengen en daar men tevens probeerde via luidsprekers enige muziek ten gehore te brengen, duurde het niet lang of wij Nederlanders waren geheel „duf". Wij leefden echter helemaal op toen plotseling de gehele be manning van onze DC 7 de tribune opkwam, gewapend met een enorme koe-bel en een laken, waarop de dames met lipstick lieten zien wat Ajax was. Trouwens de overige (enkele honder den) supporters lieten zich niet onbetuigd met toeters en vlag gen. Dit kikkerde ons een beetje op en konden we alweer lachen toen de hel losbrak. En deze brak los. Zodra de eerste shirts op het veld zichtbaar werden. De wedstrijd ga ik u niet beschrijven, maar u mag het rustig weten dat, toen het eindsignaal van de uitstekende scheids rechter Tinov klonk, waren wij allemaal aan een bad toe. Intussen had het gejoel plaatsgemaakt voor een enthousiast ge klap en gejuich voor de overwinnende Ajax-ploeg. Rondom wer den wij gelukgewenst met de overwinning. Merkwaardig hoe snel deze mensen van stemming kunnen veranderen. Wij zagen Ajax-petjes rondlopen, maar het waren de Turken die ze op het hoofd hadden! Een glorieus resultaat dus, waarvoor ik in deze regels de dank van geheel Ajax betuig aan alle spelers, maar zeker ook aan trainer Michels en aan dr. Rolink en dr. Slikboer, die niets heb ben nagelaten om hun discipelen in topconditie te krijgen. De stemming was uiteraard niet minder glorieus en ondanks de vermoeidheid, die zich van ons allen meester had gemaakt, gingen wij na een verfrissend bad in Hilton om ca. half acht onze opwachting maken in een prachtig restaurant aan de Bosporus even buiten Istanboel, waar ons een voortreffelijk banket werd aangeboden door het zeer sportieve Besiktas. 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 8