kroniek „Het gaat goed met Ajax!" Met deze, den Nederlandse (speciaal voetbal-) volke tegen woordig vaak in de mond liggende uitspraak worden we nogal eens benaderd. En we moeten beamen, dat dat inderdaad het geval is. Vooral nu de eerste ronde om de Europa Cup achter de rug is. Men zou daarbij natuurlijk uitvoerig kunnen discussiëren over facto ren en omstandigheden, welke bij dit alles in aanmerking ge nomen moeten worden, doch dat zou hier té ver voeren en der halve gaan we danook maar over tot hetgeen direct aan de orde is. In clubblad no. 12 waren we gebleven bij AjaxDWS. Volgens het programma was op 11 september de ontmoeting MVVAjax te verspelen. Wel, om het eens in het „culinaire" vlak te houden, de soep in Maastricht was verduveld heet. Zó zelfs, dat wij ons daar bijna de mond brandden. Ons elftal kwam zelfs op een 21 achter stand te staan. Slechts met moeite en laten we eerlijk zeg gen door zwakke momenten in de verdediging der thuisclub bereikten we toch nog een 42 zege. Johan opende de score, maar nog vóór de rust maakte Geurtsen gelijk. In de tweede helft pakte MVV meteen goed aan en onze verdediging kreeg het zwaar. Dezelfde Geurtsen zond eens de bal naar Bonfrére, die scherp mikte en raak ook (21). Twin tig minuten voor tijd had Ajax echter de zaak weer steviger in handen. Ton Pronk (zowaar!) was naar voren gekomen om na een algemeen missen in de Maastrichtse achterhoede de stand gelijk te maken. Even later was het Sjaak die via de handen van doelman Lion zijn elftal de leiding hergaf, waarna Klaas kort voor tijd de zege op 42 bracht. Na de „soep" een voortreffelijke „hors d'oeu'vre": Ajax Sparta. Wat onze jongens het uitverkochte Stadion op deze zondagmiddag van 25 september 1966 voorzetten, was enorm. Daar heeft vriend en vijand zo van gesmuld, dat men zich af vroeg wat straks dan het eigenlijke gerecht ('s woensdags: AjaxBesiktas) wel moest zijn en of er nu niet té veel van het goede op tafel kwam Laten we daarbij wel aantekenen, dat de Rotterdammers beslist goed speelden. Trouwens, hun plaats op de ranglijst getuigt daarvan. Maar, zoals zij zelf na afloop verklaarden: tegen dit Ajax was geen kruid gewassen. Er werden doelpunten gemaakt, waarbij de tegenstanders applaudiseerden voor de schoonheid ervan. Rust 30 door goals van Swart, Nuninga en Cruyff (uit een onmogelijke hoek). De tweede helft bracht bij Soetekouw c.s. geen verslapping. De „machine" draaide rustig door en (nogmaals) Swart resp. (wederom) Nuninga maakten er ten slotte 50 van. Een geweldige „generale" Het gebruikelijke sterrenlijstje, dat de sportredactie van het Algemeen Handelsblad iedere maandagavond in haar krant pleegt te publiceren, vermeldde: „Hele elftal van Ajax flonker de. Een noviteit in dit inmiddels vertrouwde sterrenlijstje. Ajax heeft ons er toe gedwongen. Of gedwongen is eigenlijk het woord niet. 't Was graag gedaan. Het gehele team van de lands kampioen voetbalde namelijk zo voortreffelijk, dat wij er voor het eerst en misschien voor het laatst tweeëntwintig ster ren tegenaan gooien. Twee voor iedere Ajacied." Tja, en daar zaten dan met ons nog zo'n 55.000 toeschouwers 's avonds in het Olympisch Stadion, om Ajax voor de Europa Cup te zien aantreden in de eerste ontmoeting tegen de Turkse kampioen: Besiktas uit Istanboel. De Limburgse Band ,die was opgeroepen om de „show" nog meer aanzien te geven, kon met het Amsterdamse publiek niet het nodige contact krijgen, hetgeen allerminst betekende dat er geen stemming of sfeer was. Integendeel. Wij denken dat Groot- Mokum, wat samenzang betreft, nog wat moet wennen. Althans bij gelegenheden als deze, want van-huis-uit kent een Amster dammer de deuntjes wel Kort voor de aanvang arriveerde ZKH Prins Bernhard met ge volg, begroet door voorzitter Jaap van Praag. De wedstrijd. Het begon goed. Ajax nam het spel in handen. Prachtige combinaties, gevaarlijke momenten voor het Turkse doel, waar de doelman al direct zijn klasse toonde. Doch in die eerste mi nuten bleek tevens, met welke instructies c.q. voornemens de gasten het veld betreden hadden. Vertragen (vooral het over bekende stuiteren met de bal door de keeper), bikkelhard ver dedigen, blessures voorwenden, enfin het langzamerhand over bekende „spelletje" bij dit soort ontmoetingen. Daarbij de leiding in handen van de Engelse scheidsrechter mr. Taylor. Uit de doopceel (een mode tegenwoordig voor radio en TV: leeftijd, beroep, woonplaats etc.) bleek dat deze „ref" in het dagelijkse leven slager is. Welnu, de man gaf inderdaad wel blijk de handeling „beenhouwen" tot de meest gangbare zaken, ook op het voetbalveld, te beschouwen. Het in de Pers reeds veelvuldig omschreven voorval aangaande de vrije schop waarbij, toen de Turkse speler weigerde de voorgeschreven af stand in acht te nemen, de heer Taylor toen maar zelf de bal negen meter achteruit plaatste, was eveneens een zeer duide lijk bewijs van zijn volkomen ongeschiktheid om een wedstrijd als deze te leiden. En onze tegenstanders profiteerden gretig van deze zwakheid. Pas tegen het slot kreeg eindelijk één Turkse speler een officiële waarschuwing. Dan praten we nog maar niet van toe standen, waarbij een strafschop „geheid" was en de gang van twee spelers naar de kleedkamer normaal had kunnen worden genoemd. Piet Keizer gaf zijn elftal met een effectvol schot de leiding (10), welke stand voor de rust onveranderd bleef. Uit enkele persoonlijke acties hadden we intussen wel kunnen constateren, dat deze Turken beslist een behoorlijke techniek hadden. Hun aanvallen echter misten combinatie. De gehele wedstrijd door heeft Ger Bals geen gevaarlijke schoten te ver werken gehad. Midden in de tweede helft leek het er op dat onze jongens niet AMERSFOORTSE ALGEMENE VERZEKERING MIJ. W.B.K. van 1938 AMERSFOORT, BERGSTRAAT 6-8, TEL. 03490-17043* Inspecteur: Theo van Duivenbode, p/a Amundsenweg 10", Tel. 020-189087 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 2