nogeens uw aandacht voor de spelregels door scheidsrechter M. van Praag a. Een tegenstander trappen of pogen te trappen. Het is voor een ieder, de scheidsrechter incluis, natuurlijk heel duidelijk te zien, als een speler zijn tegenstander openlijk trapt. Dit wordt alweer wat moeilijker, wanneer de trap heimelijk, achter de rug van de ,,ref wordt toegediend. In zo'n geval heeft de scheids rechter wel de hulp van de grensrechter nodig om tot een beslis sing te komen. Een speler achterna lopen met de bedoeling om letsel toe te brengen en zich op het laatste moment bedenken, is volgens de handleiding erger dan een trappende beweging naar een speler die daarbij onmogelijk geraakt kan worden. Helaas ben ik het hiermede niet eens, maar ik denk zo dat de samenstellers van de spelregels, „THE INTERNATIONAL BOARD" zich hieraan ook niet maar één moment zullen storen. Een trap naar de bal betekent ook vaak een trap voor de tegen stander (iedere speler zal dit kunnen beamen). Het is aan de scheidsrechter om de eigenlijke bedoeling te doorzien. Het is m.i. volkomen begrijpelijk dat een aanvaller, nadat zijn tegen stander gepasseerd is en hierbij steeds een lichte trap krijgt, ge prikkeld geraakt; speciaal wanneer de „ref" niet ingrijpt. Nu weet ik een geval, waarbij de aanvaller zijn beklag deed bij de arbiter, met woorden, die ongeveer van deze strekking waren, dat de scheidsrechter die vent er nu maar eens uit moest sturen. Het ge volg was dat de bewuste aanvaller zélf het veld moest verlaten. Een speler mag te allen tijde zijn beklag doen bij de scheidsrech ter, maar ook bij voetbal geldt: ,,0'est Ie ton qui fait la musique". De officiële straf is trouwens: een waarschuwing, maar dat doet er niet toe. Kijk, zulke overtredingen zijn door de arbiter zeer moeilijk te constateren, ten eerste omdat het snel gebeurt, ten tweede, om dat de getroffen speler vaak verder kan spelen en tenslotte omdat de ,,ref" tegelijkertijd op meerdere zaken moet letten. Het zou ver standig zijn, als men daar eens begrip voor had. Want, gij speler, wees nu eens eerlijk, hebt gij ook niet een verboden truc „in uw mars" die de scheidsrechter toch niet ziet en waar hij telkens weer lekker intippelt? b. Een tegenstander doen vallen of pogen te laten vallen. Behalve haken, beentje lichten en bukken is ook het geven van een „tik" tegen of óp de hiel van een tegenstander strafbaar. Op de voet van een tegenstander gaan staan, zoals bij een „cor ner" nogal eens plaatsvindt, is natuurlijk ook uit den boze. c. Springen op of naar een tegenstander Met twee benen vooruit springen is gevaarlijk en dus niet toege staan. Plaatst een speler zijn benen bij elkaar om aldus een speler die met de bal komt aanlopen, het spelen te beletten, dan is dit vol komen geoorloofd, MITS hij niet springt! Bij een kopduel kan het voorkomen dat een speler bij het neerkomen op zijn tegenstander valt. Gebeurt dit niet opzettelijk, dan is er niets strafbaars aan de hand. Maar probeert u nu maar eens uit te vissen of zoiets al of niet opzettelijk gebeurt. Reëel gesproken: het is niet zo eenvoudig! En die scheidsrechter, die zijn beslissing in een fractie van een seconde moet nemen Is het dan een wonder dat hij er wel eens naast zit? c. Een tegenstander op ruwe of gevaarlijke wijze aanvallen. Een aanval is slechts toegestaan, indien de bal binnen speelbereik is. Dit moet men niet te letterlijk opvatten want speelafstand is voor de ene speler een verschil van minstens een halve meter ten op zichte van de ander. Bovendien mag een aanval slechts schouder- tegen-schouder worden uitgevoerd. Zoals mijn collega „Ref" het uitdrukt: „aanvallen met twee man is geoorloofd, zolang hierbij geen overtredingen gemaakt worden. Het bestuur heeft de basis van onze Sectie Betaald Voetbal verbreed door het sluiten van een contract (2£ jaar) met de welbekende Zuid-Slaviër Velibor Vasovic. Ajax' nieuwste aankoop mag met ingang van 4 december a.s. worden opgesteld. Gaarne roepen wij Velibor Vasovic een hartelijk welkom toe! IIIIIMIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Er is verschil tussen gevaarlijk spel en gevaarlijk aanvallen. Aan vallen met de knie-vooruit is „gevaarlijk aanvallen". Maar een bal trappen waarbij de voet ter hoogte van het gelaat van de tegen stander komt is: gevaarlijk spel". De hardheid ,of zo u wilt ruwheid) van de aanval is voor de arbiter een zuivere gevoelskwestie. Voetbal is geen salonspel, maar is nog minder een gooi-en-smijtpartij. Persoonlijk geloof ik dat de doorsnee nederlandse speler vergeleken met b.v. de engelsen, niet hard genoeg is. Een minder „harde conditie" heeft waardoor hij eerder ertoe zal moeten overgaan, zich „kost-wat-het-kost" te handhaven, dan b.v. de harde, maar eerlijke engelse „tackle" in het land der wereldkampioenen. 22

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 22