geestelijke conditie Frits Soetekouw Erkende AUTORIJSCHOOL Behalve een goede lichamelijke conditie heeft de sportman ook een geestelijke voorbereiding nodig, wil hij tot topprestaties komen. Immers, dit onderdeel levert een belangrijk aandeel in het succes van een elftal. Wat verstaat men nu onder geestelijke voorbereiding? Bestaat dit alleen uit 'n „donderspeech" van de trainer vlak vóór een wedstrijd? Is het de spelers duidelijk maken dat clubbelangen c.q. landsbelangen op het spel staan? Of heeft deze geestelijke voorbereiding een diepere betekenis? In de loop der jaren hebben termen als: clubliefde en lands belang plaats gemaakt voor meer psychologische achtergron den. Was het vroeger dé manier om de spelers voor een wed strijd in „trance" te brengen, tegenwoordig is er, door verander de omstandigheden, méér nodig om een speler te benaderen. Een begrip als concentratie b.v. kende men vroeger nog niet, althans niet bewust. Tegenwoordig wordt dit begrip door velen vereenzelvigd met geestelijke voorbereiding, maar dient echter als 'n onderdeel hiervan te worden gezien. Geestelijke training verdeelt men in: a. Taktiek (persoonlijke taktiek, team-taktiek, wedstrijd-tak- tiek, systeem-taktiek) b. Concentratie c. Incasseringsvermogen d. Spelregelkennis e. Zelfvertrouwen f. Waarnemen (zien - inzien - overzien) De taktiek en de concentratie vormen de belangrijkste faktoren voor de geestelijke training. Persoonlijke taktiek: wanneer kan de speler iets ondernemen (juiste moment), b.v. back rukt plotseling, bij verrassing, op naar voren. Team-taktiek: wanneer kunnen de spelers door 'n gezamenlijke aktie iets doeltreffend afronden. Uiteraard dient hierbij dus rekening gehouden te worden met het systeem en het ogen blik waarop deze aktie ondernomen wordt. Concentratie Wanneer we zien welk een groot terrein de concentratie omvat wekt het geen verwondering dat vele mensen geestelijke voor bereiding met concentratie gelijkstellen. Laten we een greep doen uit wat concentratie zoal omvat. Als uitgangspunt nemen we dan aan dat een elftal alle innerlijke krachten samenbundelt om een gesteld doel te bereiken. Dit is soms reeds duidelijk merkbaar als de spelers „met gebalde vuisten" het veld betreden. Bij de concentratie werkt men geleidelijk aan naar een zekere climax, die al bij de training begint. Een waardevolle training vereist 'n goed met zichzelf bezig zijn, 'n zo degelijk mogelijke uitvoering van de oefenstof en aandacht voor trainer en medespelers. Ook in de periode vallende tussen training en wedstrijd, houdt men rekening met de match door b.v. geen zware arbeid te ver richten, iets vroeger naar bed te gaan. Op de wedstrijddag zelf zullen de spelers tijdig aanwezig zijn om gezamenlijk de toestand van het veld en het weer (i.v.m. het juiste schoeisel) te bekijken. In de kleedkamer zal daarna de trainer de spelers de laatste instructies geven en toezien dat de kleding in orde is. Een „donderspeech" vóór de wedstrijd alleen kan derhalve nooit voldoende zijn. Dat men voor de te spelen internationale wedstrijden, b.v. Euro- pa-Cup-wedstrijden, is overgegaan tot de instelling van een sportcentrum, behoeft eigenlijk geen commentaar. Immers, bij dergelijke wedstrijden zijn clubbelangen óók landsbelangen. Hier probeert men de invloeden van „buiten-af" zoveel mogelijk te beperken. Op deze bijeenkomsten speciaal wil men trachten de eenheid van een elftal te versterken en te vergroten door met elkaar te praten over b.v. spelsituaties en de te volgen taktiek. Tevens geeft dit samenzijn (meestal voor een paar dagen) de spelers gelegenheid elkaar beter te leren kennen door met elkaar te praten en naar elkaar te luisteren, hetgeen niet alleen de mentale instelling van de speler afzonderlijk ten goede komt, maar ook die van het gehele elftal. Hierdoor ontstaat een hechte vriendschap, de basis vormend voor een goede sfeer en homogeniteit in het elftal. Vooropgesteld dient te worden dat de sfeer tussen leiders, c.q. bestuur en spelers voor de eenheid onontbeerlijk is. De geestelijke voorbereiding is een teer wapen en dient der halve zorgvuldig te worden gehanteerd, teneinde te voorkomen dat, vooral bij amateurs, onderscheid wordt gemaakt tussen nietszeggend plezier-voetbal en het-aan-niets-anders-denken dan alleen aan voetbal. Speciaal bij de amateurs dient rekening ge houden te worden met werk, studie en gezin, maar daarom zal in training en wedstrijd toch alles wat waard is gedaan te wor den, zo goed mogelijk moeten worden uitgevoerd. Vooral trainer en aanvoerder zullen persoonlijkheden moeten zijn, die mensenkennis bezitten. De trainer zal een speler niet alleen als „voetballer", maar ook als „mens" en geen „machine" zien. Hij zal rekening houden met ieders eigen karakter. Bij de één zal hij het zelfvertrouwen herstellen, bij 'n ander zal hij slechts terloops de puntjes op de i zetten, terwijl bij een derde duidelijk moet worden gemaakt, dat hij een teamsport beoefent. Een goed geestelijk voorbereid elftal zal nu in staat zijn om tegenslagen van allerlei aard het hoofd te bieden. Zoals u ziet is naast een goede lichamelijke conditie, waarbij de spieren het belangrijkste zijn, wel degelijk een geestelijke conditie vereist. CAS BOLLEN f 10.- per vol lesuur met Simca 1000, VW 1500 en VW 1200 U wordt gehaald en gebracht Tevens luxe verhuur Frits Soetekouw, tel. 02903-445 Voor Amsterdam-Oost: Sjaak Swart, tel. 940707 Th. Smit, Middenweg 200, tel 53468 Voor Amsterdam-West: Sigarenmagazijn Modder, tel. 88491 21

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 21