verslag ouderavond Bouwmeester Gerrand In het bovenrestaurant van ons Ajax-sta- dion vond woensdagavond 14 september jl. de door de Jeugdcommissie georgani seerde ouderavond plaats. De opening geschiedde door onze voorzit ter, de heer J. van Praag, die o.m. ver klaarde zeer verheugd te zijn over de grote belangstelling, waaruit z.i. bleek, dat Ajax buiten een profclub toch geluk kig ook nog een echte vereniging is. Hierna was het woord aan onze jeugd- secretaris, de heer C. Jurriaans, die na een hartelijke verwelkoming de respec tievelijke jeugdcommissieleden aan de aanwezigen voorstelde. Afwezig waren de heren Van Donkelaar (op zakenreis naar Engeland), de heer J. Martens, adviseur van de Jeugdcommis sie en de heer K. Kamlag, leider pupillen. De heer Jurriaans zei, dat uit de aan wezigheid van het bestuur bleek, dat men zeer grote waarde hecht aan het jeugd voetbal. Het doel van deze ouderavond, die voor Ajax een novum betekende, is in de allereerste plaats gelegen in het feit, Juweliers Heiligeweg 12, Amsterdam-C., Tel. 23 65 41 dat er begrip voor elkaar moet worden gekweekt, „want u," aldus de heer Jur riaans, „heeft in Ajax maar één kind spelen, maar wij als Jeugdcommissie leden hebben circa 200 kinderen onder onze hoede. Dit aspect alleen al zal veel begrip van de ouders voor het jeugdwerk moeten vragen. Bij een vereniging als Ajax staat op de achtergrond altijd weer het semi-profes- sionalisme, waar wij als Jeugdcommissie naar toe werken, vandaar dat er dit sei zoen ook een ver doorgevoerde selectie training zal komen. Dit is in de opbouw van onze vereniging nu eenmaal onvermij delijk." Hierna was het woord aan de heer Boe ring, lid van de JC, die een inleiding hield over vorming en opvoeding door middel van de voetbalsport. De heer Boering zei, dat zich in onze maatschappij een evolutie heeft voltrok ken met betrekking tot de vrije-tijdsbeste- ding. Werd het rithme van de arbeid in vroegere jaren gekenmerkt door een lange, zware werkdag, die meer rust en slaap van de mens vergde, in onze tijd is door de verkorting van de arbeidstijd het element van de vrije-tijdsbesteding ont staan, die voor de ouderen onder ons geen problemen schept, maar die vooral grote groepen van de grote-stadsjeugd voor ingrijpende moeilijkheden plaatst. Vandaar dat in onze tijd het provo- en no zemtype ontstaan, ofschoon beide groe peringen niet onder één noemer zijn te brengen. Tegen deze achtergrond is de sport niet alleen een middel om de aldus ontstane vrije tijd voor de jeugd zinvol te besteden, zij is ook een groot deel van deze vrije tijd gaan vullen. Hieruit vloeit voort dat er aan de sportbeoefening tal van paeda- gogische en psychologische kanten zitten. Een belangrijk aspect van de teamsport, in het onderhavige geval de voetbalsport, is de grote saamhorigheid, die er tussen jonge mensen gekweekt wordt. Een as pect dat ook voor het latere leven van jonge mensen van enorm veel belang is. Want ook op het voetbalveld moet men voor elkaar wel eens in de bres springen. Dit elkaar-opvangen in bepaalde spel situaties heeft tot gevolg, dat er waar dering en niet zelden kameraadschap ont staan. Een ander belangrijk element zijn de contacten die er langs de lijn tussen de ouders worden gelegd. Zij leren elkaar kennen, zodat er vriendschapsbanden ont staan, die vaak van duurzame aard zijn. Voorts het feit, dat een voetbalteam veel al wordt gevormd door geestelijk ge mêleerde jonge mensen, die qua school opleiding en intelligentie vaak ver uit el kaar lopen, maar die door de aldus ge kweekte saamhorigheid elkaar ook buiten het voetbalveld beter gaan leren kennen en met ieders problemen in aanraking ko men. Uitvoerig stond de heer Boering stil bij de goede sfeer, die in elke teamsport moet heersen, want die is het, welke be palend is voor de resultaten. Het ontbre ken van de goede harmonie leidt tot min dere resultaten. Dit geldt niet alleen voor het sportveld, maar ook op het maat schappelijk terrein. Zich bepalend tot het jeugdwerk van Ajax, zei de heer Boering, dat zijn col lega's en hij in de allereerste plaats ge confronteerd worden met een groep van 12 tot 14 jaar. Dit zijn de jongens, die nog opzien tegen de ouders en zich van een volwassene uit hun naaste omgeving een ideaalbeeld gaan vormen. Men zou dit de jongvolwassenen kunnen noemen. Zijn op 12- of 13-jarige leeftijd nog de belhamels. Tussen de 15 en de 18 jaar ziet men zelden al bepaalde karakters uit de verf komen, de potentiele leiders, jongens die een geheel elftal kunnen beïnvloeden. Ten goede maar ook ten kwade. De heer Boering gaf de aanwezige ouders de raad vooral geen houding ach ter hun zoon aan te nemen bij vermeend onrecht hun kind aangedaan, b.v. als het volgens hen niet in een bepaald elftal speelt of is gepasseerd. Want dan krijgt men al gauw het type van het mokkende jongetje met gevolg, dat de prestaties hieronder gaan lijden. Een gesprek met een van de jeugdleiders kan in een der gelijk geval vaak verhelderend werken. Voor de begeleiding van de elftallen vroeg de heer Boering de medewerking van de ouders. Het is noodzakelijk voor een juis te voorbereiding op de wedstrijd, dat de spelers een half uur vóór dat de wedstrijd begint, aanwezig zijn. Dit om hen met elkaar vertrouwd te maken en eventueel de juiste taktiek te bespreken. Ouders willen nog wel eens graag langs de lijn hun zoonlief beïnvloeden. Laat het aan de daartoe aangestelde jeugdleider over om uw zoon nuttige voetbalwenken te ge ven. De heer Jurriaans, hierna het woord ne mend, ging nog in op een aantal algemene aspecten. Hij zei dat bij Ajax het jeugdwerk wordt verricht met als achtegrond het betaalde voetbal. Vandaar de selectie-training, het geen onvermijdelijk tot gevolg heeft, dat wij nog wel eens teleurgestelde jonge 18

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 18