het 4-2-4 systeem verruwing van het spel VERDEDIGING S.S.S. 4-2-4 2 backs en 1 spil. Deze spelers werken hier voornamelijk in de breedte. Het accent ligt hierbij op de ruimtedekking. De spil is in hoge mate verant woordelijk. De backs geven de noodzakelijke rugdekking. 4 backs (2 centr.spelers en 2 backs). De spelers werken nu voornamelijk in de diepte (lengte). Het ac cent ligt hierbij op de mandekking. De centrumspelers blijven ech ter het meest verantwoordelijk. De 2 backs behoeven nu dus min der rugdekking te geven. MIDDENLINIE Halfs. Taak: totale verdedigers. Vaste man dekken. Uitschakelen binnenspelers. Schakelen tussen midden- en aanvalslinie. Middenspelers. Taak: totale verdedigers en totale aanvallers. Twee spelers uitschakelen. Evenwicht tussen midden- en aanvalslinie is hierbij derhalve veel moeilijker. AANVAL Verdedigende taak: 3 voorhoedespelers niet verdedigen. 2 binnen spelers lanceren, in samenwerking met de 2 half-spelers, de 3 niet verdedigende voorhoedespelers. Laatstgenoemden hebben een grote speelruimte en minder mandekking. Voordelen: een gelijkmatige verdeling over het veld en een nume riek betere bezetting van het middenveld. Nadelen: neiging om met een meerderheid aan te vallen of te verdedigen. Verdedigende taak: ophouden van het spel om achterspelers de ge legenheid te geven zich weer te liniëren. 4 voorhoedespelers moe ten hier individueel zeer sterk zijn, omdat de mandekking bijzonder zwaar is. Voorwaarde: verdedigers bij verrassing mee naar voren. Nadelen: onderbezetting van het middenveld. Dit vraagt dus méér kwaliteiten van de speler. Technisch: zuivere pass. Taktisch: aanpas. Conditie: snelheid. WEDSTRIJDTAKTIEK 4-2-4 Is de juiste speelwijze van het team, gezien de aard en het verloop enerzijds en de krachtsverhoudingen anderzijds: Aard: wat voor speltype? (uit- of thuiswedstrijd, aanvallend of ver dedigend). Verloop: wanneer de tegenpartij verdedigend speelt, overschake len op sterk aanvallend spel. Wanneer het accent op de aanval of op de verdediging? Voorbeeld: komen met 10 voor. Verdedigen of aanvallen? Dit is afhankelijk van de rijpheid van het elftal. Kracht: Sterkte van de spelers, zowel eigen als tegenpartij. 14-2-4 zuiver verdedigend (4 backs 2 middenspelers). Bo vendien aanval tot 2 of 3 spelers reduceren. Aanvallen: snel en plotseling door b.v. lange trappen. 2. Voortdurende aanpas van het elftal. Totaal verdedigen bij bal verlies en totaal aanvallen bij balbezit. 3. 4-2-4 zuiver aanvallend. Voortdurende druk op het doel der tegenpartij uitoefenen. Dit is alleen mogelijk wanneer bij bal verlies de voorhoede en de middenlinie denken aan hun ver dedigende taak. De opbouw begint (bij juist uitvoeren) bij de achterlinie. Om het 4-2-4 systeem tot goede uitvoering te brengen moet men dus spelers hebben met een uitstekende team-discipline. Er wor den zowel bij taktiek, techniek als conditie vele en hoge eisen gesteld aan de kwaliteiten van de speler. Laten we hopen dat het 4-2-4 systeem uiteindelijk zal leiden tot: verdedigen als het moet en aanvallen als het kan door het team als geheel! Want succes is alleen weggelegd voor dét elftal, dat zowel aan vallend als verdedigend sterk is. CAS BOLLEN Tijdens de TV-uitzending van een ,,Coppa"-wedstrijd werd in een groot café in Italië in den brede gesproken over het ruwe spel. Verschillende meningen kwamen te berde, betreffende maatregelen die hiertegen genomen zouden kunnen worden. Eén daarvan leek mij dusdanig interessant, dat ik u hiervan kennis wil laten nemen. In het kort kwam het hierop neer: bij een duidelijke overtreding wegens ruw spel, waar ook op het speelterrein, wordt tegen de schuldige partij een directe vrije schop gegeven, op de hoek van het strafschopgebied (dus op de 16 meterlijn), van bedoelde schul dige partij. Van deze regel zijn natuurlijk uitgezonderd de overtre dingen binnen het strafschopgebied, die een „penalty" tot gevolg hebben. Dit zou ook een extra beveiliging zijn voor de keepers. Immers, indien deze ongeoorloofd (ruw) aangevallen zouden wor den, kan bovenbedoelde vrije schop (op het doel, vanaf de 16 me terlijn) volgen. Een dergelijke maatregel dient natuurlijk van de „FIFA" uit te gaan, maar zou inderdaad wel een goede invloed kunnen uitoefenen ter beperking van het ruwe spel en bovendien de scheidsrechters een sterk wapen hiertegen verschaffen, zonder dat zij nog tot officiële waarschuwingen en het verwijderen van spelers zouden moeten overgaan. JOH. C. BLÖSSMANN 33

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 33