(voetbal)sport in onze moderne wereld Specialisten voor ITE- en groepsreizen Charters voor sportverenigingen meer dan 400 eigen kantoren sport-gezondheid Voetbal-sport is in onze tijd bijna 'n „ontspannings-industrie" ge worden, die ontelbaren in een vaste greep gevangen weet te houden. De daarbij optredende verschijnselen laten soms gevallen zien van verdwazing en soms gevallen die helemaal niets meer met de sport te maken hebben. U zult zich misschien afvragen: Heeft de vreugde van het spel dan helemaal niets meer te betekenen? In hoeverre speelt het profes sionalisme hierbij 'n rol? Laten we ons eens realiseren wat „sport" nu eigenlijk wel is! Het woord „sport" is ontstaan uit het Latijnse woord „disportare", dat letterlijk „wegdragen" betekent, maar vrij vertaald kan worden door „zich ontspannen". Vroeger bedoelde men met het woord „sport" spel en plezier en beschouwde men het niet tot de ernst van het leven. Tegenwoordig zijn er mensen die de sport en in het bijzonder bestaande en niet-bestaande records te verbeteren en te vestigen, beschouwen als 'n ernst, als 'n levensdoel. Oorspronkelijk betekent „sport" dus bezig zijn met een vrij spel, dat niet door middel van training, wedstrijd en puntenwinst een ernst van het leven is geworden. Sport moet men dus vrijwillig beoefenen, heeft vele risico's, maar daarom is er dus spel en ernst, maar nooit de ernst tot het uiterste. De sport is hard op weg volmaakt te worden en daarmee haar verdiensten als vrij, vrolijk en luchtig spel te verliezen. AMSTERDAM Dam 19 Beethovenstraat 21 Amstel hotel tel. 65511 tel. 734466 tel. 56397 Amstelveen - Arnhem - Bilthoven - Eindhoven Enschede - Groningen - Den Haag - Haarlem Hilversum - Nijmegen - Rotterdam - Utrecht Zwolle Bij de vrije sportbeoefening zal echter de prestatie én de wedstrijd weer een grote stimulans zijn, b.v. om 'n bepaalde onderscheiding te bemachtigen, maar daarvoor vraagt het lichaam en óók de geest een volledige inzet van alle krachten. Een bekende zegswijze is hiervoor: „Oefen de mens, om zichzelf te oefenen!" Een sportieve prestatie kan niet gedwongen worden. Men dient te allen tijde rekening te houden met de leeftijd en het talent. Het woord „sport" wekt de meest verschillende reacties op. De strijd van atleten op de sintelbaan, een propvol stadion bij een voetbalwedstrijd en een zingende wandelgroep tijdens 'n afstands mars. Het is echt niet zo eenvoudig te verklaren, wat „sport" nu eigenlijk is! SPORT: kan zijn het vrije spel, maar ook een wedstrijd met reglementen, waaraan men zich dient te onderwerpen; kan vreugdevol, maar ook een kwellende inspanning zijn; betekent vrijheid, maar óók tucht; vult onze vrije tijd, maar vergt van de beoefenaar van de wedstrijdsport (veel) meer; kan in het rumoer van de publiciteit komen, maar blijft weg in de stilte die de echte amateur omgeeft; is gezond, maar is vaak ook 'n inspanning en 'n beproe ving, die de gezondheid kan schaden; is goed voor mensen die op gevorderde leeftijd nog het genoegen smaken zich te bewegen, als het vaak enige levensdoel van een recordjager. Natuurlijk wordt er in dagbladen, tijdschriften en kranten geschre ven over sport in negatieve en positieve zin, omdat de veelzijdig heid in de sport aanleiding geeft tot kritiek. Zoals u ziet heeft het woord „sport" dus vele betekenissen! Hoe dikwijls komt het voor, dat mensen die lui en dom zijn en tot geen enkele activiteit in staat, in de mening verkeren, dat een goede arts hun gezondheid op peil brengt en houdt. Natuurlijk is regelmatig onderzoek noodzakelijk om bestaande of aankomende letsels tijdig te ontdekken, speciaal voor de jeugd, maar óók voor ouderen, vooral wanneer men na 'n jarenlange onderbreking weer actief wil gaan worden. Juist dan is het belang rijk dat men bij eventuele hervatte training(en) c.q. wedstrijden weer langzaam en voorzichtig aan de inspanning gewend zal gaan raken. Tenslotte nog iets over professionalisme. De tegenstanders van het professionalisme zien er teveel een „zaak" in; zij hebben bezwaar dat de spelers als handelswaar be schouwd worden en zij voeren aan, dat men maar al te gauw vergeet met mensen te doen te hebben voor wie de sport louter en alleen genoegen moet zijn. De voorstanders hebben ook wel oog voor het genoegen, maar verlangen daarnaast een zo groot moge lijke perfectie, die zij alleen mogelijk houden in de betaalde sector 12

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 12