feestavond ajax in alleman ajax' 66-jarig bestaan cabaret-programma bal tot 2 uur op zaterdag 19 maart a.s., aanvang 20.00 uur in 'krasnapolsky', warmoesstraat tot 22.30 uur met optreden van bekende radio- en televisie-artisten met het kwintet loek liefveld nadere mededelingen volgen Ik heb mijn goede vriend Middendorp een tekstbijdrage voor zijn (en ook een beetje mijn) Ajax-nieuws beloofd en nu zit ik voor het blok, want die belofte moet op korte termijn worden ingelost. Daar gaat-ie dan: Mijn bijdrage zal een kleine bekentenis zijn, of zo u wilt: een late verantwoording. Ik ben namelijk eens de oorzaak geweest van een nogal ongewoon schouwspel aan het begin van een thuiswedstrijd van Ajax. Het was in de tijd, dat ik bij vrijwel elke wedstrijd in de Meer filmopnamen maakte voor het sportgedeelte in mijn film „Alle man". Het liedje van Davids, waarin hij „Ajax" tegen „Blauw-Wit" laat spelen, was een gelukkige aanleiding voor mij om mijn „eigen" club een rol in deze sequence te laten spelen. Onder meer had ik een aftrap nodig en dan uiteraard het liefst in een wedstrijd tegen Blauw-Wit om Davids zo veel mogelijk op de voet te volgen. Bij de eerste ontmoeting tussen beide clubs regende het en omdat ik het begin van dit stuk film bij voorkeur niet in de regen wilde laten zien, werd die aftrap-opname uitgesteld tot de volgende ont moeting, nu in het Ajax-stadion. Maar ook toen regende het weer eens. Toen besloot ik de eerstvolgende „zonnige" aftrap van Ajax maar te benutten en dan trachten de tegenpartij zo mogelijk uit het beeld te houden. Er zou echter nog meer pech volgen, want de paar resterende wedstrijden speelde Ajax niet in het vertrouwde rood-witte shirt. Bleef uiteindelijk nog één kans: de laatste thuis wedstrijd en wel tegen de Volewijckers (ja, zó lang is het al ge leden). Maar omdat deze „derby" ook voor Sport-in-Beeld zou wor den gefilm en de vertikale groenwitte baan van het Volewijckers- shirt op het zwart-witte beeld van de TV verwarrend veel op de rood-witte baan van Ajax zou lijken, stak de thuisclub zich dit keer weer in effen-blauw. Had ik „effe" pech! Wat kon ik anders doen dan snel te overleggen met trainer, spelers en scheidsrechter om toch maar die aftrap te kunnen filmen met een duidelijk herkenbaar Ajax. Voor de ogen van de stellig verwonderde toeschouwers speelde zich toen het volgende tafreel af: Ajax komt het veld op. De ge bruikelijke knallen en toeters begeleiden het. De scheidsrechter volgt onmiddellijk. Lostrappen is er dit keer niet bij. De spelers stellen zich direct op in de aangekondigde formatie. De bal wordt op de middenstip gelegd, de scheidsrechter fluit voor de aftrap en het spel begint zonder dat er ook maar één van de Volewijckers zich op de andere helft bevindt. Die andere helft bleef uit het beeld en geheel volgens de gemaakte afspraak werd de bal door Cees Groot naar Ko Prins gespeeld, die hem op zijn beurt terugspeelde naar Bennie Muller. Na diens trap naar voren, kon ik de camera stoppen. Verder ging het trouwens ook niet, want in looppas ging het hele elftal weer terug naar de kleedkamer om even later terug te komen in het „blauw", waarna de echte aftrap aan de Vole wijckers werd overgelaten. Een klein voorval, dat de toeschouwers van die middag waarschijn lijk niet helemaal hebben begrepen, maar dat voor de film belang rijk genoeg was om tot dit vreemde verzoek te komen, waaraan tot mijn grote plezier zo welwillend gevolg werd gegeven. Helaas weet ik de naam van de scheidsrechter niet precies meer (kan het de heer Roomer geweest zijn?), maar voor mij kon hij in die wedstrijd geen verkeerde beslissing meer nemen. BERT HAANSTRA 18

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 18