de spelregels vragen uw aandacht VERGROOT UW SPORTPRESTATIE SPORTHUIS TONNIE PRONK De heer van Praag a propos: zoon des voorzitters heeft zich bereid verklaard, onze nieuwe rubriek over de spelregelkennis te verzorgen en daarbij dus niet alleen een en ander o.m. uit de prak tijk toe te lichten, doch bovendien gaarne vragen te beantwoor den. Deze vragen stuurt u gewoon aan ons redactie-adres te Bad hoevedorp, waarna wij voor doorzending zullen zorgdragen. Er heeft zich nog een tweede „Ref" gemeld, die ook slechts onder dit pseudoniem zijn bijdrage aan het nieuwe Clubnieuws-onderdeel wil geven. Van beide heren vindt u hieronder de „eerste kennis making". Zowel de heer van Praag als „Ref" heten wij van harte welkom, waarbij wij de hoop uitspreken dat hun lessen inder daad zullen bijdragen tot een beter begrip van het wel-en-niet-mo- gen binnen de krijtlijnen. zoals de scheidsrechter het ziet Al geruime tijd hoort men in Nederland de klacht, dat de clubbladen weinig of in het geheel geen voorlichting geven op het gebied van de spelregels. „Is dit dan nodig?" zult u zich afvragen. „Ik weet er toch al alles van". M.i. is het beslist wél nodig, want raakt u niet geprikkeld als u de scheidsrechter een (volgens u verkeerde) beslissing ziet nemen, en gaan de spelers niet (ik zeg het ronduit) „kankeren" als de scheids rechter wéér eens een „blunder" heeft begaan? De gevolgen van dit alles zullen niet uitblijven: in het veld gaat men er harder tegenaan, er wordt een speler gewaarschuwd (of verwijderd) met alle narigheid vandien en het publiek helpt nog een handje mee door na afloop „slagje bij Waterloo" te gaan spelen, door met kussentjes en flesjes te gooien. Misschien zult u zeggen dat ik overdrijf. U behoeft echter niet ver van huis te gaan om in te zien dat er heel veel waarheid in mijn woorden schuilt. Waarom, dacht u, heeft Ajax een „leeuwenkooi" laten aanrukken? Om het speelveld met een derde overkapping te garneren Alhoewel ik mij ervan bewust ben dat de scheidsrechter beslist niet onfeilbaar is (ik merk dit zelf elke zondag maar al te goed), meen ik toch te mogen stellen dat hij het bijzonder vaak bij het rechte eind heeft. De totale verantwoordelijkheid van de wedstrijd rust op zijn schouders, hetgeen een rede temeer is om zijn beslis singen objectief en zonder aanzien des persoons te accepteren. Als spelers én publiek zouden weten waaróm hij fluit en zijn be slissingen begrijpen (dus meer van de spelregels zouden weten), daarbij het clubchauvinisme thuislatend (au!), dan kwamen er niet zoveel relletjes en strafzaken meer voor en zou het publiek een veel prettiger middag hebben. Welnu, dit alles bracht mij ertoe de redactie van ons clubblad een brief te schrijven. In het vorige clubblad heeft u het antwoord van de redactie kunnen lezen met de daarbij vergezeld gaande invitatie, waarvoor ik hartelijk dank zeg. En hier ben ik dan. Hopelijk zult u zich interesseren in de zaken die gaan komen. Mocht u vragen hebben (hoe „pietluttig" ook), of mocht u op een voetbalveld iets gezien hebben waar u wat meer van wilt weten, schrijft u dan even naar de redactie. Ik zal dan proberen uw vragen te beantwoorden. Dat u vaak in de pen moge klimmen, want daardoor zal deze rubriek nóg interessanter wor den. De „wet" van het voetbalspel is onderverdeeld in zeventien „arti kelen". Hierin wordt ook de voorgeschreven uitrusting van voetbal lers en scheidsrechters behandeld benevens bepalingen over de bal, het speelveld, invallers, samenwerking scheidsrechter-grens- rechter enz. Over al deze dingen, die voor ons momenteel niet zo belangrijk zijn zal ik later nog wel iets schrijven. Alleen één ding (en dit geldt speciaal voor hen, die momenteel actief voetballer zijn), wilt u allemaal vóór de volgende wedstrijd de nopjes van uw schoenen eens bekijken? Die nopjes mogen alleen gemaakt zijn van leer, rubber, aluminium en plastic. Is dit bij u niet het geval, dan moet u er iets aan laten doen, want de scheidsrechter heeft het recht om u net zo lang van het veld te verwijderen totdat het euvel verholpen is. Dit zeg ik, omdat er zeer veel ernstige been wonden ontstaan doordat nopjes van voetbalschoenen van verkeerd materiaal zijn vervaardigd. Ze zijn als zodanig dus gevaarlijk en worden derhalve niet toegelaten. Regel 7 en 8 behandelen resp. de duur en het begin van het spel. We weten allemaal wel, dat een wedstrijd 2 keer 45 minuten duurt. De „ref" weet dat ook, maar omdat hij voor ongevallen tijd bijtelt en hetzelfde doet, als speler A de bal opzettelijk ver in de tribune trapt, wil het wel gebeuren dat de tijd van de scheidsrechter ver schilt met de uwe. Echter met dien verstande, dat de eerste de juiste is. Laat de „ref" te lang spelen en zou er in die tijd een doelpunt gemaakt worden, dan zal de „goal" nooit afgekeurd kun nen worden, ook niet als de scheidsrechter zelf bemerkt dat hij te lang heeft laten spelen. Het klinkt misschien onredelijk, maar toch is dit de waarheid. Weest u echter gerust; in het algemeen fluit de scheidsrechter heus wel op tijd af. Zou zijn stopwatch kapot zijn, dan is er altijd nog de grensrechter, die een oogje in het zeil houdt. Er bestaat echter één uitzondering wat de duur van de wedstrijd betreft: zou n.l. in de laatste seconden een strafschop gegeven moeten worden, dan dient de scheidsrechter de wedstrijd te ver lengen, totdat de „penalty" genomen is. Voor het nemen ervan zijn bepaalde eisen gesteld: wordt de bal in eerste instantie duidelijk door de keeper gestopt, maar zou hij die daarna per ongeluk over de doellijn laten vallen, dan is toch géén doelpunt gemaakt. Gaat de bal via de keeper, paal of lat in het doel, dan is het doelpunt geldig. Stuit de bal echter terug van paal of lat, dan is de straf schop uitgewerkt. Men mag dan niet inlopen om alsnog te proberen de bal in het doel te krijgen. Dit alles geldt alleen als de wed strijd verlengd wordt voor een „penalty". Voor een in de wedstrijd zelf genomen penalty zijn andere regels van kracht, waar ik bij de behandeling van regel 14 op terug kom. De wedstrijd begint, zoals wij allemaal weten, met de „middenuit". Feitelijk is de wedstrijd pas begonnen als de bal een afstand heeft afgelegd, gelijk aan zijn omtrek. Maar dat is eigenlijk slechts van belang voor de scheidsrechter, omdat hij dan pas zijn stopwatch SCHAATSEN o.a. CCM kunst- en hockeyschaatsen NOREN: Viking, Ving en Wallangruds Koopt al uw Ook voor WINTERSPORTKLEDING slaagt u bij ons sportartikelen bij Wij verzorgen uw gehele SPORTUITRUSTING Middenweg 147 (t.o. Emmakerk), tel. 946257 13

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1966 | | pagina 13