doe het zelf sportspecialisten Perry van den Kan Wij leverden de complete uitrustingen voor vele verenigingen en scholen. 10 VESTIGINGEN door salo muller Regelmatig komen er sportlui bij mij met een bepaalde blessure. De genezing ,of verdere behandeling van een dergelijke blessure, zou zowel voor de arts, masseur als voor de speler zelf véél een voudiger (sneller behandeld respectievelijk genezen) geweest zijn, indien de eerste reactie de (eerste behandeling) van de „getrof fene" maar anders ware geweest. Bij iedere sport komen zoveel grote en kleine blessures voor, dat het niet mogelijk is (en niet nodig) om al die (sport-)aandoeningen te behandelen (en te beschrijven). Ook zal ik het niet hebben over de totale behandeling, doch alleen over de „eerste (eigen) hulp". We zullen ons slechts gaan bezighouden met de meest voorkomen de blessures, die speciaal voor de voetballer van belang zijn, doch vanzelfsprekend zien we dezelfde narigheden bij tal van andere sporten ook. We maken een onderscheid tussen: 1. huidaandoeningen; 2. gewrichtsaandoeningen, waaronder niet alleen knie, enkel en de voet vallen, doch tevens de liesblessure; 3. spierblessures (gescheurde en verrekte spieren, knie enz. in de spier). Over de eerste groep, de huidwondjes, valt alleen te zeggen: was eerst de wond goed schoon en behandel hem dan (al zijn ze nog zo klein!) met jodium. Het afdekken kan dan geschieden d.m.v. een steriel gaasje of een stuk hansaplaat. Dit is tevens de manier om open en (nog) dichte blaren te verzorgen. Ook met de lies blessure van groep 2 zijn we gauw klaar, want hieraan is zelf wei nig te doen. Warm houden en een lichte training is dan het enige. Anders wordt het met die blessures waarbij het getroffen deel gaat (of kan gaan) opzwellen. Het meest zien we dan bij groep 2 de gewrichtsblessures. Zo'n aandoening kan dan op allerlei manie ren ontstaan (schop, verstappen, verdraaien enz. enz.), maar het sportartikelen sportieve confectie speelgoed camping SPORTMAGAZIJN gevolg is haast altijd, dat het gewricht dikker wordt. Het eerste dat er dan gedaan moet worden is: het aangedane gewricht onder de koude waterstraal (in koud water) houden (ca. 3 minuten). Daarna moet er een stevig drukverband aangelegd worden; eerst vette watten en daar omheen een stevig windsel. Dit zelfde geldt ook voor de diverse spierblessures, waarbij kans op zwelling aan wezig is. Onze 3e groep, die van de spieren, is moeilijker. Een spierblessure kan op tientallen manieren ontstaan. Niet alleen door de handeling van een ander, maar vaak is juist de speler zelf de schuldige van zo'n blessure. Een spierblessure komt veelvuldig voor bij een slechte conditie waarbij dus téveel van de spieren gevraagd wordt en het lichaam er hier niet aan gewend is om een dergelijke arbeid te verrichten. Bij een té korte (slechte) ,,warming-up", dus wanneer men té snel tot de eigenlijke prestatie overgaat, komt zulks voor. De minst erge aandoening is dan de knie of schop tegen de spier (knie in dijbeen). Hierbij moet de speler (als het kan!) in beweging blijven. Doordat er een bloeding optreedt krijgt men op de aange dane plaats vaak een kalk-neerslag en dit kan dan een hard stuk in de spier vormen. Dit zien we dikwijls in geval van een gescheur de spier, waarbij dan ook een bloeding heeft plaats gevonden. Voor een andere spieraandoening is na 24 uur rust warmte de beste genezer. Maar voor alle spierblessures is het het beste dat, wanneer men daartoe in staat is, lichte oefeningen te doen. In het algemeen had de helft van het aantal blessures vermeden kunnen worden. De sportlui passen zich veelal niet voldoende bij de omstandigheden aan. Bijvoorbeeld: 1. Beter schoeisel. Bij lage voetbalschoenen verdient het soms aanbeveling om in geval van zwakke enkels en een slecht veld, de enkels in te zwachtelen, teneinde verzwikkingen te voor komen. 2. Een betere en vooral LANGERE „warming-up". Hierdoor krijgt men een betere bloedcirculatie en de spieren komen „op tem peratuur". 3. Scheenbeschermers Ik hoop dat dit kleine artikeltje (dat we zeer gaarne door meerdere gevolgd zouden zien. Red.) er toe moge bijdragen het aantal bles sures c.q. verwondingen enigermate te doen verminderen en dat de „voorbehandeling" (vooral) beter zal worden. Speciaal voor de Amateurs want zij zijn de groep van spelers voor wie niet direkt een arts of masseur (verzorger) klaar staat! En voor deze sportlieden is het dan: Doe het zelf Ook aan Salo Muller onze hartelijke dank voor zijn lezenswaardig artikel. Onze masseur, die intussen ook alweer zovele jaren voorname lijk het leed van de Ajax-spelers deelt, had ons reeds lang ge leden zijn medewerking toegezegd. Inderdaad, Salo het zat in het vat Om nog even op dat „leed" van de spelers terug te komen; we moeten er natuurlijk direct aan toevoegen, dat als ze onder zijn bekwame handen weer zijn „gerepareerd" er natuurlijk ook steeds de vreugde is, zowel bij masseur als patiënt. Wat ons opvalt daar in Mullers kamer in die „werkplaats" waar niemand eigenlijk voor zijn lol komt, is de gezelligheid. Salo weet daar een zekere sfeer te scheppen om alle pijn en narig heid spoedig te vergeten. T. M. 12

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 12