frits soetekouw jan de natris 70 jaar VERGROOT UW SPORTPRESTATIE SCHAATSEN sportartikelen SPORTHUIS TONNIE PRONK duwen, enz., terwijl men ook de bal met de handen mocht voortdragen. Later kwam er echter meer eenheid in de wijze van spelen en in het midden van de negentiende eeuw kwam de grote verande ring. Weer later, toen er meer op harde bodem werd gespeeld, besloot men, om kwetsingen te voorkomen, dus met het oog op het ge vaar aan het spel verbonden, het met de hand aanraken van de bal te verbieden en tevens te bepalen, dat tegenstanders slechts met neerhangende armen mochten worden weggeduwd. Toen dus kwam de grote scheiding. In 1863 werd in Londen „The Football Asso ciation" opgericht, waar in de reglementen echter bepaald was, dat het gebruik der handen geoorloofd bleef. Door krachtig ver zet van de zijde der Cambridge-Club werd echter ook dit artikel spoedig gewijzigd en hebben nadien de spelreglementen telkens weder verbeteringen en veranderingen on dergaan, totdat we het huidige voetbalspel hebben gekregen. De eerste voetbalclub in Nederland, HFC te Haarlem, werd in 1879 opgericht door W. J. H. (Pim) Muiier. Thans geheten Koninklij ke HFC en nog steeds spelende in de amateur-afdeling van de Kon. Ned. Voetbal Bond, sedert 1929 Koninklijke en opgericht op 8 december 1889. Tot zover iets over het ontstaan van het voetbalspel. Ten slotte nog dit. Zelf 43 jaar lid van onze prachtige vereniging, dacht ik, dat de actieve spelers en vooral zij die er materieel voor deel van hebben zich toch wel zeer tevreden moeten voelen, dat er toch altijd nog zo'n groot arsenaal van amateur-leiders bij Ajax is, dat zijn vrije tijd opoffert voor het be hartigen van hun belangen. En hoe worden deze belangen behartigd. Als insider kan ik daarover oordelen, dat dit zeer goed is. Zelfs voortreffelijk. Het is de clubliefde, die deze mensen tot zulke opofferingen ge troost. Wees daarom verstandig, jongens, die moeten zorgen, dat Ajax aan de top komt en blijft, zorgt er voor dat uw conditie prefect is. Dit houdt vanzelf in, dat ook Gij zich moet opofferen en niet alles maar kunt doen waar ge zin in hebt en nadelig is voor uw lichaam. Daarbij komt nog dat uw bron van inkomsten afhankelijk is van uw in-vorm-zijn, en derhalve uw welstand, even tueel ook voor uw gezin, dus grotendeels bepaalt. Ajax, veel succes! Wel bedankt Wim, voor je voortreffelijke bijdrage. Gaarne zouden wij deze gelegen heid willen benutten om de JEUGD van Ajax en andere „newcomers" overigens in het kort iets meer te verstellen over de heer Volkers. Deze heeft n.l. vooral t.o.v. onze club een staat van dienst die er zijn mag. Hij is reeds 43 jaar lid en heeft destijds 13,5 jaar onafgebroken in Ajax 1 gespeeld, tijdens welke periode in 7 interlandwed strijden uit kwam. Driemaal beleefde hij als speler het Kampioenschap van Nederland en acht keer was hij in het elftal dat Afd. Kampioen werd. (In de toenmalige amateur- status hadden we immers de Afd. Noord- Zuid-Oost-West 1 en West 2, waarvan de no's 1 om het Landskampioenschap speel den.) Na afloop van zijn voetbal-carrière heeft hij Ajax 11 jaar gediend als penning meester en daarna 2 jaar als voorzitter. Wim Volkers is Ere-Lid van onze Vereni ging en thans voorzitter van de Financiële Commissie. Het komt niet zo dikwijls voor, dat een groot-voetballer ook een groot-bestuurs- (kader)lid is. Meestal zijn de „keien" van het groene veld niet geschikt om achter de groene tafel plaats te nemen, omgekeerd blijken de laag-geklasseerde voetballers vaak als bestuurs- of commissielid mannen- van-grote-allure te zijn. Maar Wim had het beide. Als rechtsbinnen was hij vroeger de gooche laar een speler die niet uitblonk door een dodelijk schot (zijn goals waren meest al slechts: „tikkies"), maar iemand met een areaal van schijnbewegingen. Nooit wist een tegenspeler wat Wim ging doen. Met dat bruine ding aan zijn voeten zag je dan hoe hij in een razend-snelle sprint de tegen partij „in-de-luren-legde", volgde dan ge woonlijk een trekballetje naar b.v. Piet van Reenen die met een kanonskogel het von nis velde Hoge School-voetbal! Ook als penningmeester heeft hij zijn sporen verdiend. Zo zelfs dat hij van de KNVB niet alleen een compliment kreeg voor zijn voortreffelijke wijze van boek houden en administratie, doch de Bond nam tevens zijn systeem over Voorwaarkleine" Wim (mag ik, Wil lem?) een GROOT AJACIEDü T. M. Zaterdag 13 november jl. vierde good-old" Jan zijn 70ste verjaardag. Vanzelfsprekend hadden zijn AJAX-vrienden dat niet ver geten en was o.a. Wim Bruynesteyn na mens het Bestuur aanwezig. De jarige werd een fruitmand aangeboden. Helaas is de gezondheidstoestand van deze Grootste vleugelspeler, die het Nederlandse Voetbal ooit heeft gehad, geen 100%. Hij sukkelt al enige tijd. JAN DE NATRIS We herinneren hem nog uit onze jeugd (brrr. wat lang geleden) toen wij de eerste schreden zetten in de richting van de Mid denweg. Jan was een groot voetballereen voetbal-artiest van de bovenste plank. Razend snel met daarbij een prachtige bal- beheersing. Snel ja, hij was ook een van de drie beste 100-meter lopers in die tijd en maakte derhalve ook deel uit van de bekende Ajax estafette-ploeg, die Kam pioen van Nederland was. Een natuurtalent, zoals er maar weinig be kend zijn. Jan was ook zeer populair! Zijn naam lag, om zo te zeggen: op-ieders-lip. Dat is nog lang na het beëindigen van zijn voetballoopbaan gebleven. Beste Jan, langs deze weg nogmaals van al je Ajax-vrienden gefeliciteerd en zij wensen je van harte nog vele jaren het allerbeste toe. T. M. u kunt nu autorijles nemen bij in nieuwe simca 1300 a f 8.- per uur u wordt gehaald en gebracht autorijschool frits soetekouw tel. 0 2903-445 o.a. CCM kunst- en hockeyschaatsen NOREN: Viking, Ving en Wallangruds Koopt al uw Ook voor WINTERSPORTKLEDING slaagt u bij ons bij Wij verzorgen uw gehele SPORTUITRUSTING Middenweg 147 (t.o. Emmakerk), tel. 946257 11

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 11