het ontstaan van het voetbalspel Bouwmeester Gerrand door wim volkers Gaarne voldoe ik aan het verzoek van onze redactie om iets over voetbal en het ont staan daarvan te schrijven. Als ik terugga tot 1900, het jaar des heren voor Ajax, om precies te zijn 1 maart, dan kan ik mij daarvan niets herinneren. Vol gens zeggen moet ik toen al als éénjarige jongen in mijn wieg hebben liggen trappe len om een bal te raken. Naar mijn mening was dit meer om iets anders als luierdrager kwijt te raken. Uit ons gouden boek weet ik echter, dat de oprichters van ons Ajax waren de heren F. Stempel en H. D. Dade. De contributie bedroeg 25 cent per maand; het lid worden kostte 50 cent; ongepaste woorden of handelingen werden met 10 cent beboet; onattentie bij het spel werd beboet met 5 cent; zij, die het terrein verlieten zonder voor kennis van de captain werden beboet met 25 cent; Juweliers Heiligeweg 12, Amsterdam-C., Tel. 23 65 41 wegblijven zonder kennis te geven aan de captain werd beboet met 10 cent; wanneer de captain het reglement niet bij zich had, werd hij beboet met 10 cent; de commissaris van orde had het recht leden te beboeten met 5 cent, indien zij weigerden iets te dragen; elk lid was genoodzaakt zich een reglement aan te schaffen op boete van 5 cent. Het lijkt allemaal niet duur, maar vergelijkt u eens een gulden van 1900 met één van 1965? Toch meen ik te mogen zeggen na al deze boete-bepalingen, dat de echte Ajacieden altijd blij geweest zijn (en nog) met hun lid maatschap. De betere spelers hebben daar zelf echt van geprofiteerd door hun buiten landse reizen die zij mochten medemaken en die Ajax over de hele wereld een zekere vermaardheid hebben gegeven. Er is wel het een en ander veranderd, in ons verenigingsleven niet alleen, maar ook in de voetbalsport. In spelinzicht zowel als materieel. Wat m.i. beslist nooit veranderen mag door en in de sport, dat is het kweken van vriendschap en het hebben van waardering voor elkaar. Niet egocentrisch zijn en voor elkaar wat over hebben. Ook nooit denken, dat men alles alleen kan doen en weet. Overtreedt men deze eigenschappen, dan krijgt men persé zijn trekken daarvoor t.z.t. thuis. Voor onze amateurs zowel als professionals en semi-professionals moet het toch wel eens te denken hebben gegeven hoe men eigenlijk aan dit mooie balspel gekomen is, dat wij zo gaarne spelen. Een spel, dat wekelijks door duizenden bezoekers be keken wordt. Men leeft met zijn club mede. Men heeft de hele week stof tot voet bal-college. Kortom het is HET recreatie middel voor een groot deel van onze be volking. Welnu, dit spel wil ik u eens uit de doeken doen. Het is naar mijn mening wel zo, dat bijna iedereen gelooft, dat het voetbalspel in Engeland geboren werd. De Engelsen hebben vele jaren de eerste viool gespeeld in het orkest der voetbal grootheden, doch doen dit de laatste jaren in veel mindere mate dan vroeger. Je zou kunnen zeggen om in de beeldspraak te blijven: vroeger speelden zij voetbal als Herman Krebbers thans viool speelt op zijn Stradivarius (wat was deze man briljant tijdens het door onze voorzitter Jaap van Praag gegeven concert in het Concertge bouw ter gelegenheid van het 65-jarig be staan van zijn N.V.) en thans op een viool van „Volkers", dus een gewone die soms hoogte verliest. Toch is het voetbalspel niet in Engeland uitgevonden. Het denkbeeld, dat aan het voetbalspel ten grondslag ligt is toch wel zo bar eenvoudig, dat het ons niet kan verwonderen, dat de ontstaanperiode, hoewel niet nauwkeurig aan te geven, toch wel reeds eeuwen terug moet liggen. Voorzover is na te gaan in oude boeken, schrijft de heer Ten Bruggencate, werd het voetbalspel voor het eerst door de Grieken en Romeinen beoefend. Na eeuwen is dan Engeland nummer één om dit spel op te nemen en het burgerrecht te doen ver krijgen. Als oudste voorloper van het voetbalspel kan worden beschouwd het „Harpaston" van de Romeinen, door de Grieken „Episky- ros" genoemd. Voorzover men kan nagaan werd dit spel door Julius Ceasar's troepen naar Engeland overgebracht. In de beginne bediende men zich van een zeer grote varkensblaas of iets dergelijks, die men opvulde en werd daaromheen een soort leer genaaid. De bal werd dan door de bewoners van een of ander dorp naar een naburig gehucht gedragen en daar werd dat ding eenvoudig ergens op een open plaats neergelegd en trokken twee partijen er op los om elkander het bezit van de bal te betwisten. Het spreekt dan ook vanzelf, dat hierdoor steeds een ruwe strijd ontstond, welke overging in vechtpartijen, waarbij dikwijls doden vielen. Gelukkig is dit in onze tijd veranderd en vallen er geen doden, maar soms krijgt men kippenvel van de gedachte, dat het voetbalspel op zijn weg terug is. Voor de meer kalmere mensen was dit spel vroeger niets en zij lieten dit twijfelachtige genoegen dan ook meer over aan de ruwere klanten. Tijdens de regering van Koningin Elisabeth van Engeland van 15581603, vormden zich twee verschillende soorten balspelen in Engeland, te weten: Het zoéven bespro ken „SPEL", waarbij twee dorpen elkander te lijf gingen en dat „hurling over Country" (werpen over land) werd genoemd en het „hurling to goal" (werpen naar een doel), waarbij de bal door een poort moest worden gewerkt, die met struikgewas of iets derge lijks was gesloten. Uit het eerste ontstond het zogenaamde „Rugby", uit het tweede het veel meer toen beschaafdere „Association"-balspel. Het werd toen nog wel is waar op de oude manier gespeeld, namelijk met verlof om een tegenstander vast te houden, omver te 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 10