kroniek Restaurant Db KU L Wanneer „alle ogen gericht zijn op en dat krijg je, als je (en met ons Xerxes) na de eerste 5 wedstrijden nog geen puntenver lies hebt, dan gaan alle krachten van de komende tegenpartijen zich inspannen om te proberen de eerste te zijn, die aan deze voortvarende gang van zaken een einde gaat maken. Dat is na tuurlijk hun goed-recht. We weten trouwens uit het verleden, dat dit voor Ajax geen nieuws inhoudt; ook als de zaken bij ons er soms minder rooskleurig voor stonden, vonden onze tegenstanders het altijd nog een eer, de mannen uit de Meer op de knieën te krijgen. Onzerzijds wordt deze „lof" niet minder op prijs gesteld; slechts willen wij trachten ons spel c.q. ons optreden op de voetbalvelden van Nederland en daar buiten zodanig te brengen, dat de eer ons te kloppen een langdurig karakter zal dragen. Onze tegenstanders weten, dat het onze Jeugd reeds „met de pap lepel" wordt ingegeven Ajax slechts te mogen vertegenwoordi gen met GOED EN WERKELIJK VOETBALSPEL. Zijn wij genood zaakt, zoals dat tegenwoordig is: te kopen, dan gaan onze gedach ten steeds uit naar de TECHNISCHE BEKWAME SPELERS. Daar moet dan misschien in ander opzicht nog wel eens aan „geschaafd" worden, maar in de eerste plaats is BEKWAAMHEID onze eis. We HOPEN (en vertrouwen) dat we het met onze techniek dit sei zoen een heel eind in de goede richting zullen schoppen Waarom dit allemaal, zult u zich misschien afvragen. Wel, als we zo „het spel" dat zondags op de voetbalgelegenheden ten toon wordt gespreid, óf reeds 's avonds per radio resp. tele visie horen en zien, óf des maandags in de Pers beschreven vin den, dan lijkt het vaker op een arena dan op een sportveld. Het Betaalde Voetbal heeft nu eenmaal verschillende konsekwenties met zich mede gebracht, o.a. de zorgen om het voortbestaan van de clubs, zulks gelet op hun financiële mogelijkheden. Het voetbal is „zaak" geworden. Keiharde „business", zoals men dat pleegt te noemen. De onmisbare factor: PUBLIEK speelt de gróte rol. Die betaalt tegenwoordig ook heel wat meer dan vroe ger en wil dus waar voor zijn geld zien. Derhalve „in the run ning blijven". Zijn er nu clubs die qua techniek daarop minder kans hebben, ja dan moet er wat anders aan gedaan worden. Dan komen er „systemen" als: 8 a 9 man voor het doel om het scoren te beletten, ja, met enig geluk bij een uitval toch nog de buit binnen te halen. Of men gaat het veld in met de opdracht: „kost-wat-het-kost", hetgeen dan vaak neerkomt op het gebrui kelijke „betonvoetbal". Men vergeet daarbij, dat de WERKELIJKE voetballiefhebber voor zoiets geen belangstelling heeft. Deze manier van optreden (voet Voor een l~M~ l/l III goed diner of 1 L—1 1 V-/ 1 belegd broodje Salades Rembrandtsplein 7 Croquetten Tel. 62690 enz. bal is tegenwoordig o.i. niet meer of minder dan een show, met optreden van artisten) zal daarbij geen publiek trekken, althans niet blijvend. In het eerste geval wordt het een dooie, vervelende boel van alleen maar wegtrappen van de bal, weinig of geen doelpunten en het ,,stuk"-spelen van de tegenstander, in de tweede omstandigheid is het een spel dat door vele blessures en legio vrije schoppen tot een onsamenhangende vertoning wordt gebracht. Het modernste is zoiets als „lynchen". Iemand wordt „genomen" en vijf van zijn medespelers komen met „handen-en-voeten" even afrekenen met de zondaar. „De verdediging van de thuisclub trad ontoelaatbaar hard op tegen de aanvalslinie van Om onder zulke omstandigheden de techniek toch nog de boven toon te doen voeren, toch als triomfator het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter te mogen horen,we wensen allen die ten aanzien daarvan van goede wille zijn de nodige sterkte en een juist inzicht van de „ref" toe. Want deze laatste kan, we hebben het al eens eerder betoogd, heel veel, misschien wel het meeste aan de goede gang van zaken in het veld deel hebben. „Als u dan maar voor mijn heelhuidse thuis komst zorgt" zal menige fluitist zeggen En daar zit wat in U weet, we bezitten momenteel, om zo te zeggen: een „kapitalis tisch" elftal, met name geldt deze aanduiding speciaal de voor hoede. Men spreekt van: „Vijf sterren", van „gouden aanval" van „tonnen" die op het vijandelijke doel afrollen" enz. enz. Men verwacht min-of-meer bij iedere wedstrijd een doelpunten- regen. En dat blijft tot op heden (althans in de competitie) uit. Tegen D.O.S. 21, M.V.V. uit 01; P.S.V. thuis 20, Telstar uit 12. Niet overtuigend genoeg! Op het kantje af... en de Pers schrijft links en rechts, dat die beroemde aanval van Ajax „er nog niet uit komt". Mogen we de verslagen van de ontmoeting tegen Tel star geloven, wel, dan hadden we verdiend te verliezen. Nu zullen alle „outsiders" het met ons eens zijn, dat door de jaren heen het in IJmuiden altijd een zware opgave geweest is. De (uit de amateurtijd) herinneringen aan wedstrijden tegen V.S.V. en Stormvogels bevestigen dit. Eén puntje meebrengen uit die om geving heeft trouwens menige club de handen doen dichtknijpen. Laat de zege dan minder verdiend zijn geweest, aan de andere kant bleek onze verdediging moreel tegen de druk opgewassen en kunnen we ondanks alles niet alleen gelukkig zijn met de beide punten doch ook respect hebben voor degenen die ze behaalden. Dat wij nog geen „wunderteam" hebben we zullen de laatste zijn om het tegendeel te beweren Hoofdoorzaak zijn de overigens zeer bekwame „solisten" in die veel besproken en beschreven aanvalslinie, die door hun té indi viduele spel, door de bal „te brengen" in plaats van dat „bruine vod" het werk te laten doen, het tempo en het verrassende element in die aanval „remmen". Na de strijd in IJmuiden schreef een verslaggever: waren meer uit op een persoonlijk succes, dan op dat voor hun club Laten we de kritiek echter niet direct té scherp stellen en het er op houden dat de leiding alsmede trainer Michels en niet in de laat ste plaats de betrokkenen zelf deze „hinderlijkheden" zullen weten weg te werken. Als dat bereikt is, wel dan zijn we er van overtuigd dat we weer een elftal hebben van de befaamde klasse, een team dat door zijn grote technische kwaliteiten mede zal bijdragen het Neder landse voetbal ook buiten onze grenzen „een woordje te doen meespreken". 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 2