redactionele notities Bouwmeester Gerrand ruw spel: I Voor zover mijn herinnering terug gaat hadden we een halve eeuw terug geen statisticus in ons dierbaar voetbal-land, die uigerekend had hoeveel bloeduitstortingen, spierverrekkingen, knietjes, middenhands- beentjes, hersenschuddingen en noem maar op blessures de voetballerij voor haar re kening nam in b.v. één seizoen. Het meest hoorde je nog van knietjes. En dan was er een of andere professor of onze beroemde Hans uit het Noorden, die uitkomst bracht. Tegenwoordig nu de voetbalsport is verspreid over zo'n slordig half miljoentje fans houden we wel statistische gege vens bij en zo lazen we dezer dagen in de voetbalkrant van Het Vrije Volk dat er in het afgelopen seizoen zo ongeveer ne genhonderd „letsels" zijn opgelopen door trappen tegen (doch ook wel naast! het bruine geval. Dat is kortweg alarmerend Een-derde daarvan in de Ere-Divisie, nota bene. Nu is 't voldoende om tijdens 1 wed strijd in onze hoogste klasse vast te stel len, dat daar miserabele spelers ronddar telen met een te kort aan voorzichtigheid en een te veel aan roekeloosheid. Het spel wordt hierdoor bijna aan de lopende band ontsierd. Niet uitsluitend opzettelijk wel te verstaan, doch op zijn minst onverantwoor delijk. In de verre tijd dat we terugdenken aan top-voetbal in de twintiger jaren placht een onzer toen uitblinkende „refs", de heer Groothof, naar inzichten van die jaren, vrij hard spel als normaal voor voetbal te kwa lificeren. „Voetbal is geen spel voor kost school-meisjes". Nu dat wisten wij ook wel. Wie herinnert zich een stoere knaap als Tonny Kessler. Die kon er eventjes mee terecht. In onze eigen gelederen had den we een om zijn fors spel wel bekende Frans Schoevaart. Een „boom" van een back, een veste in de achterhoede. We zou den nog heel wat namen kunnen noemen van mannen, die we zouden kunnen be stempelen met „zware jongens", en die voor-den-donder een heftige oplawaai kon den verkopen. Van echt opzettelijk ruw spel was slechts bij hoge uitzondering sprake en in ieder geval heerste er een andere mentaliteit. Fél spel kenden we wel terdege en wed strijden, waarbij naar toenmalige maatsta ven veel op het spel stond, kenden we ook, maar wat we heden ten dage aanduiden met de stereotype waardering „beton- voetbal", neen, dat is voor ons neo-voet- bal, anders gezegd nieuwe stijl voetbal, waartegen wij „neen" zeggen. Hetgeen in boven aangehaald artikel maar al te waar is en kenmerkend voor de hui dige status van het voetbal is, dat het mooie association football ruwer, steeds maar ruwer en onbesuisder wordt. Onge lukken kunnen worden voorkomen. Maar het veroorzaken van letsels door opgezet roekeloos spel is al mis, laat staan door op zettelijk gevaarlijk spel. ruw spel: II Het bovenstaande artikel over spelverru- wing van de laatste tijd lag ter verzending naar ons Redactie-Bureau in Badhoevedorp gereed toen we de eerste rond van de Europa Cup-strijd 1965/1966 nog voor de boeg hadden. We hebben op ons televisie scherm het dramatische verloop van de krachtmeting Feijenoord-Real Madrid ge volgd en vastgesteld, dat internationaal be keken de situatie schrikbarende aspecten vertoond. We mogen hier wel van een schandaal in de volle betekenis van het woord spre ken, gezien de slot-taferelen van deze „fighting". Nauwelijks staan de papieren op verliezen, of de remmen worden losge gooid. Het is op het randje af een gevecht tussen publiek en spelers enerzijds en tus sen spelers en spelers-anderzijds gewor den van een omvang, die onvoorstelbaar is. Voetbal-oorlog! We vragen ons af of dit zo kan doorgaan? Wie kan hier helpen? O.i. in de eerste plaats de scheidsrechters. Alléén sterke mentaal sterke figu ren kunnen in staat worden geacht ont moetingen op het niveau van de cup-wed- strijden binnen de perken te houden. Voetbal is meer en meer aan het verwor den nu geld een mammoet-rol speelt. Het gaat om de pecunia en daarom: weg met het fatsoen en de eer. Zo gaat de glorie van ons voetbalspel vol komen verloren! leven in illusies! We zitten gebogen over het tover-formu- lier, dat vodje papier dat een slordige hon derd duizend pegels kan opbrengen. We zitten met de hopeloosheid van een hou vast die gericht is op prestaties van de clubs. Eigenlijk is het zoeken van een naald in een hooiberg dankbaarder! Hoe in des hemels naam komen die geluksknotsen week aan week er toe 13 voorspellingen „raak" te kruisen! In Den Haag lachen ze zich diverse puis ten! Millioenen stromen binnen. En zes of zevenhonderd broodetende profeetjes le ven in illusies: nou zal het toch eindelijk wel eens: Vlieg-ik-heb-je zijn. Maar niks hoor, gooi gerust je formuliertje in de em mer; de ton is er niet bij! We kennen een acht-kolommen-abonné en met die vrijer, hersenschim-berijder par ex cellence hebben we een interview gehad. Die man weet schrikbarend veel van het lief en leed van de eigenlijke spelers in het wekelijkse spel van illusies. Hij beredeneert de prognostiek van a tot z. Man dan moet je toch winnen op de duur, meende onder getekende. Maar niks hoor. Dat komt dan omdat jantje of pietje of klaasje „letsel" heeft opgelopen en out of the game viel. Het kan ook zijn dat Keesje een „off-day" had! De mogelijkheden zijn, aldus onze il lusionist, ontelbaar. Maar theoretisch heb je kans, hoor! En of. Let maar eens op en reken maar eens uit, hoeveel millioenen kruisjes iedere week worden gezet. Vol van illusies. Wat 'n vreugde elke week, dat kruisjes- spel! Leven in illusies! En wilt u weten wie mijn zegman is: ga maar voor de spiegel staan D. K. Juweliers Heiligeweg 12, Amsterdam-C., Tel. 23 65 41 11

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 11