van onze seniores-amateur elftallen in memoriam chris berger t Op zondag 12 september j.l. overleed CHRIS BERGER, een van de grootste sportlieden, welke Nederland heeft voort gebracht. Met ontzetting nam onze sportwereld van dit treurige nieuws ken nis; op de nog maar 54-jarige leeftijd moest deze in de jaren rond 1934 meest vooraanstaande Europese atleet, het hoofd buigen voor de Grote Majesteit Het was bekend, dat zijn gezondheidstoestand de laatste jaren veel te wensen overliet; in 1964 onderging hij een zware maag operatie. Maar, zoals hij ook in zijn sport was: een man met een sterke wil, zo zette hij ook na de chirurgische ingreep door. Hard. Té veel misschien? In de Pers heeft men in de afgelopen weken veel over hem kunnen lezen, samengesteld door mensen, die hem beter kennen dan wij, sportvrienden die het voorrecht hadden mét hem (in estafettes) en tegen hem (op de 100 en 200 meter) te lopen. Vriend Wil van Beveren schreef in „De Athletiekwereld" o.m. „In 1934 (evenaring wereldrecord 100 meter met 10.3 sec, Red.) won hij trouwens alle slagen en dat jaar was dan ook hét hoogte punt uit zijn atletiekloopbaan, welke zich van 1929 tot 1943 uit strekte. Het was n.l. in datzelfde jaar dat hij tijdens een interna tionaal atletiek concours te Amsterdam de in Europa nog onge slagen Amerikaan Peacock op de 100 meter klopte, op de 200 meter de Engelsman Sweeney en de Amerikaan Kane zijn hielen liet zien en op de 4 x 100 meter estafette de Nederlandse estafette vóór de Amerikanen in veilige haven bracht; Chris Berger had de Amerikanen liefst 3 nederlagen bezorgd Kort daarna werd hij Europees kampioen op de 100 en 200 meter te Turijn. In die tijd had Chris veel steun ontvangen van zijn trainer, de toenmalige nationale coach, de Duitser Erwin Kossak en van de P.S.V.-trainer Jack Holt. Zij deden alles om zijn extra zware training te volbrengen. Ik herinner mij nog dat Chris na zijn evenaring van het wereld record zei: „Als ik eenmaal als wereldrecordhouder sta inge schreven, zal ik hen speciaal bedanken". Dit antwoord tekende Berger. En K.N.A.U.-voorzitter Frans Jutte zegt aan het eind van zijn arti kel over de overledene „Met Chris Berger heeft de K.N.A.U. één van haar grootste atleten uit een roemrijke periode uit ons ver leden verloren." Een zeer groot aantal sportvrienden heeft Chris Berger naar zijn laatste rustplaats gebracht. Maar in de Nederlandse Sportwereld en in die van de Atleten in het bijzonder zal zijn haam blijven voortleven. Hij ruste in vrede. T. M. Allereerst volgt hier de tekst van een ontvangen ansichtkaart van ons lid Hans de Man uit Australië: „Beste Heer Schoevaart, Hier vanuit Leigh Creek, een bruinkool- mijnplaats, een groet. De reis, die ik samen met Piet Holleman en Bram Klepper heb gemaakt, is prima geweest en het bevalt Piet en mijn persoon hier zeer goed. Bram Klepper werkt in Melbourne. Wij blijven in deze outpost", 400 mijl ten noorden van Adelaide tot december en trekken dan verder. Er werken hier nog meer Hol landse jongelui. Het is hier een goed en gemakkelijk leven. De groeten aan iedereen en het allerbeste, Hans de Man." Mede namens alle officials, spelers en verdere clubgenoten groet ik jullie drieën hartelijk en hoop dat wij zó af en toe eens een brief krijgen met jullie verdere belevenissen in het verre Australië. AJAX 3 zette de competitie goed in met twee overwinningen voor de ver slagen waarvan ik u verwijs naar die van Henk Smit. Dit elftal, onder leiding van captain Henny Cruyff en met o.m. ex-buitenspeler Engel v. d. Stoel op de spilplaats is m.i. een van de sterkste amateur-elftallen van de laatste jaren. Zo werden Jean Bollen, Teun Bogaard, Henny Cruyff en Rolf Groo- tenboer uitgenodigd om een of meer selectie-wedstrijden te spelen voor het Nederlands amateur-elftal in het K.N.V.B. - Sportcentrum te Zeist, onder leiding van trainer Georg Kessler. Donderdagavond 23 september speelde ons eerste amateur-team, in navolging van het eerste prof-elftal, een trainingswedstrijd bij kunstlicht tegen de derde klasser Nautilus, welke club getraind wordt door ex-Ajax-doelman Jan van Drecht. Uitslag 42. AJAX 4 startte voortreffelijk tegen Aalsmeer 2, door in de bloemenstad met 61 te zegevieren, na aanvankelijk met 10 te hebben achterge staan. M. J. v. d. Wamel (2 x), Fred Pattiasina (2 x), Martin Mel- chers en Albert Post waren de scherpschutters. Jammer was het daarom, dat ons elftal de week daarop thuis, m.i. onnodig, van D.C.G. 3 verloor met 32. Daarbij kwam nog, dat middenvoor Martin Melchers ontzettende pech had met schieten, daar wel twee of drie van zijn kanonskogels door het houtwerk gekeerd werden. Ook een sterk team, dit vierde, met routiniers als Frits v. d. Valk, Rob Rein, Joop en Hans de Vries, Henk Kreuger en new-comer Rob Lissauer. AJAX 5 liet eerst Aristos 2 met 41 aan het kortste eind trekken, terwijl een week later V.D.O. 2 in Uithoorn met 24 in onze jongens haar meerdere moest erkennen. Keeper Schalm Jr., Cas Bollen en Wim Heisterkamp, deze laatste met voorzetten op maat, waren dit keer de uitblinkers. Eveneens een team dat hoge ogen zal gooien in deze competitie. AJAX 6 vorig jaar gedegradeerd naar de reserve 2e klasse, doet ernstige pogingen om het verloren terrein weer terug te winnen. Van Animo 3 werd met 51 gewonnen, evenals van D.V.O.S. 3, in deze match werd de uitslag 53 voor de rood-witten. Hans Duk- ker, Dick de Groot, Paul Pijlman en Wim Meester, laatstgenoemde voor rust als rechtsbuiten, daarna als keeper, traden het meest op de voorgrond. Al met al een elftal met de wil om weer terug te komen in de reserve 1e klasse. Make the best of it, boys! W. F. Schoevaart. 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 10