redactionele notities Restaurant r\r i/i in Db KU zomer-praet Het is bladstil rond King Soccer. Men behoeft echter maar tegen een Ajacied aan te lopen en je zit midden in de problemen. Wat ons bloedeigen clubleven betreft trilt er achter de stilte de emotio nele vlam van de verwachting! Wat zal het worden in het komende seizoen? Een dik vraagteken. We schrijven dit artikel voor de zomer-editie van ons clubblad ultimo juni 1965, juist vóór de ver gadering van de ,,Raad" en daar zullen wel enkele officiële mede delingen op volgen. Mogelijk lezen we in dit nummer van het Clubnieuws daarover reeds vele bijzonderheden. Het is dan ook niet over het vergaderen van de heren hoogmogenden dat we deze regelen schrijven, doch over enkele aspecten van het betaald voetbal, die ons als een der top-clubs in voetbal-vaderland direct interesseren. Er is in de boezem van het Sportcentrum dezer dagen een studie bijeenkomst gehouden van trainers, waarbij de heer Denis Neville, de welbekende grote oefenmeester, in een gloedvolle speech (waarover in de pers het nodige is gezegd) kwam vertellen, dat het voetbal in Nederland (en daarbij werd gedacht aan de top van het betaalde voetbal, met name aan de Eredivisie) fantasieloos is. Het is automaat-voetbal dat we op onze voetbalvelden te zien krijgen. Laten we hierbij als topper in de rij van de ereklassers eens even stil staan. Het is namelijk een uitspraak van iemand die het weten kan en die tot oordelen bevoegd is. Neville ziet de kwaliteit van het Europese voetbal aan het wegzakken. Hij noemde als voorbeeld de Europacup-winnaar van het afgelopen seizoen, het Milanese Inter. Daarvan mag je toch verwachten en ieder zal het daarmede eens zijn voetbal te zien dat sprankelt van initiatief en verbeelding. Het is wel duidelijk wat Neville met fan tasie-voetbal eigenlijk bedoelt. Het is het frisse voetbal niet van „nummers" met voorgeschreven taken, feilloos voor mijn part, maar voetbal met het element van verrassing, geen sleur-voetbal, maar direct op een bestaande situatie aangepast. Hersen-werk. Men bedenke, dat Denis Neville sprak voor oefenmeesters! Vol gens hem is het taak no. één van de trainer om het elftal dat onder zijn supervisie staat interessant spel te doen tonen, voetbal dat de mensen rond de krijtlijnen boeit. Hier ligt inderdaad de knoop. Nogmaals: geen nummers, maar spelers met fantasie! I Voor een goed diner of 1 L—1 1 V 1 1 belegd broodje Salades Rembrandtsplein 7 Croquetten Tel. 62690 enz. Toen wij dit alles lazen zijn we even in gedachten teruggegaan en hebben ons spelers van grote reputatie uit het verleden voor de geest gehaald. We hebben toen gedacht allereerst aan onze eigen Wim Anderiessen. Dat was een speler die de tegenpartij onafge broken van zijn spilplaats uit voor problemen stelde, zowel in de aanval als in de verdediging. Nog een voorbeeld? Neem de be roemde Spartaan uit Rotterdam Bok de Korver. Spel vol afwisse ling, de man-met-de-bal-aan-een-touwtje en toch geen pingelaar. Of nog een voorbeeld uit onze latere lichting: us Abe! Wie ziet nog tegenwoordig zo'n initiatief-durf-man aan het werk! We hebben alle waardering voor Neville om dit gemis aan fantasie in ons huidig voetbal te signaleren en de oefenmeesters te nopen aan dit punt alle aandacht te wijden, doch we moeten er bij zeg gen, dat in het algemeen gesproken mensen met fantasie schaars zijn! En dat niet alléén in het Rijk van Koning Voetbal!! Maar de les is duidelijk. misleidende ,free kicks' Het moet uitgerekend ons aller Leo zijn, die voor een relletje zorg de in de gelederen van de F.A., de Engelse Voetbalbond, in ver band met de misleidende manier van het nemen van een vrije schop. In de landenwedstrijd TsjechoslowakijeEngeland weigerde Leo Horn goed te vinden, dat de Engelse spelers een vrije schop namen zogenaamd op een „misleidende" manier. U weet hoe dat gaat. Meerdere spelers wekken de indruk, dat zij de vrije schop zullen nemen, terwijl op het laatste ogenblik slechts één van hen de kick uitvoert!! Dat mag, zeggen de Engelsen. Mis, zegt Leo Horn. Wie heeft gelijk? Als u het ons vraagt dan staan we aan de kant van de Engelsen. Men moet een vrije schop ook vrij laten nemen. Maar ja, strict genomen is het niet helemaal netjes! Hoe dan ook: Leo was weer in het nieuws! lo brunt sprak De populaire top-functionaris van de K.N.V.B. heeft op een bijeen komst van oefenmeesters in het Sportcentrum te Zeist een boekje open gedaan over het betaalde voetbal in Nederland. Enkele pun ten uit zijn betoog zijn het vermelden waard. Met de financiële status van de clubs, die in het betaalde voetbal optreden, is het in vele gevallen droevig gesteld. Het zou toch zó moeten zijn, dat de clubs zich uit eigen middelen kunnen bedrui pen, maar de heer Brunt zei, dat hij de financiële positie van de clubs kennende, de meeste incompetent in het geldelijke vlak be schouwde. Een gezonder aspect van het betaalde voetbal zou ontstaan door het samensmelten van clubs. Van fusies is echter weinig terecht gekomen en er is dan ook niets anders van te zeg gen, dan dat we nog een tijd lang moeten doorzieken. Kort en goed: er zijn teveel clubs in het betaalde voetbal. Dit seizoen blijft het aantal gehandhaafd op 61 (Eredivisie 16, Eerste Divisie 15 en Tweede Divisies 15 en 15), doch de K.N.V.B. streeft naar drie klassen van elk 18 clubs. Dit betekent, dat er dan 7 clubs „weggewerkt" moeten worden! Hoe? Uitzieken, zegt de heer Brunt. En hij denkt aan meer fusies. Als het gezonde verstand niet gaat zegevieren, komen we er niet uit. Met deze wetenschap en nuchtere feiten gaan we een nieuw sei zoen in. D. K. 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 2