het leven van de voorzitter nima gaat om de minder kapitaal-sterke clubs uit de tweede divisies vooral tege moet te komen. Met het voorgeschreven minimum-aantal contractspelers per vereni ging (12 tot 15) kan het bij slecht getij voor die kleinere verenigingen (in de zin van financiële draagkracht) toch nog zorgen genoeg geven. Aan dit alles ligt ten grondslag de gezond making van het betaalde voetbal in ons land! Het klinkt schoon maar het is tot na der order theorie. Wanneer men ziet hoe moeizaam fusies tot stand komen en hoe men vecht voor eigen regie en onafhanke lijkheid, dan wordt de énige weg: minder clubs in het betaalde voetbal en sterkere door samenbundeling van krachten nog te weinig nagestreefd. aanpak van problemen (die er in een voetbalvereniging vooral zovele kunnen ontstaan), maar niet in de laatste plaats het onderling begrijpen, onontbeerlijk. Daar komt, insiders voelen dit ongetwij feld sterk aan, persoonlijke overgave, kijk op situaties, ingrijpen als dat nood zakelijk is (vooral tijdig) en bevordering van de atmosfeer in en buiten de ver eniging, in het strijdperk en niet te ver geten na afloop van de wedstrijd, daér komt psychologie van groot kaliber aan te pas. Tot zover deze wijze woorden, die we allen ter harte kunnen nemen. D. K. clubleven In onze voetbalgemeenschap gonst het van de zakelijkheid. Er wordt met nadruk en bij elke gelegenheid die zich voordoet gewe zen op de voorrang die heden ten dage onze semi-profclubs geven aan de zake lijke kant van haar bestaan. De bestuurde- ren, al of niet bijgestaan door een raad, voelen zich haast businessmen. Dat kan toch te ver gaan! Het is natuurlijk moeilijk om twee heren te dienen, maar we zitten nog niet in het ongelimiteerde beroepswerk en we bevinden ons in een overgangstijd perk, dat de hoogste eisen stelt aan onze bestuurderen, die wel degelijk naar twee kanten moeten kijken en de verantwoording dragen het hoogste goed in een club name lijk het clubleven te beschermen en in stand te houden. Voor Ajax geldt dit in ho ge mate en meer nog dan in de tijd van „hoogconjunctuur". Wij dachten aan dit al les toen we dezer dagen een opstel lazen in De Sportkroniek over onze collega's uit Breda, N.A.C. Ook dit artikel behandelde het verschijnsel „zakelijkheid". Niet het geen in bedoeld opstel wordt gezegd over N.A.C. is wat we graag overnemen, doch het inleidend woord over het clubleven. Dat geldt voor alle verenigingen die in deze tijd onder het motto „zakelijkheid" een rol spe len in ons voetbalwereldje. Hier volgt het betreffende gedeelte uit het artikel: Keiharde zakelijkheid schijnt het motto van onze tijd te zijn. Ook van sommige verenigingsbesturen in de voetbalsector. Zij zien over het hoofd, dat bepaald niet met geld alléén iets kan worden opge bouwd dan wel in stand gehouden kan worden. Het clubleven, mits met enthousiasme en liefde bevorderd, is en blijft funda menteel het belangrijkste element voor het kweken van de onmisbare goede geest, de sportiviteit, onderling weder zijds hulpbetoon, zomede het behalen van klinkende resultaten. Voor het bereiken van dit alles is goede leiding van capabele mensen, juist in zicht, verantwoordelijkheid in de juiste betekenis van het woord, daadwerkelijke De heer en mevrouw MULLER—DU PONT geven met blijdschap kennis van de ge boorte van hun dochter PETRA. (Hartelijke gelukwensen - Red.) De heer en mevrouw DALMULDER—BEUMING geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon ANDRÉ NICOLAAS (Hartelijke gelukwensen - Red.) Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van de heer THEOD. L. HEEMSKERK in leven donateur van onze vereniging. Hij ruste in vrede. BESTUUR A.F.C. AJAX Wij moeten ver in de geschiedenis van Ajax teruggrijpen om een even miserabel jaar aan te wijzen als het seizoen 1964/65. Wij schrijven 1928/29 en al variërend cite ren wij: een tekortkoming was, dat wij niet tijdig ons speltype in overeenstemming hebben gebracht met de mogelijkheden" (1964: 4.2.4.) Is dit voor het seizoen 1964/65 de enige tekortkoming geweest? Natuurlijk niet. De kern van ons elftal was en is goed, maar er zullen zeker veranderingen in ons elftal moeten plaatsvinden, die het spel op het niveau van de glorieuze jaren van weleer brengen. Dat de mogelijkheid van een renaissance aanwezig is, beste vrienden, bewijst wel de wedstrijkt (versterkt) AjaxBenfica. Wij be hoeven ons niet op de borst te kloppen, maar er werd goed spel geleverd. Ook de wedstrijden AjaxFeijenoord, AjaxP.S.V. en D.W.S.Ajax waren hoogtepunten. Het was overigens een teleurstelling voor ons, dat de pers aan de wedstrijd Ajax Benfica geen enkele aandacht schonk, maar kolommen vol schreef na de wedstrijd. An dersom was ons liever geweest. Het had ons én de Federatie Voormalig Verzet zeker een 10.000 toeschouwers ge scheeld. Het was „onjuist" om deze wedstrijd een politieke sfeer te trekken. Het was „on juist" van de sportpers en -journalisten om aan onze intentie afbreuk te doen en dus ook aan een bevredigend resultaat voor de kas van de Federatie. Ik maak gaarne een uitzondering voor het Algemeen Handels blad, Het Vrije Volk en Sport en Sportwe reld. Er is een eind gekomen aan de competitie. Vakantie voor u, voetballende Ajacieden. Géén vakantie voor het bestuur en vooral de Sectie Betaald Voetbal, die hard aan het werk zullen moeten gaan om een weerbaar en vooral offensief elftal te gaan vormen. Met de volgende zinsnede, die ik ergens las, zullen overigens velen met mij eens zijn: de waarde van een voetbal-stadion wordt niet bepaald door de bouwkosten, maar door de spelers, die erin spelen. Waarbij ik zou willen zeggen: wordt niet alleen bepaald Weest verzekerd, Ajacieden, dat er gewerkt wordt om in het nieuwe seizoen goed voor de dag te komen. J. VAN PRAAG 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 7