de invloed van de geteleviseerde cup-wedstrijden op ons voetbalspel Bouwmeester Gerrand Via de „Herculaan", het clubblad van het aloude (en zo juist gepromoveerde) Utrecht se Hercules, konden wij kennis nemen van onderstaand aardig artikel uit een Vlaams tijdschrift voor scheidsrechters: De moderne communicatiemiddelen hebben aan ons voetbalspel een nieuwe richting gegeven: de T.V.-uitzerrdingen van de be langrijkste matches uit Europa geven de kans ook aan de minst bemiddelde sport liefhebber deze matches intensief mede te beleven en een idee te krijgen wat het voetbal is of liever wat het zou moeten zijn. De bekerwedstrijden in hoofdzaak schijnen het meest in de smaak te vallen van het publiek, de interlands daarentegen raken hoe langer hoe meer uit de mode. In de bekerwedstrijden zijn we getuige van een ,,alles"geven om in de finale te komen. We kunnen ons niet van de indruk ontdoen, dat in al deze matchen, de grondprincipes van het voetbalspel sport en spel nog slechts in zeer geringe mate aanwezig zijn. Het opvoeren van de trainingsmethodes en de evolutie van de sportgeneeskunde ma ken van de cup-voetbalist een super atleet, die ver af staat van de gewone sportman. Zijn dagelijks leven gelijkt meer op dat van een filmvedette, de trainingsstonden daar gelaten. Een spel is het zeker niet meer: de belangrijke inzetten voor het inrichten en uitbaten van deze wedstrijden moeten nood zakelijkerwijze renderen. Het professiona lisme is tot de top gedreven en de kapita len die clubs en spelers eisen doen ons duizelen. Nochtans schuilt hierin een ge vaar: van 1927 tot 1939 kende men de Mitropa Cup, een competitie van clubs uit verschillende landen van Oost-Europa; door gemis aan belangstelling, de hardheid van het spel, de vele incidenten en het begin van de oorlog is deze grotendeels verdwe nen. De aard van de inzet alleen reeds maakt dat de matchen over het algemeen met de volle overgave van krachten gespeeld wor den, waarbij soms alle reglementen over boord worden gegooid. Alsof het de na tuurlijkste zaak van de wereld is, hoort men spreken over de „noodrem", en vindt men dit gewoon, ja zelfs „noodzakelijk". De personen, die dergelijke fouten bevelen, op leggen of uitvoeren hebben zeker een ge mis aan verantwoordelijkheidszin. Deze T.V.-wedstrijden hebben thans een derge lijke waarde in ons sociaal leven ingeno men dat ze zeker meer zijn dan een spor tieve manifestatie. De macht van het voor beeld, het goede of het slechte, werkt in op gans ons sociaal leven: een vrijwillige stamp Vlaamse uitdrukking voor trap of schop) gezien en beoordeeld door mil joenen mensen, en niet gevolgd door een voorbeeldige straf, is slechter voor onze samenleving dan een bepaalde film „voor volwassenen". Het is derhalve de plicht van allen die de voetbalsport liefhebben, te strijden om deze slechte voorbeelden te bekampen met alle middelen. Indien we ons niet te weer stellen gaan we naar ontaar ding van deze sporttak, van hoog tot laag. Het is niet van belang ontbloot de rol te ontleden die de verschillende spelers krij gen in de cup-wedstrijden. Beperken wij ons hierbij tot de achterspelers. Vroegere interlandenwedstrijden werden meestal ge speeld door individualisten, stuk voor stuk goede spelers, maar die klaarblijkelijk een gemis betoonden in clubverband. De huidi ge cup-wedstrijden hebben aan dit euvel verholpen: de clubgeest is er primordiaal, en hoewel allen hun mannetje alleen kun nen staan, zijn het evenzeer soldaten, die vol dienstbetoon hun medemaat helpen zo wel in verdediging als in de aanval. Hoewel de keeper in het algemeen over een uitzonderlijke reflex beschikt, eist het belang van die wedstrijden van de meesten een verregaande roekeloosheid: gevaarlijk duikelen in de voeten of tegen de palen, harde charges op aanvallers, e.d. De hardheid van de achterspelers, gepaard aan het uitbuiten van de off-side regel zijn andere weinig aantrekkelijke punten van deze wedstrijden. Wat dan gezegd van de „noodrem"? Deze thans veel voorkomende en onsympathieke stopfout, juist voor het strafschopgebied, kan aan de hand van de huidige spelreglementen moeilijk naar recht en vermogen bestraft worden. De vrije schop, met de beruchte muur voor zich, le vert weinig goede resultaten op, zodat deze nieuwe fout daardoor aangemoedigd wordt. Het invoeren van een nieuw reglement is o.i. noodzakelijk: een halve strafschop door verwijdering van alle verdedigers uit het strafschopgebied behalve de doelman, zou een totaal andere toestand scheppen; de opstelling der aanvallers zou dan natuurlijk afhangen van de off-side regel, die daarom niet noodzakelijk moet ingetrokken worden. Indien we de nadruk leggen op de „nood rem" is het omdat we iedere zondag in on ze competitiewedstrijden de navolging zien van deze moderne fout: het spreekt dat onze voetballers niet alleen het goede over nemen, maar ook de „efficiency" zien van bepaalde intercepties, hoe onregelmatig de ze ook mogen zijn. De leiding van de cup-wedstrijden kan ons ook niet altijd bekoren. Het is zeker dat de, alhoewel strikt neutrale scheidsrechter zich niet altijd kan losrukken van de invloed van het aan huis zijnde publiek. Meermalen is het opgevallen dat een heel competent ar biter toch in bepaalde gevallen een gemis aan durf vertoonde bij het stellen van een voorbeeld. Wanneer we moeten vaststellen dat een speler, na het geven van een vrij willige stamp, niet uitgesloten wordt, be grijpen we niet goed de referee, die door gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel, al zijn collega's uit tal van landen beschaamd doet worden. Er zijn veel varianten in fou ten en in straffen, maar voor dergelijke ver grijpen bestaat slechts één oplossing: de uitsluiting, cup-wedstrijden of niet! Is het angst van de referee, omdat hij eventueel zou geweerd worden op andere dergelijke matchen? Wij betwijfelen echter of hij, die dergelijke staaltjes toelaat, nog een kans zal krijgen. Een vaderlijke arbitrage gaat in dergelijke matchen niet op. Het spreekt dat er vrese lijk gegoocheld wordt met de voordeelregel; dat er door spelers veel toneel gespeeld wordt, maar de arbitrage moet ook voor de cupfinales in orde zijn en stroken met de reglementen. Persoonlijke interpretaties van de referee leiden onherroepelijk tot een „chaos". Wat meer is, ook deze leidingen vinden navolging bij onze jongere scheids rechters, waarvan de gevolgen voor hen zeker een voorbarig einde van hun loop baan betekenen. De beweeglijkheid, enkele uitzonderingen Juweliers Heiligeweg 12, Amsterdam-C., Tel. 23 65 41 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 5