y sportspecialisten ONS EERSTE ELFTAL y Peppy van der Kar 10 VESTIGINGEN Wij leverden de complete uitrustingen voor vele verenigingen en scholen. Het spreekt vanzelf, dat de prestaties van ons eerste elftal voor allen, die hier rechtstreeks bij betrokken zijn en die dit van zeer dichtbij hebben meegemaakt, dit seizoen aan de teleurstellende kant zijn geweest. Zelfs een enorme eindspurt zou de bittere pil, die wij alleen te slikken hebben gekregen, niét meer kunnen vergoeden Wat we echter wèl kunnen doen en natuurlijk reeds getracht heb ben te doen, is te speuren naar de oorzaken, die een verklaring voor de slechte resultaten uit de eerste helft van het seizoen kun nen geven. Die oorzaken zijn ons inziens vele. De belangrijkste echter wordt gevormd door het verkeerde systeem, waarmede wij de competitie zijn begonnen. Voetbal is een spel, dat van jaar tot jaar evolueert, dat steeds verandert, dat aldoor weer „een ander gezicht" krijgt. Wil men op het eerste plan zijn rol mee blijven spelen, dan is het zaak steeds van alle ontwikkelingen op tactisch gebied op de hoog te te blijven. Ajax heeft hierin nooit uitgeblonken. We behoeven maar oude jaargangen van ons clubblad op te slaan van een kleine twintig jaar geleden om te ervaren, hoe enorm moeizaam Ajax maar Ajax niet alleen tot de stopperspil is overgegaan. Wat er gebeuren kan, als men niet met zijn tijd meegaat, bewijst o.i. overduidelijk Engeland. Geen land ter wereld kan naar ons ge voel op zoveel goede voetballers bogen als Engeland, maar toch komen de Engelsen steeds net iets te kort om het hoogste op voetbalgebied te grijpen: het wereldkampioenschap, de Europa Cup. Komt dit enerzijds, doordat Engeland die ene crack mist (Eurebio, Pele, Suarez, enz.) om van een goed elftal een wonder- elftal te maken, anderzijds lopen de Engelsen niet één, maar wel tien jaar achter in voetbalontwikkeling en dat is de belangrijkste reden, waarom Engeland ook in de naaste toekomst net of veel naast het hoogste zal grijpen. Wij, Ajax, hebben een soortgelijke fout gemaakt. Met de orthodoxe stopperspil zijn we ook aan de nu lopende competitie begonnen. Of we nu te maken hadden met een vier-, vijf- of zesmansvoor- hoede, onze hoofdploeg moest het met de ouderwetse stopper en het orthodoxe magische vierkant doen. Onze spelers hadden daarbij slechts één opdracht: één doelpunt méér maken dan de tegenpartij. Eenvoudiger kon het gewoon niet. Een prachtig standpunt, dat opging in een tijd, waarin men over een soort wonderelftal beschikte, met spelers die een surplus aan techniek bezaten en die daarmede de tegenpartij van het veld speelden. Maar zelfs dat zou in deze tijd niet meer opgaan, want elke tegenstander die „moderner voetbal" speelt en die daaren boven over spelers beschikt, die een volledige inzet geven, is te gen zo'n technisch begaafd elftal in de meerderheid! Hoe denkt u, dat Brazilië tot de „uitvinding" van het 4-2-4 is ge komen? Men beschikte over prachtige, technische voetballers, over super-atleten, en toch was de wereldtop ongrijpbaar. De voetbal leiders in Brazilië kwamen tot de overtuiging, dat dat nog niet vol doende was, maar dat daarnaast een goede ploegtactiek noodzake lijk was om succes te hebben. En zo werd Brazilië in 1958 en in 1962 wereldkampioen. Het besef, dat het SSS (stopperspilsysteem) al weer zo ongeveer was weggevaagd door de 4-2-4-formatie, was echter nog niet ge heel in Ajaxkringen doorgedrongen en daar zijn enkele onzer spe lers verdedigers in hoofdzaak, doch ook andere spelers het slachtoffer van geworden. De enorme terugval in vorm van enkele spelers is o.i. uitsluitend daardoor te verklaren. Men behoeft slechts te kijken naar het monstrueuze aantal tegendoelpunten, dat Ajax 1 achter zijn naam heeft staan, om het met ons eens te zijn, dat onze tactiek, ons systeem derhalve dat wij speelden, volstrekt verkeerd was. Om op die wijze bijvoorbeeld tegen een in topvorm verkerend Feijenoord het veld in te gaan, stond gelijk met zelf moord. De 94-nederlaag was dan ook onafwendbaar. Thans echter spelen ook wij in de 4-2-4-formatie, of doen daar al thans een poging toe. Het gaat inderdaad niet slecht, al weten nog lang niet alle spelers precies wat hun taak in dit systeem is. Mogen we dan nu de toekomst weer met groot optimisme tege moet zien? Alvorens deze vraag te beantwoorden, eerst nog het volgende. In het begin van dit artikel spraken we over verschillende oorzaken, die de teleurstellende prestaties van ons eerste elftal in de hand hebben gewerkt. Over het spelersmateriaal zullen we hier niet meer spreken, wèl echter over bepaalde mentale instelling van de spelers. Voor ons staat het vast, dat er toch nog te veel spelers bij ons rondlopen, die de goede instelling ten opzichte van het be taalde voetbal missen. Zij willen aan het eind van de maand, wan neer zij prompt hun geld betaald krijgen en het is goed geld, dat zij ontvangen heel graag voor betaald voetballer doorgaan, maar tijdens de training, tijdens de wedstrijden en tijdens de uren. die zij niet op het trainings- of wedstrijdveld vertoeven, zijn zij nog te vaak amateurs. Er kan nóg zo vaak en zo goed worden getraind, de vereniging kan nog zulke gunstige omstandigheden scheppen, het meeste moet van de spelers zelf komen. Wanneer er niet met volle over gave wordt getraind en hoe moeilijk is het te bepalen, of een speler dit voor 90 dan wel voor 100 procent doet wanneer hij in de uren, die hij niet in het Ajaxstadion vertoeft en die zijn nog altijd vele malen méér niet geheel voor zijn sport leeft, dan is er iets fout aan de mentale instelling van de speler. Wij geloven in het algemeen gesproken, dat wij bij Ajax niet te veel te klagen hebben over onze spelers. Maar wanneer er bij on ze 28 contractspelers slechts enkelen zijn, die zich niet altijd en geheel inzetten, dan schaadt dat het geheel toch duidelijk, want voetbal is nog steeds een teamsport, hoezeer de individualist juist in het 4-2-4 weer zijn kans heeft gekregen. Op die mentale instelling van de spelers zal in de toekomst ook terdege moeten worden gelet. De tijd is voorbij, definitief, dat men aan de top mee kan draaien, als men „alles met de bal kan doen" Het beschikken over een „hart", een voetbal-hart, is een eigen schap, die bij de beoordeling van spelers nimmer meer uit het oog mag worden verloren. Slechts op deze wijze moeten spelers bekeken worden, slechts zij die het één aan het ander paren mogen in de toekomst in aanmerking voor een contract komen. Waar dan nog bij komt, dat Ajax uitsluitend over die spelers moet beschik ken, die in staat zijn onze vereniging weer aan de top van het Ne- /W 9 hjUfi J SPORTMAGAZIJN sportartikelen sportieve confectie speelgoed camping 17

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 17