JARIG A J AX: EEN KIND VAN 65 DOOR B. M. SCHILPEROORT, VOORZITTER VAN DE AMSTERDAMSE SPORTPERS Gij allen hebt de verzuchting wel eens vernomen of zelf geslaakt: ,,ik zou alles nog wel eens over willen doen, weer jong willen zijn en dan weten wat ik nu weet." Een heerlijke droom. Een kostelijke kluif voor droom-uitleggers. Men heeft er geen idee van, wat die er allemaal uit kunnen halen. Een droom? O ja? Een droom, die nooit werkelijkheid kan worden? Maar wat drommel, die droom is al uitgekomen. Alleen: de mees ten van u hebben er nog geen erg in gehad. Gij, leden van Ajax, gaat opgewekt feest vieren. Want de club bestaat 65 jaren. Dat zegt gij. Maar ik waag het te zeggen, dat Ajax pas elf jaren oud is. Ik zie het zo, dat alle clubs, die elf jaren geleden de grote stap waagden naar het semi-professionalisme, toen opnieuw werden geboren. Ook Ajax. Een knaap van elf dus. Weer jong. Heerlijk jong. Maar met de ervaring van een 65-jarige. Voila. De droom, die gestalte heeft gekregen. En nu kijk ik bijna ademloos toe bij hetgeen zo'n broekje met zo'n rijke achtergrond ervan maakt. En ervan gaat maken. Gij, leden van de Bordjesclub in het bijzonder, hebt als bakers ge staan aan de wieg van de nieuw-geborene. Hebt hem door de kinderziekten heengeholpen. Hebt hem gesteund en tot uw vreug de ongetwijfeld hebt gij kunnen vaststellen, dat in die jeugd de traditie van ruim een halve eeuw werd voortgezet. De traditie van fair-play. De traditie van voetballen op basis van techniek. Jawel, uw bestuur heeft driftig en voortvarend meegeholpen aan de nieuwe geboorte. Ik herinner mij, dat na een bondsvergadering van de K.N.V.B. een fors aantal clubvoorzitters in auto's en taxi's sprong en zich met grote spoed begaf naar het restaurant van het Ajaxstadion. Alwaar toen het kind bij wijze van spreken met de keizersnede werd verlost. Met velen van die kinderen is het niet goed gegaan. Niettegen staande zij de wijsheid en de ervaring bezaten van dertig-, veertig- of vijftigjarigen. Ben van Gelder, de big boss van P.S.V., hanteerde onlangs als een chirurg het ontleedmes en stelde vast, dat negen tig procent van de thans elfjarigen mismaakt is. Nee, hij noemde geen namen. Maar u en ik weten, dat Ajax geluk kig niet behoort tot die negentig procent. Hetgeen betekent, dat gij allen tezamen de jonge knaap een prachtige levenskans hebt ge geven. Eigenlijk op zichzelf al een volmaakt excuus voor een potige fuif. De knaap leeft en gedijt en profiteert daarbij van zijn oude kennis. Maar hoe nu verder? Is de knaap al sterk genoeg om zo aanstonds de grote sprong te wagen, die onherroepelijk van hem zal worden geëist? Hij riep A bij geboorte, nu elf jaren geleden. Dadelijk zal hij ook B moeten (kunnen) roepen. Die eis staat al stevig op ver zegeld papier. Niet alleen in ons land. Ook in België. Ook in Duits land. Ook in Engeland. Ook in Frankrijk. In heel West-Europa. Gij moet het mij maar niet kwalijk nemen. Ik schrijf dit als een soort van oud-oom. Of oud-neef, als dergelijke familieleden be staan. Want ik ken Ajax al een dikke veertig jaren. Van toen ik op mijn beurt als knaap van een jaar of elf, maar zonder oude kennis, met angst en vrees Ajax zag komen naar Sparta of V.O.C. Maar mijn (sport-)wereld is aanzienlijk groter geworden dan het wereld je van de familie Ajax. Vandaar, dat ik voorzie, dat nog voor de knaap vijftien zal zijn, hem de rekening van de kraamkamer zal worden gepresenteerd. Dan zal hij moeten zijn: financieel en potentieel zeer sterk. Ruim denkend. Vooruitziend. Niet gebonden aan een landsgrens. Vooruit strevend onder straffe leiding. Is hij dat al? Zoveel te beter. Is hij dat nog niet? Dan zult opnieuw gij, meer in het bijzonder leden van de Bordjesclub en kandidaat leden, er voor moeten zorgen, dat de knaap het zo gauw mogelijk wordt. Een cadeau, vraagt u? Ik heb er even aan gedacht. Maar ik kwam niet verder dan twee ballen. Eén voor de spelers om er dagelijks(l) mee te oefenen en één voor de leden van het bestuur en de com missies om er dagelijks(l) naar te kijken. Maar ach, Ajax heeft al kasten vol ballen immers. Proficiat. Maak iets van de fuif. P.S. De gulden, die Piet Koekebakker heeft gewonnen door te wedden op zijn (Per Ivar) moe, ligt klaar. Jan Lens, dertig jaar HEER over onze velden 75

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 15