GARAGE KOST afd. Glas verkoop VROEGER EN NU 6391.- in z'n klasse vèr vooruit! FELLE ACCELERATIE ROESTVRIJ STAAL BOVENLIGGENDE NOKKENAS Wanneer wij bij de herdenking van ons 65-jarig bestaan eens een terugblik werpen op dat wat geweest is, dan komen wij ongetwij feld tot de conclusie, dat de constellatie in onze vereniging, in ver gelijking tot bijvoorbeeld 50 jaar geleden, wel een heel grote ver andering heeft ondergaan. En met deze verandering bedoel ik niet in de eerste plaats de in trede van het professionele voetbal, maar wel het grote aantal commissies die de gewijzigde structuur tot gevolg heeft gehad. Hadden wij n.l. 50 jaar geleden slechts 4 commissies t.w. bestuur, elftalcommissie, kascommissie en enquete-commissie, thans wor den alle werkzaamheden verdeeld onder bestuur (onderverdeeld in dagelijks bestuur, sectie betaald voetbal, sectie amateurvoetbal), financiële-commissie, keuzecommissie amateurvoetbal, keuzecom missie jeugdvoetbal, enquete-commissie, totocommissie, terrein commissie, clubavond-commissie, honkbal-commissie en noemt u er nog maar een paar op. Hieruit blijkt overduidelijk dat onze vereniging zo groot is gewor den, dat de werkzaamheden die vroeger door slechts enkele men sen werden verricht, zich thans dermate hebben uitgebreid, dat deze onder een groot aantal commissies moesten worden ver deeld. Wanneer iemand in 1915 zou hebben voorspeld dat wij in 1965 zouden beschikken over een eigen administratiekantoor met enige betaalde employés en waarin onze penningmeester en secretaris een eigen werkkamer zouden hebben, dan zou deze profeet onge twijfeld zijn uitgelachen. En toch vindt iedereen dit thans heel ge woon. Alleen de oudere leden, stammende uit de tijd van de „real"- amateurs, kunnen er nog steeds niet aan wennen eerst te moeten kloppen om binnengelaten te worden. En heus, vrienden, deze evolutie gaat nog verder want de tijd zal niet ver meer zijn dat u een „manager" bij ons ziet rondwan delen, die de volle verantwoordelijkheid zal hebben betreffende de samenstelling van onze betaalde elftallen en de „transfers". Iedere ingewijde in onze vereniging weet trouwens, dat het bijna niet meer mogelijk is, dat zo weinigen (bijv. dagelijks bestuur en sectie betaald voetbal) in hun vrije tijd zulke bergen werk verzet ten en nog wel „con amore". Laten wij echter blij zijn dat wij nog dergelijke mensen hebben, want deze functies zijn heus geen sinecure. Al met al kunnen wij constateren dat wij vooral de laatste jaren zijn uitgegroeid tot een „groot lichaam", misschien (helaas) tot een „commerciële zaak", waarin, ook helaas, geen rekening kan worden gehouden met de éénling. Wij zijn thans veel meer gebonden aan regels en wetten en het is hier dan ook geen kwestie van „willen" maar van „moeten" Willen wij ook bij de verdere ontwikkeling in ons betaald voetbal de komende jaren „een-vinger-in-de-pap" houden, dan zijn wij ver plicht „mee te gaan". Dit kan nu eenmaal niet anders. Een ander punt is het jeugdvoetbal. Men zegt wel eens wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en dit is een paar jaar geleden wel overduidelijk gebleken toen ons eerste elftal o.m. bestond uit 7 of 8 spelers die uit de Ajaxjeugd naar voren waren gekomen. Dit was, financieel gesproken, een „goedkoop" elftal in tegenstel ling tot vele andere verenigingen, die voor heel veel geld hun eer ste elftal moesten formeren. En om onze exploitatiekosten ook in de toekomst zo laag mogelijk te houden is het m.i. een dringende eis dat wij in de komende jaren, een periode waarin waarschijnlijk het „full-time" professio nalisme haar intrede zal doen, nóg meer aandacht aan onze top- jeugd moeten wijden. Want, zoals ik het zie, zullen het déze spe lers zijn, die t.z.t. in het „full-time" professional-voetbal de spits moeten afbijten. Jarenlang heeft Ajax, dank zij haar goede jeugd, tezamen met onze zustervereniging Feyenoord als een ster aan het Nederlandse voet balfirmament geflonkerd. Thans bevinden wij ons in een impasse, een impasse die m.i. echter maar tijdelijk is en waaruit wij ons, met inspanning van alle krachten weer naar boven zullen werken. Maar dan zullen wij bij de jeugd moeten beginnen. Nog hebben wij een jeugdafdeling (inclusief ons K.N.V.B.-elftal) die tot de beste van ons land gerekend mag worden, getuige de vele aanbiedingen tot deelname aan internationale toernooien. En al moge dit feit op zichzelf verheugend zijn, primair blijft de doelstelling om aan het eind van elk seizoen een of meer jeugd spelers naar het betaalde voetbal over te hevelen. Dan pas kunnen wij niet alleen spreken van een bevredigend ren dement, maar dan zal ook tevens de goede naam die onze ver eniging zich in de afgelopen 65 jaar in de Nederlandse voetbal wereld heeft verworven, nog vele jaren bestendigd blijven. Ajax, „proficiat". JOOP MARTENS Secr. Keuzecommissie Jeugdvoetbal De Westduitse klassewagen uit de fabrieken van Hans Glas te Dingolfing. (0 - 80 km 10.7 sec, 0 -100 km 17 sec.) voor bumpers, wieldoppen, raamlijsten Maak een proefrit en U zult vol bewondering zijn over de unieke capaciteiten van deze fantastische wagen I compleet met verwarming en rulteiuproeier Dir.: W. Kost, 2e Weteringdwarsstraat 6-34, Amsterdam-C., Telefoon 62595 14

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 14