gens, die halverwege het seizoen vinden dat ze te weinig verdienen en dat ze eigen lijk een beter contract moesten hebben. Die jongens gaan dan kankeren, gooien er met de pet naar en verpesten zo de stemming in een ploeg. Als ze vinden dat ze te weinig verdienen, hadden ze dat eer der moeten bedenken, maar niet midden in de competitie. Aan het begin van het seizoen moet je proberen een goed con tract te krijgen. Dan moet je zien zo veel mogelijk binnen te halen. Maar als je een maal je handtekening hebt gezet moet het afgelopen wezen. Wie dan nog ontevreden is over de verdiensten, had beter moeten uitkijken voor hij z'n handtekening plaats te." Woorden van deze tijd. Woorden, die voet ballers uit vorige generaties wellicht zou den verbijsteren. Woorden van een 24- jarige onderwijzer, die als semi-profvoet- baller aan zijn sport een beste bijverdien ste heeft en daar ook best voor uit wil komen. Vroeger kozen topspelers een club waarin zij prettig konden voetballen, nu zoeken zij een club waarin zij niet alleen met plezier kunnen spelen, maar ook het meest kunnen verdienen. Klaas Nunninga heeft zijn instelling aangepast aan de ver anderde omstandigheden. Hij staat allang niet meer verbaasd te kijken als hij na een prettige wedstrijd nog geld toe krijgt. ,,lk wil best professional worden," zegt hij onomwonden. „Wat mij betreft morgen al. Ik geloof dat ik wel de goede instelling heb voor profvoetbal. In zekere zin heb ik makkelijk praten. Ik heb mijn diploma's. Als ik niet meer zou kunnen meekomen in het beroepsvoetbal, kan ik meteen weer bij het onderwijs beginnen. Een semi-prof heeft het veel drukker dan een profvoetballer. Toen u belde en een afspraak voor maan dagavond wilde maken, heb ik een andere dag voorgesteld. De maandagavond is de enige avond dat ik eens alleen met mijn vrouw thuis kan zijn. Dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag moet ik trainen bij Ajax. Van half zeven tot acht uur. Het lijkt misschien niet zoveel, maar je moet er ook nog naar toe en na het douchen weer te rug. Daarna volgt dan meestal nog het corrigeren van de schriften van mijn klas. Ik heb nog niet de handigheid om al tij dens de lesuren die schriften na te kijken. Toen ik nog bij G.V.A.V. voetbalde en voor mijn eindexamen zat, moest ik vaak op de uitwedstrijden de studieboeken meenemen. Dat kon helaas niet anders. Maar ik kon me niet concentreren op de wedstrijd. Le zen onderweg gaat best, maar studeren is heel wat anders, 's Middags stond ik met een duf hoofd op het veld." Is semi-profvoetbal sport of arbeid? Velen hebben zich die vraag in de afgelopen tien jaar gesteld en getracht een antwoord te vinden. Ook Klaas Nuninga heeft er over nagedacht. Dit is zijn visie: „Ik blijf zeg gen dat semi-profvoetbal sport is en geen arbeid. Ik ben van mening dat je als semi- prof net zo veel plezier aan je sport be leeft als iedere amateur. De vreugde over een doelpunt of over een mooie pass is precies gelijk. Het esthetische gevoel, een duur woord maar ik weet zo gauw niets anders, het esthetische gevoel bij een mooie combinatie of een mooi schot is niet gewijzigd. Onze trainer Vic Bucking ham zegt altijd „enjoy it, enjoy it". Dat is het helemaal. Enjoy it. Ik voetbal als semi- prof met evenveel plezier als een amateur. Daarom blijft semi-profvoetbal of profvoet bal voor mij sport en geen arbeid." Tot zover het interview. Wat ons betreft vinden we de eerlijke ten- denz van dit vraaggesprek sympathiek en we beschouwen de instelling, dat ook in het semi-prof-voetbal de speler vreugde kan beleven aan het spel als zodanig, ge heel aanvaardbaar. Intussen zien we, dat bij de oude garde zulk een instelling zwaar te verteren kost is! ECONOMISCH GEZIEN... In Economisch-Statistische Berichten heeft dezer dagen een artikel gestaan, dat ge wijd is aan het financiële wel en wee van de jubilerende K.N.V.B. Het is zeer leer zaam en de moeite waard daarvan enkele gegevens over te nemen. In het bewuste artikel wordt o.a. gezegd: De Kon. Ned. Voetbal Bond viert dit jaar zijn 75-jarig bestaan. Deze bond is in hoofdzaak een dienstverlenende organisa tie maar kan alleen dan diensten verlenen wanneer hij over behoorlijk grote financiële inkomsten beschikt. In het boekjaar 19631964 bedroegen de inkomsten van de K.N.V.B. ruim 2,5 mil joen. Deze baten vallen in twee hoofdgroe pen uiteen, te weten ruim 1,4 miljoen af komstig van de toto en ƒ1,1 miljoen uit „normale" inkomsten als contributies, in terlandwedstrijden, heffing op verenigings inkomsten, interest op beleggingen en der gelijke. De wedstrijdinkomsten van de K.N.V.B. van bijna 300.000 vonden hun oorsprong in de onder auspiciën van de bond gespeelde interlands. Alleen de vijf wedstrijden van het betaalde voetbal leiden tot een voordelig saldo. De 1329 verenigingen, die in een com petitie uitkomen, dragen jaarlijks 1,6% van hun inkomsten uit wedstrijdbezoek en do naties af aan de bond. Deze heffing bracht de K.N.V.B. vorig seizoen 240.000 op. Het voetballen is ook een bron van inkom sten voor de fiscus. Zo is circa een derde gedeelte van de kosten van de in 1963 1964 door de bond georganiseerde inter landwedstrijden voor betaalde spelers toe te schrijven aan vermakelijkheidsbelasting en omzetbelasting (in totaal ruim 200.000). Alle in het betaalde voetbal gespeelde com petitie- en bekerwedstrijden hebben vorig seizoen ƒ1,5 miljoen in de kassen van 43 Nederlandse gemeenten doen vloeien. Zou men aan de hand hiervan mogen veronder stellen dat het niet alléén de bevordering van de mogelijkheden van „passieve" re creatie van de gemeentenaren is, die de gemeentebesturen er toe beweegt het be taalde voetbal in de gemeente te steunen Enorme cijfers! Weinige zullen hebben ge weten, dat het raderwerk van de Bond zulk een omvang heeft. Hulde aan de man nen, met captain Leo Brunt aan het hoofd, die dit raderwerk vlot doet functioneren. HOEMPA! HOEMPA! D.W.S.Ü Neen, de derby D.W.S.Ajax heeft spel- kwalitatief geen algehele voldoening gege ven. Zonder enige twijfel hadden wij de AJAX-M.V.V. - Een noordelijke bres in de zuidelijke defensie 15

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 15