MELCHERS OLIFANT JENEVER Oè borrel voor AJacïetlenl REDACTIONELE NOTITIES OVER VOETBAL VAN VROEGER Het is interessant mannen die vroeger ach ter het bruine geval draafden eens te ho ren vertellen, hoe ze over het voetbal van vandaag oordelen. Tenslotte zijn zij het meest bevoegd dat te doen, vooral als „toppers" met internationale reputatie zo als de roemrijke voetballer uit Haarlem Wim Roozen spreken. In een interview met een der sportredacteuren van het Alge meen Handelsblad heeft de heer Roozen (midvoor van het Nederlandse voetbalelf tal in een aantal wedstrijden) zijn hart ge lucht. Hij voetbalde tien jaar als midvoor van Haarlem, maakte honderden doelpun ten en bracht mede de roodbroeken aan de top. Luister naar wat hij zegt: „Ik wil niet zeggen dat het voetbal van toen beter was dan nu. Het zijn twee onverge lijkbare perioden. Maar wel staat voor mij vast, dat ons voetbal heel anders was dan nu. Toch beter. Maar dan in de zin van wa re sportbeoefening, iets voor elkaar over hebben, willen winnen, maar toch de tegen stander ontzien." Wim Roozen gaat nog verder. Hij vindt het betaalde voetbal van tegenwoordig rot. „Het is in de meeste gevallen haast niet meer om aan te zien. De spelers worden volgestampt met taken en systemen. Ze moeten hun mannetje houden. Doelpunten moeten tot iedere prijs worden voorkomen. En toch wil het publiek doelpunten zien. Is het dan wonder, dat wij vroeger voor uitpuilende tribunes speelden en dat de penningmeesters van nu zich afvragen waarom er iedere week meer vaste toe schouwers wegblijven?" Roozen geeft hier op zelf het antwoord. „Het aantrekkelijkste element van de sport, namelijk de verrassing, wordt uit het tegen woordige voetbal weggebannen. En hoe langer hoe meer toeschouwers vinden het zonde van hun geld anderhalf uur te kijken naar twee elftallen, die bij voorkeur ver dedigen om de tegenstander een doelpunt te onthouden, er hun systemen op afstem men, elk element van verrassing zo weten schappelijk uitbannen, dat er in feite in die anderhalf uur bijna niets meer gebeurt." „Ons voetbal was volkomen anders," her haalt nogmaals de volbloed amateur Wim Roozen. „Wij waren zelf ook anders dan de betaalde voetballers van nu. Wij en daar bedoel ik vrijwel alle topspelers van toen mee hadden een veel betere instelling op de sportbeoefening. Ik trainde als ama teur graag vijf avonden per week. Hard lopen op de zeeweg van Haarlem naar Zandvoort. Met elkaar iedere donderdag avond de fouten bespreken van afgelopen zondag en nieuwe plannen maken voor de komende wedstrijd." Ons dunkt dit is duidelijke taal. Hij heeft nog veel meer gezegd in bedoeld inter view, maar dat hier een volbloed amateur aan het woord is staat vast. Wie zich laat betalen meent Roozen voor sportbeoefe ning is in feite geen sportbeoefenaar meer. Hij is niet vrij meer. En zovoort. Duizenden voetballers denken er precies zo over als de Haarlemse crack uit de tijd, dat vol-amateurisme overheerste. Maar de tijden zijn anders geworden en hoeveel weemoed ons moge vervullen bij de ge dachte aan de voorbije periode van ama teurisme, we moeten leven (en voetballen!) in het heden met de tekortkomingen van dien. Er zijn trouwens ook andere gelui den, als deze „IK WIL BEST PROF WORDEN...! En wel van ons eigen Klaas Nuningal! Hij zei dat! Onze topper had ook een interview met het Algemeen Handelsblad, begin decem ber. We hebben dit praatje van Klaas met de meeste belangstelling gelezen en ne men enkele punten uit het gesprek hier Klaas Nuninga over, opdat alle Ajacieden (die het Alge meen Handelsblad niet lezen) er van kun nen kennis nemen. Klaas Nuninga sprak namelijk woorden die van deze tijd zijn Hier zijn gedeelten uit het interview: Klaas Nuninga, prominent vertegenwoordi ger van de tegenwoordige generatie top- voetballers in de K.N.V.B., was veertien jaar toen de voetbalbond onder de druk der omstandigheden het roer omgooide en het semi-professionalisme invoerde. Die grote veranderingen in de K.N.V.B. gingen vol komen langs de junior Nuninga heen. Hij voetbalde gewoon als binnenspeler of als middenvoor in W.V.V. uit Winschoten. Tot groot genoegen van W.V.V. en van zichzelf Pas vijf jaar later verdiende ook Klaas Nuninga zijn eerste geld aan de voetbal sport. Hij moest er even aan wennen. „Ik besefte het eigenlijk niet. Als jochie van achttien vond ik het prachtig. Fijn voet ballen, lekker passes uitdelen en doelpun ten maken, en als je dan gewonnen hebt nog geld toe. Ik realiseerde me niet, dat er zoveel geld mee gemoeid was. Nu denk ik daar heel anders over. Een semi-prof moet een andere instelling hebben dan een amateur. Wanneer ik als semi-prof een slechte wedstrijd speel, dupeer ik niet al leen mezelf, maar klop ik ook het geld uit de zak van de andere spelers. Ik vecht niet alleen voor mijn eigen geld, maar ook voor dat van de anderen. Te weinig voet ballers beseffen dat nog. Je bent niet zo maar van de ene dag op de andere ama teur en semi-prof. Er zijn nog te veel jon- N.V. DISTILLEERDERIJ VAN J. J. MELCHERS Wz. - SCHIEDAM 14

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1965 | | pagina 14