AFTER THE GAMES ARE OVER De Olympische Spelen, de Zomerspelen, wel te verstaan zitten er alweer op. Dank zij de verbluffende techniek is de wereld in staat geweest, dit gigantische sportgebeuren vele duizenden kilometers ver via radio en T.V. te volgen resp. te aanschouwen. Realiseert men zich eens, hóe geweldig dat is Welk een organisatie hieraan ten grondslag lag Trouwens in dit opzicht verdient Japan een-pluim-op-de-hoed. Ge durende de gehele Spelen was de organisatie, zowel tijdens de wedstrijden als ook daarom heen voortreffelijk. Maar om nog even op die publiciteit terug te komen Via de satelliet werden de beelden in Amerika opgevangen en daar op de video-band (beeldband) gezet. Een speciale D.C. 8 met alleen die koffer aan boord, waarin de opname zich bevond, vloog naar Hamburg. Dagelijks!! We weten uit ervaring dat zo'n charter in de buurt van de $10.000 ligt. Teneinde op alles voorbereid te zijn (je kunt nooit weten) ging er via de Pool ook zo'n band 2x per week via Schiphol en 5x per week via Copenhagen naar Ham burg resp. rechtstreeks naar H. Op schiphol stond dan een kleine Dove-charter klaar, die direct na aankomst startte met alweer alleen die beeldband. Ja en dat alles om overal iedereen op de hoogte te houdenDan spreken we nog niet over de duizenden persfoto's en voor Nederland de eigen opnamen van de N.T.S., waarvoor weer speciale auto's van Schiphol naar Hilver sum reden. Daar werden de films ontwikkeld en vaak gecopieerd voor Brussel, waarvoor dan weer een extra wagen klaar stond om tijdig de Brussel-machine te halen. Zo is er ook in Nederland op deze wijze wel wat omgezet In ons clubblad no 2 spraken we de hoop uit dat Nederland al is het maar een klein woordje zou meespreken. Nu, het is een knap woordje geworden, vinden we. En dat niet alleen om Anton Geesink Jan Blankers aan wiens woorden en beschouwingen we altijd veei waarde hechten, was na afloop van mening dat wie bij de eerste 6 behoorde, aanspraak kon maken van-een-werkelijke wereld klasse-te-zijn". Per slot was het verschil tussen de eerst-aanko- menden zo gering, dat niet gezegd kon worden dat b.v. no 4 nu zoveel minder was dan no 1 of no 2. U weet, die mysterieuze krachtenZe gaven de ene sportman of sportvrouw soms plotseling een ontembare kracht, terwijl de andere, favoriet zijnde, even plotseling zich als verlamd voelde en tevergeefs zocht naar zijn/haar krachten In dit verband zouden wij hieronder een gedeelte willen aanhalen uit een interview dat Piet Bromberg, de bekwame coach van de Nederlandse Hockeyploeg had met een verslaggever van het Alge meen Handelsblad over wedstrijden in Tokio. ,,Het krachtsverschil tussen de beste hockeyploegen ter wereld bedraagt slechts een doelpunt. En tot die sterkste teams behoort ook Nederland. Dat is duidelijk gebleken. Ook in de doelcijfers van Sigarenmagazijn Harry Sacksioni VOORVERKOOP: Ajax- en Olympisch Stadion Inleverings-adresAjaxpool Na sluitingstijd verkoop in onze automaten (wisselaar aanwezig) Rijnstraat 63, Telefoon 726558 204. Des te harder kwam daardoor die uitschakeling aan. ,,U mag het gerust weten, we schamen ons er niet voor," vervolgt dan Bromberg. ,,Na die wedstrijd tegen India met de onfortuinlijke ne derlaag van 21 hebben we ons goed gehouden tot het moment, dat prinses Beatrix haar belangstelling en medeleven had getoond Daarna hebben we met zijn allen als grote kerels gehuild zonder er ons voor te schamen. Want de spelers hebben er twee jaar kei hard voor getraind. Ze hebben er bijna al hun vrije tijd aan gege ven. Ze hebben zich voorbeeldig gedragen. Ze hebben alle rokerij en drank laten staan. Ze hebben in Tokio geleefd als echte atleten, die zich ieder uur bewust waren van de grote sportieve taak, die op hun schouders rustte. Heus, we hebben onszelf niets te ver wijten." „Daarom ben ik volkomen tevreden, voel ik me niet gedesillusio neerd. Ze hebben er voor geknokt met inzet van alle krachten. Maar het is niet gelukt. Dat is nu eenmaal het risico in een spor tieve krachtmeting." Inderdaaddat is nu eenmaal de sportWaaruit vooral de jongeren de nodige (nuttige) lering kunnen trekkenJe moet kunnen incasseren, ook in het dagelijkse leven Overigens zijn wij van mening, dat velen nog te jong waren om de juiste mentaliteit te kunnen opbrengen. Let u maar eens op; bij alle cracks ligt de leeftijd zo rond de 25 jaar. Dan pas is het karakter sterk genoeg om geweldige indrukken, als welke zo'n Olymptische Spelen op iemand hebben te verwerken. Zo om en nabij de 18 a 19 jaar mankeert nog voldoende ervaring. Ze heb ben dan natuurlijk wel reeds verschillende malen aan internationale wedstrijden deelgenomen, maar bedenkde Olympische Spe len is nog wat anders. Neem b.v. Tiemen Groen. Daags na de terugkeer van de ploeg, spraken we Jan Derksen op Schiphol. „Hoe kwam dat nu „Jazei Jan, „het wilde nietgeïmponeerdje weet, dat kun je nooit zeggen. EenvoudigTiemen ging nietDie Italiaan wón in een tijd, die slechter was dan die, welke Tiemen eerder gereden had't Ja, je ziethet kan. Doping? Ach, wat is doping. Als je tegenwoordig een aspirientje neemt, willen ze dat ook al doping noemen. Waar blijf je dan Die Russen b.v. sterken hun bloed op door het nemen van extra zuurstof. Doping?? Vroeger waren er wel voetballers die voor de wedstrijd een bor reltje namen, vooral als het koud was. Doping?? Neen, laten we dat hier niet als excuus nemen. Alleen vond ik het jammer dat die trainer geen medisch onderzoek toestond. Maar of dat nu wat uitgemaakt zou hebbenIk zei toch al, Tiemen kan veel harder rijden, dan zijn overwinnaarmet of zonder doping." Frans Luitjes, op zijn beste nummer de 100 meter. Constant goed voor 10.4 sec. Dat hield een finale-plaats in; de nummers 4 t.m. 7 liepen nu 10.4, dus die gedachte was werkelijk niet zo gek, temeer omdat we Frans daar nog wel een betere tijd hadden gegeven. Voldoende tijd voor training en concentratie, och, misschien haalde hij wel 10. Maar onze jonge Haagse student sneuvelde in zijn serie op 10.6. Wat meer gewend aan de baansfeer met al die grootheden, liet hij zich op de 200 m niet meer zo imponeren. Werd in een van de keiharde series 4e in de prachtige tijd van 21.1 waardoor hij naar de kwart-finale ging. Daar werd hij op het nippertje uitgeschakeld met 21.4 als 4e. Frans is ook jong; nog maar pas 20 jaar. In verband met zijn maatschappelijke leven is nu natuurlijk nog niet te zeggen of hij over 4 jaar in Mexico weer van de partij is. Zo ja, en zich op de zelfde wijze voorbereidend als hij nu gedaan heeft, zal de Trek vogelman zeker meer bereiken. Dit om zo maar een paar voorbeelden te noemen. Voor ons (let wel, dat is dan ook zeer persoonlijk) vonden we Peter Snell de meest imponerende niet alleen loper, maar ook sportman. Deze 26-jarige sympathieke Australiër liep een weer galoze 800 m en 1500 mGeweldig!! In een interview daarna met de Belg Roger Moens verklaarde hij 18

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1964 | | pagina 18