-cXcest- vergadering van de ledenraad gelen voorschrijft, maar ook kan hij eerst afwachten, welke maatregelen het stadion zelf neemt om vervolgens te beoordelen of hij deze afdoende acht. Het bovenstaande moge duidelijk maken, dat de feitelijke verantwoor delijkheid voor de gebeurtenissen van woensdag j.l. niet alleen berust bij het stadion en bij D.W.S. maar ook bij de burgemeester. Dat de onlusten niet te voorzien wa ren, kan immers onmogelijk worden gesteld. Iedere insider wist tevoren, dat er een fel cup-duel kon worden verwacht met, vooral ook door de aan wezigheid van duizenden Turkse toe schouwers, de mogelijkheid van een onrustige stemming binnen en buiten de lijnen. De vlam sloeg in de pan niet door toedoen van enige Turken, maar door dat tijdens en vooral na de wedstrijd honderden Nederlandse toeschouwers het veld opstormden. Het is en blijft onbegrijpelijk, in het bijzonder omdat dit de laatste jaren in het stadion en elders al meer is ge beurd, dat men de D.W.S.-jeugd zon der deugdelijke afscheiding van het veld en zonder behoorlijk toezicht van clubleiders, op de noodtribunes voor de eretribune had laten plaats nemen. Hoog opgeborgen in het stadion had den deze jongens bij wijze van spre ken geen mug kwaad kunnen doen. Krachtig optreden van suppoosten is daarbij natuurlijk noodzakelijk. De jongen, die na het Turkse doelpunt het veld oprende en die door de scheids rechter persoonlijk aan enige suppoos ten werd overgeleverd met de duide lijke in gebaren gegeven opdracht hem vervolgens uit het stadion te zetten, kreeg in plaats daarvan van de be wuste suppoosten voor de ogen van schrijver dezes een fraai plaatsje op de eretribune! De juridische conclusie is, dat het stadion en D.W.S. hebben gefaald maar ook de burgemeester (lees: de politie), omdat men kennelijk er zich niet te voren van heeft overtuigd of de maat regelen van stadion en D.W.S. redelij kerwijs wel afdoende waren. De heer Bessem mag, zoals uit het bovenstaande volgt, niet stellen dat de handhaving van de orde in het bijzon der een zaak van de politie is. In eerste instantie heeft de politie slechts de taak te controleren of de door het sta dion en door de verantwoordelijke ver eniging genomen voorzorgen redelij kerwijs afdoende zijn. Wanneer dan niettemin een verstoring van de open bare orde optreedt, is het de taak van de politie ter plaatse op te treden, dit mede om ruggesteun te geven aan zon der die steun vaak machteloze sup poosten. Dat daarvoor een vrij aan zienlijke politiemacht nodig is (veel groter dan in het stadion aanwezig pleegt te zijn) behoeft wel nauwelijks betoog. Men behoeft niet bang te zijn, dat de burgemeester respectievelijk de po litie aan het stadion onredelijke eisen zal stellen. Mocht dit toch gebeuren, dan is er sprake van „détournement de poivoir" (machtsmisbruik). Daartegen zou volgens de tegenwoordige ziens wijze van de Hoge Raad het stadion met een kort geding tegen de burge meester van Amsterdam in zijn hoe danigheid kunnen opkomen. Dat kort geding zou dan gevoerd moeten wor den voor mr. Stheeman, de president van de Amsterdamse rechtbank, die toevallig een der commissarissen van het stadion is en zich dus in een der gelijk, voorlopig onwaarschijnlijk, ge val door een vice-president zal moeten laten vervangen. Beknopt verslag van de van 17 september 1964 Voorzitter Van Praag opende om half negen de vergade ring met een woord van welkom aan de ere-voorzitter M. J. Koolhaas, de ere-leden W. F. C. Bruijnesteijn, F. J. Couton, J. Roodenburgh, R. P. J. Vunderink en A. de Wit Sr. en de leden van de ledenraad. Het lid A. Boerkoel was door werkzaamheden verhinderd de vergadering bij te wonen. Het te late aanvangsuur was te wijten aan een klein binnenbrandje in de radiokamer, dat eerst door de brand weer moest worden bedwongen. De oude leden die waren herkozen en de nieuwe leden die waren gekozen, werden door de voorzitter gefeliciteerd. Hierna werd door loting het jaar van aftreden bepaald van de nieuw gekozen leden H. H. Blomvliet, J. A. Bou- wens, P. van Deijck Sr., W. J. Ingenbleek en G. Jurgens. (Elders in dit nummer vindt u de huidige samenstelling van de ledenraad). De notulen zullen in 't vervolg aan de leden van de leden raad worden toegezonden, om tijd uit te sparen op de ver gaderingen. Voorzitter Van Praag bracht vervolgens verslag uit van zijn bevindingen op het tijdstip van aanvaarding van het voorzitterschap, waarbij bleek dat er nogal wat beter dient te worden geregeld. Er werd van gedachten gewisseld over de inhoud van de rubriek „KRONIEK" in het juliaugustus nummer van het clubnieuws. J. Roodenburgh werd op verzoek van de vergadering lid van de Terrein- en Onderhoudscommissie. Een voorstel van het bestuur om aan artikel 24 van het H.R. toe te voegen: „De overige bestuursleden mogen de vergaderingen van de ledenraad bijwonen. Zij hebben een adviserende stem", werd met algemene stemmen aangenomen. Er werd een commissie benoemd bestaande uit het Dage lijks bestuur, Mr. Dr. E. W. Catz, C. H. Geudeker en J. L. Melchers, die de opdracht kreeg om rapport uit te brengen omtrent het voor en tegen van een eventuele algehele split sing tussen het amateur- en het betaald-voetbal. Bij de rondvraag herinnerde Koolhaas aan het verzoek dat in de algemene ledenvergadering van 23 juli j.l. door enige leden was gedaan, n.l. om de leden toe te staan de vergaderingen van de ledenraad als toehoorders bij te wo nen. Het verzoek werd met 1 stem voor en 25 stemmen tegen afgewezen. Omstreeks half twaalf sloot voorzitter Van Praag de eer ste vergadering van de ledenraad, die onder zijn leiding werd gehouden. J. H. W. Kantoorartikelen Doorschrijfsystemen Schrijfmachines Tel- en Rekenmachines Kantoor- en Bedrijfsmeubelen Weteringschans 185-223 - Telefoon 249859-249250-249250-249259 - Amsterdam Kantoormeubelen - Kantoorartikelen Middenweg 97-99 - Telefoon 946097 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1964 | | pagina 8