Doelstelling van jeugdvoetbal GARAGE KOST afd. Glas verkoop Le roi a abdiqué, vive le roi!° in een betaalde voetbalvereniging FELLE ACCELERATIE ROESTVRIJ STAAL BOVENLIGGENDE NOKKENAS in z'n klasse vèr vooruit! 6395.- Wat ook geschieden mag in ons bestaan, voorzitters komen en voorzitters gaan. Leiders uit Mokum en soms van Den Haag. Maar nooit eens van Warschau en nooit eens van Praag. Wel waren en zijn er ook heden ten dage nog altijd de Maxsen en Japen van Pragen. En laat nu de laatste de voorzitter zijn, ook amusementsman, ook man van de gein, doch ook zeer bekend met ons voetbalgeschop die Ajax wil brengen „just straight to the top". De gloednieuwe preses die vol is daarvan en dus niet de gaande maar komende man. Die vast niet gespeend is van durf en van lef. Man met zakeninstinct en met normbesef. De eerste impressie die ik van hem kreeg is ruim dertig jaar her de band liep toen leeg van Melchers z'n „auto" waar ze allen „gelaten", Jaap en Jan, Goaltjes-Piet en Piet Strijbos in zaten. Het was nog geen slee toen, en zelfs nog geen wagen. Wat wil je, het waren destijds nog maar blagen. Toen zat in de gaande en komende man de handelsgeest al van een Jaap en een Jan. Die geest is geen „ghost" en dus hoop ik van harte dat met al z'n élan Jaap van Praag snel zal starten. Men geve hem echter hierbij fair de tijd. Bij voorbaat succes in de zeer zware strijd! x) De koning is afgetreden, leve de koning! B. S. LE MARCHÉ Wanneer ik in onderstaand artikel mijn persoonlijke mening weergeef omtrent het jeugdvoetbal in een semi-profclub, dan doe ik dit met enige schroom, omdat ik mij er terdege van bewust ben dat ik bij onze oude, nog steeds „real"-amateurs wel eens op lange tenen zou kun nen trappen. Evenals de oude Luther destijds voor het forum der mensheid verkondigde: „Hier sta ik, ik kan niet anders", zou ook ik willen zeggen dat dit mijn eerlijke mening is en daarom waag ik het er maar op. Wanneer wij dan onszelf de vraag stellen wat eigenlijk de doelstelling van jeugdvoetbal in een betaalde vereniging is, dan dienen wij ons m.i. allereerst goed te realiseren dat deze in de betaalde sector een geheel andere is dan die in de sector van de amateurs. Natuurlijk zijn er facetten die in beide sectoren parallel lopen zoals bijv. het aankweken bij het jonge individu van verschillende culturele waarden als plichtsbetrachting, ver antwoordelijkheidsgevoel, opofferingsgezindheid, gemeen schapszin, wilskracht, bescheidenheid, eerlijkheid en nog zoveel andere eigenschappen waardoor deze jonge mens niet alleen in de sportwereld maar vooral ook in de burger maatschappij tot een sieraad kan uitgroeien. Maar hier houdt de vergelijking dan ook op, want behalve voor deze bovengenoemde culturele taak wordt een jeugd afdeling in het betaalde voetbal uitsluitend in stand ge houden met het doel om uit het grote aantal jeugdspelers, door middel van een strenge selectie, t.z.t. de beste krach ten over te hevelen naar de afdeling betaald voetbal. Zoals destijds onze oefenmeester Vic Buckingham het zo treffend uitdrukte, moeten wij onze jeugdafdeling zien als een „nursery-room for professional football" (kinder kamer voor het beroepsvoetbal) waarin jonge spelers alle facetten van het voetbal tot in de perfectie worden bijge bracht waardoor zij na een bepaalde tijd in staat zullen zijn de in de betaalde afdeling open gekomen plaatsen vol vertrouwen in te nemen. Deze jonge spelers trainen in verschillende groepen, n.l. in groepen met een leeftijd van 1012 jaar, van 1215 jaar, van 1518 jaar en als sluitstuk (hoogste klasse) in de groep K.N.V.B.-juniores tot 19 jaar. Blijkt nu aan het eind van een seizoen, dat er in boven- De Westduitse klassewagen uit de fabrieken van Hans Glas te Dingolfing. (0 - 80 km 1 0.7 sec, 0 -100 km 17 sec.) voor bumpers, wieldoppen, raamlijsten Maak een proefrit en U zult vol bewondering zijn over de unieke capaciteiten van deze fantastische wagenI compleet met verwarming en ruitensproeier Dir.: W. Kost, 2e Weteringdwarsstraat 6-34, Amsterdam-C., Telefoon 62595 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1964 | | pagina 8