Gezondheid voor vandaag en morgen Medische diagnose in 20 seconden Linnaeusstraat 56 Sarphaiipark 48 Haarlemmerdijk 145 Leidsesiraat 4 Yye basis van elke macht en van elke nationale groot- heid is de fysische kracht en de gezondheid van het volk". (Disraeli). Het is bijna banaal te beweren dat de schoolse L.O. zijn voordelige biologische effekten laat gelden op het beender- gestel, het gewrichtsstelsel, het spierstelsel, de ademhalings organen en het cardio-vasculair systeem. Toch willen we evenzeer bondig en in vogelvlucht (dus ook zeer onvolledig) die verschillende invloeden op deze stelsels overlopen. L.O. en beweging beïnvloeden zeer gunstig de groei van de beenderen. Ze worden erdoor gesterkt en ontwikkeld. De houdingsafwijkingen (vooral van de wervelkolom) zijn voor het ogenblik zeer groot. Volgens Dr. Lesur en Dr. Fournié (Bordeaux) bedraagt hun aantal 70 a 80% der leerlingen en dit door gebrek aan lichaamsoefeningen. Voor de gewrichten is het meer dan duidelijk dat ze beweging nodig hebben: rust roest. Beweging is onontbeer lijk voor het groeiproces en het onderhoud der verschil lende gewrichten. Bij gewrichtsaandoeningen (chronische poliarthritis b.v.) maakt de L.O. een voornaam deel van de hersteltherapie uit. De inwerking op de spieren is van velerlei aard: een ge oefende spier werkt soepeler en sneller, de doorbloeding is er zeer vermeerderd door oefenen wordt tot 5 maal meer bloed door de capillairen gestuwd), de bouw van het lichaam wordt harmonischer, de ingewanden (maag, dar men funktioneren beter, de neuro-musculaire coördi natie wordt doelmatiger, het weerstandsvermogen vergroot. Een flink ontwikkeld ademhalingsapparaat zorgt voor een goede ventilatie, een ruime werking van de longen. Daarin spelen borstspieren, tussenribspieren en diafragma een zeer vooraanstaande rol. Kinderen moeten leren goed en diep te ademen. Bij oppervlakkige ademhaling komen de longtoppen niet in werking, worden dus niet verberst en vormen alzo haarden voor de ontwikkeling van de t.b.c.- bacillen. Borstomtrek en longinhoud worden door oefening vergroot. Het koolzuur gehalte verminderd terwijl een gro tere zuurstofopname verwezenlijkt wordt. Het is tijdens de groei, dus tijdens de schoolperiode, dat hieraan de nodige aandacht dient te worden geschonken. De invloed op hart en bloedsomloop zijn ook belang merkbaar was, dat er in drie weken niet was gevoetbald en er eerst wat ingespeeld moest worden, hadden we toch een licht veldoverwicht, dat in de laatste minuut voor rust werd uitgedrukt in een doelpunt van spil Berrier, die zijn solo- rush afrondde met een vlammend schot. In de tweede helft werd het spel meer over de vleugels geleid, wat direct tot resultaaat had, dat binnen vijf minu ten drie doelpunten werden gemaakt. Een hattrick van middenvoor Schellevis. V.V.A., danig ontmoedigd, deed er verder weinig meer aan, zodat een grotere uitslag tot de mogelijkheden behoorde. Maar Ajax hield het netjes DENNIS TJEPKEMA wekkend. Het hart past zich aan, gaat rustiger en met groter slagvolume kloppenrekupereert vlugger na inspanning. De bloeddoorstroming der verschillende lichaamsdelen ge beurt overvloediger en efficiënter. Het aantal hartlijders zou heel wat kleiner zijn indien ze in hun jeugd meer li chaamsbeweging hadden genomen. Aderverkalking zou eveneens heel wat teruggedrongen kunnen worden. De L.O. tijdens de groeiperiode is dus niet enkel nuttig en aangeraden, maar uiterst nodzakelijk! Er moet in ons land meer gedaan worden voor de L.O. en de sport op school. Een dagelijks uur L.O. en sport in zaal en open lucht is er zeker nodig om er al de vruchten van te kunnen plukken en bijzonder in de huidige toestand van sedentair leven en rijke voeding. Het budget dat aan de L.O. uitgegeven wordt betekent slechts 1% van de totale uitgaven aan het onderwijs be steed. Hetgeen er meer zou moeten aan gewijd worden (meer uren, zalen, zwembaden, terreinen...) zou later dubbel en dik teruggewonnen worden door een merkbare vermindering van het aantal hart- en longlijders en een sterk vermeerderd weerstandsvermogen tegenover heel wat infektieziekten. Het is de hoogste tijd dat in ons land het ministerie van Nationale Opvoeding en Kuituur zijn plicht begrijpt t.o.v. de ganse jeugd om haar, door het invoeren op school van de les in L.O. en sport op elke dag, sterker, gezonder, weer baarder en met meer levenslust en levenskracht de toekomst tegemoet te laten treden. (Overgenomen uit de „Gazet") Een Londense firma heeft een nieuw apparaatje ontwik keld dat een pijnloze medische diagnose kan stellen en de artsen in enkele sekonden volledige gegevens over de klacht kan verschaffen. De „Pyroscan", zoals het apparaatje heet, is reeds met veel succes in Britse ziekenhuizen be proefd en zal binnenkort in produktie worden genomen. De „Pyroscan" is in feite een elektronische warmte-camera die een beeld geeft van de infrarode straling die de opper vlakte van het lichaam uitstraalt. De beelden die het pro duceert laten in een oogopslag de aanwezigheid van abnor maliteiten zien. Op het ogenblik heeft de bestaande appa ratuur van deze soort vijftien minuten, of meer, nodig om hetzelfde soort beeld te maken dat de „Pyroscan" in 20-30 sekonden produceert. 8

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1964 | | pagina 8