teil publiek! Jan Bron den en behagen. Geen zanger of zangeres krijgt de kans het publiek te negeren en toch te worden afgevaardigd naar het Songfestival. Maar in ons voetbalwereld]e doet men dat wel. Daar is de Europese Beker het einddoel en om als nationale kampioen aan dat Bekertoernooi te mogen deel nemen is elk wapen geoorloofd. Ook het verdedigingswa pen, dat de mensen wegjaagt. Wat we moeten doen? Er zijn in onze Hoofdklasse maar enkele clubs, die werkelijk willen voetballen. Dat zijn Feijenoord, Ajax, P.S.V., Fortuna. En dan zijn er nog een paar, die zich aan deze vier kunnen optrekken. Die vier willen echt wel een andere kant op. Maar wat zijn vier clubs tussen zestien clubs? Wat hebben zij voor invloed? Goed. Wij praten niet over Ajax. Maar als Ajax de halve finale om de Nederlandse Beker wint tegen A.D.O. en For tuna Geleen de tweede halve finale tegen Fortuna Vlaar- dingen, dan gaan Ajax en Fortuna Geleen in het Olympisch Stadion een finale spelen met open vizier. Dat is al afge sproken. En als Borussia Dortmund uit het Europese Be kertoernooi wordt gewipt, komt er nog dit seizoen een wed strijd tussen Ajax en Borussia, waarbij geen overdreven nadruk wordt gelegd op de verdediging. GROTE VLUCHT Wat we moeten doen? Beroepsvoetbal is onvermijdelijk. En indien het niet kan met een volledige Nederlandse competitie, zal er een Westeuropese competitie komen. Dat is niet tegen te houden. Maar voor het zo ver is, kan er ook nog wel iets anders worden gedaan. Kijk eens. Als iemand in het zakenleven solliciteert naar een leidende functie, moet hij bewijzen van overkwaamheid overleggen. Geen enkele zakenman accep teert hem op grond van zijn naam. Maar voetbalclubs enga geren trainers zonder zich er van te overtuigen, of de goede man iets kan en of hij past in de ploeg. Er zijn clubbestu ren, die aan een naam al voldoende hebben. De naam van internationale voetballer. Doch niet als trainer. Bekijk het nu eens nationaal. Een groot aantal van de semiprofclubs is zakelijk gesproken failliet. Maar nie mand erkent het. En het sectiebestuur neemt tegen die clubs geen enkele maatregel. Maar wel praten die clubs mee over hetgeen er moet gebeuren. En uit vrees, dat het geld kost, keren zij zich tegen alles dat het spelpeil zou kunnen opvoeren. Dat is ongezond. Vooral zakelijk. Als ik een winkel heb in de Kalverstraat en ik kan de schuld eisers niet meer betalen, ben ik failliet. En er is niemand, die mij toestaat bijvoorbeeld De Bijenkorf te vertellen, wat hij moet doen of laten. Terecht niet. In ons vaderlandse voetbalwereld je gebeurt dat wel. En daardoor wordt elke vooruitgang tegengehouden. Maar dan door clubs, die noodlijdend zijn en die het spel vermoorden voor een enkel winstpunt. OPBOUW Wat wij moeten doen? De clubs moeten zakelijk inge stelde bestuurderen aantrekken. Die bestuurderen moe ten op grond van hun antecedenten bevoegde trainers aan stellen. En zij moeten die trainers vastleggen voor een be paalde periode. Zij moeten die trainers los maken van de noodzaak van het onmiddellijke succes. De gehele voetbal sport aan de top is in feite in handen van trainers en coaches, die zich alleen bekommeren om hun conduitestaat en zeer beslist niet om de spelers. Geef een bevoegde man een langdurig contract van bijvoorbeeld vijf jaren en stuur hem alleen weg als hij steelt of de club in opspraak brengt. Geef hem de kans een elftal op te bouwen gelijk een za kenman zijn zaak opbouwt. Laat hem jonge spelers ont dekken en opkweken en stuur hem niet weg, als het eerste elftal niet meteen kampioen wordt. Zijn opvolger zal zon der bedenken die jonge spelers opstellen teneinde succes te krijgen en hij zal zich niet bekommeren over de toe komst van die jongeren. Maar men zal hem wel toejuichen als de grote man. Wat wij moeten doen? Bevoegde en verstandige bestuur deren benoemen. En trainers kiezen, die hun vak verstaan, maar die ook weten, dat zij tijd hebben om het eerste elftal op te bouwen. Trainers dus, die niet bang behoeven te zijn voor een nederlaag en een verloren kampioenschap. Dan hopen op scheidsrechters, die de geest van het spel ver staan en streng optreden tegen doelbewuste pogingen om het spel en de tegenstanders uit te schakelen. Als wij nu niet beginnen met de omschakeling, zijn wij als voetbalclubs allemaal verloren. Waarom zijn ijshockey en waterpolo zo attractief? Omdat een tegenpunt niets be tekent. Maar in ons voetbal is een enkel doelpunt al beslis send. Want na één doelpunt wordt er niet meer gevoetbald. Nergens ter wereld. Dat en nog veel meer, zei de heer Melchers. Of wij het er mee eens zijn? Voor de volle honderd procent. De attractie van de voetbalsport gaat met elke competitiedag achteruit. En minder attractie betekent minder publiek. Minder pu bliek betekent minder inkomsten. En minder inkomsten is de doodsteek voor de clubs. Ook al wordt zo'n club lands kampioen. Wij hebben eens een interlandwedstrijd Zwitserland Nederland bijgewoond. De Zwitsers wonnen met 75. Iedereen zei, dat het systeem had gefaald. Maar het voet balspel had gezegevierd. En nooit hebben wij in de kleed kamer der verliezers zoveel speelvreugde gezien als toen. Het ogenblik voor bezinning is gekomen. De bestuurde ren van Feijenoord, P.S.V. en Fortuna zullen het in grote trekken wel eens zijn met de voorzitter van Ajax. Maar voldoende is dat niet. Het sectiebestuur betaald voetbal zal moeten ingrijpen. En als het dat niet doet, als het zelf geen krachtige maat regelen tot sanering neemt en insolvabele clubs toestaat mee te beslissen over de verdere gang van zaken, dan zal het niet eens zo heel lang duren of er valt niets meer te besturen. Want dan zullen de voetbaltribunes leeg zijn. Tot zover het interview. We hebben daaraan niets toe te voegen. Het zal de moeite waard zijn reacties op dit gesprek te lezen. Voor zover deze in ons bezit komen zullen we deze in overleg met onze voorzitter nader bekijken en in ons blad doen afdrukken. D. K. Bromfiets aankoopproblemen Utrechtsestraat 1 34, Amsterdam, Telefoon 39239 lost ze voor U op Keuze uit 60 modellen Diverse leuke Occasions 1 1

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1964 | | pagina 11