Geen doelpi Qnze voorzitter Jan Melchers heeft in een interview met de sportredacteur van het Algemeen Handels blad belangwekkende verklaringen afgelegd. In ge noemd blad van 17 april 1964 is dit interview afge drukt en we vinden het gesprek zo interessant om de duidelijkheid en de moed klare wijn te schenken, dat we het artikel in extenso hier laten volgen: Niet alleen in de Nederlandse, nee, in de gehele inter nationale voetbalwereld heerst een gevoel van onbeha gen. Snel groeiend onbehagen zelfs, doordat de tribunes en de geldkisten van de clubpenningmeesters steeds leger wor den. Het wordt gesignaleerd in kranten en tijdschriften, voor radio en televisie. De ene keer in Engeland, de andere keer in Frankrijk. Men vraagt om meer service aan het pu bliek en zoekt naar mogelijkheden om daaraan tegemoet te komen. Want steeds groter wordt de concurrentie, waaraan de voetbalsport het hoofd moet bieden. De auto's, de brom mers, de caravans en de tenten houden de mensen weg van de voetbaltribunes. Maar op hoogtijdagen van de voetbal sport zitten de tribunes wel vol, evenals de huiskamers- met-televisie. Daaruit blijkt dan toch telkens weer, dat de voetbal zijn greep op de massa nog niet heeft verloren. Nog niet. Er blijkt tevens bij herhaling uit, dat het grote publiek de wegen naar de stadions nog terdege kent, maar er met tegenzin aan voorbij gaat. Kan meer service daarin verandering brengen en een verder verloop van de belang stelling keren? Stellig. Maar meer service is niet het voor naamste. In Blokker heeft men op veilingkisten enthousiast zitten luisteren naar Louis Armstrong. Het deerde de men sen niet, want het was Armstrong. Het was kwaliteit. Voor een matig spelend orkest zou men dat niet hebben gedaan. Daar draait alles om in deze verwende wereld: men eist kwaliteit. En hoeveel clubs in Nederland, in West-Europa, kunnen met de hand op het hart verklaren, dat zij kwali teit bieden? Men bouwt steeds sterkere verdedigingen op. Een enkel doelpunt ofhelemaal geen doelpunt beslist de wedstrijd. Wie een goaltje heeft gemaakt, kruipt snel weg achter een muur, alsof hij een diefstal heeft gepleegd. Maar zelfs bij de beste service weigert het publiek daarnaar te komen kijken en er geld voor neer te tellen. Want de men sen willen zich amuseren. En voor alles willen zij doel punten zien. Kanonskogels en ongrijpbare kopballen. Tal van clubleiders beseffen dat vermoedelijk wel, doch zij mis sen de moed om er aan toe te geven. En hoe langer zij bang blijven hoe meer mensen ergens ander hun vertier gaan zoeken. Ik kan je een mooi voorbeeld geven, zegt de heer J. L. Melchers, voorzitter van Ajax. Wij zitten achter een groot caféraam, dat uitzicht geeft op de gevangenis. Wij hebben er een fors deel van een werkdag voor uitgetrokken om het netelige vraagstuk van alle kanten te bekijken. En naarmate de tijd verstrijkt, wordt die gevangenis steeds meer een symbool van het hui dige voetbalbestel. Ik kan je een mooi voorbeeld geven. Het jaar, waarin Ajax voor de laatste keer kampioen werd, was financieel voor de club ongeveer het slechtste jaar in het betaalde voetbal. En weet je waardoor? Ajax verdedigde alleen maar. Ajax won steeds met 10 of speelde 00. Na elke overwinning mopperden de mensen en ten slotte bleven zij weg. Wij hebben toen na die competitie de trainer ontsla gen en gezegd: nooit meer. IN EIGEN VLEES Het begin van de gehele narigheid in de voetballerij is eigenlijk geweest de uitvinding van de stopperspil. We hebben magische vierkanten, slingerbacks, grendelaars en noem maar op gehad en nu aanbidden we het systeem 424. Maar let er goed op, dat de bedoeling van al die systemen was en is het voorkomen van doelpunten. Daar mede doet men het spel geweld aan en ontneemt men er de attractie voor het publiek aan. Niemand heeft nog ge- probeerd een systeem te maken, dat beoogt het aantal doel punten te vermeerderen. Toch kan dat alleen de mensen terughalen naar de tribunes en derhalve de doorgaans nood lijdende clubs redden van de ondergang. Als er eens een redelijke score wordt bereikt met 42—4, zeggen de voor standers triomfantelijk: zie je nu wel, dat het kan. Maar het is niet waar. In zaken kan je heus wel eens iets hele maal fout doen en toch succes hebben. Maar dan mag je toch niet zeggen: zie je wel, dat het zo ook kan. Het Neder lands elftal heeft zo goed mogelijk aanvallend gespeeld tegen Belgen en Oostenrijkers, maar het kwam bij elke attaque een mannetje tekort en het maakte één doelpunt in twee wedstrijden. Daarmede jaag je de geachte cliëntele weg. Er komt bij, dat er met die opstelling 424 steeds te veel spelers op een kleine ruimte bezig zijn, hetgeen on afwendbaar het gevaar van blessures vergroot. SHOWBUSINESS Wat we moeten doen? We moeten gezamenlijk het er over eens worden, dat semiprofvoetbal of beroepsvoetbal be hoort te worden gerangschikt onder de showbusiness. Dat is voor velen een grote stap, maar het moet. De show business heeft in de eerste plaats een dienende taak ten opzichte van het publiek. Zij moet het publiek bezig hou- Kantoorartikelen Doorschrijfsystemen Schrijfmachines Tel- en Rekenmachines Kantoor- en Bedrijfsmeubelen Weteringschans 185 - 223 Telefoon 249859 - 249250 - 249250 - 249259 Amsterdam Kantoormeubelen - Kantoorartikelen Middenweg 97-99 - Telefoon 946097 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1964 | | pagina 10