Jan Bron spelen, ook met 10 man in de verdediging kruipen (uit de verdediging uitbreken heet dat geloof ik)? Het kan m.i. het betere voetbal niet geven, bovendien ligt het ons niet. Ik meen, dat wij het recht hebben hierover te oordelen. Een paar jaar geleden zijn wij met dit systeem Kampioen geworden, maar intern kon er bij ons geen lachje voor af, en wij hebben toen de moed opgebracht van trainer te veranderen omdat het publiek nu eenmaal een show wil zien, en geen duwen en gooien op een paar vierkante meters. Wat is er echter tegen in te brengen, als men van ho gerhand al genoegen neemt met vertegenwoordigende elf tallen met 2 midhalfs en een kanthalf als binnenspeler. Is er dan niets meer over van onze Vaderlandse onderne mingsgeest, en beginnen we nu in de sport ook al met te werken aan het voorkomen van nederlagen? Al jaren praat men bij ons over 424, maar het kan onmogelijk waar zijn, dat het soort gezwoeg en geploeter in de ver dediging de bedoeling van dit systeem is. Er zijn misschien landen en ploegen, die kans zien om dit systeem als, aan trekkelijk kijkspel te spelen, maar is men er bij ons nu nog niet achter dat er bij ons nog nooit iets is uitgekomen? Meer respect heb ik dan ook voor de clubleiders die zeg gen: „Later hopen we nogeens tot technisch verantwoord voetbal te komen, voorlopig moeten wij het echter maar op onze betonnen verdediging houden." Zo lang er niets tegen deze wantoestanden ondernomen wordt, zal het antwoord bij het publiek berusten, en dat zal voor vele clubs straks een kwade zaak gaan worden. Jammer genoeg echter, dat de goedwillende ploegen op de duur mee getrokken worden in het moeras, omdat er tegen deze bikkelharde verdedigingen maar weinig kruid gewassen is. Een woord van dank mag ik zeker Kick Geudeker niet onthouden, die in zijn blad „Sport en Sportwereld", een krachtig protest heeft laten horen in zijn artikel „Aantrek kelijk voetbal kennelijk uit de mode", waarin hij veel aan dacht besteedde aan het feit dat „clubs en spelers hun eigen graf graven," met de daaraan verbonden waarschu wing, dat het publiek uiteindelijk weieens de beslissende stem zou kunnen hebben. Tot de andere heren sportjour nalisten zou ik de noodkreet willen uiten: „Heren waar blijft u?" Vriend Brown schreef in het vorige clubblad over onze drie beker-uitwedstrijden. Inmiddels is hierbij nu een vier de gekomen. Na een „toevallig" voor de K.N.V.B. zeer gunstige loting, kwamen de clubs met licht-installaties te genover de „Nichthabers" te staan, en wees de Bond de „lichthebbers" als thuisspelende aan. Jammer genoeg wa ren wij weer degenen die hier tegen meenden te moeten protesteren, maar wij beschouwen het als onze plicht, te mogen vragen hoe deze loting verricht is. Nu, na ca. 10 dagen hebben wij nog steeds geen bevredigend antwoord kunnen krijgen. Wij blijven echter voorlopig op ons stand punt staan, en kunnen u dan evenals de K.N.V.B. (mocht de wedstrijd toch tegen D.W.S. op het Stadion door moeten gaan) over een paar weken precies vertellen hoeveel ons deze onvoordelige loting heeft gekost. JAMES ISkuonkbal ZULLEN DE AJAX-HONKBALLERS ZICH IN DE HOOFDKLASSE HANDHAVEN Hoewel het koude voorjaar niet bevorderlijk is geweest om in die periode al aan een zomersport te denken, hebben de Ajax-honkballers zich reeds sinds enkele maan den in hun sport ingeleefd. Dat is ook wel nodig, want zo als bekend wordt het een zwaar seizoen. Ajax moet na melijk iets presteren, waarin andere clubs tot nog toe heb ben gefaald. De laatste jaren is het immers niet meer gebeurd, dat een club die naar de hoofdklasse was gepro moveerd, zich daarin kon handhaven, zodat degradatie ogenblikkelijk weer volgde. Dat mag Ajax niet gebeuren, zodat ik alleen maar wil zeggen, dat het al een unieke prestatie zou zijn als Ajax zich in de komende competitie kan handhaven. Gebeurt dat, zodat we aan het spel en de sfeer van de hoofdklasse gewend zijn, dan kunnen we volgend jaar wel zien wat er voor ons verder in de hoogste klasse te bereiken is. Het zal dit jaar overigens nóg moeilijker zijn zich in de hoofdklasse te handhaven, omdat deze klasse dit jaar uit zeven clubs bestaat, in tegenstelling tot andere jaren, toen er acht hoofdklassers waren. De kans om te degraderen was toen 1 op 8 en thans 1 op 7, hetgeen toch een belang rijk verschil is. Gaan we nu dus alleen maar spelen tegen die laatste plaats? Nee, daar is geen sprake van, want zon der me aan overdreven optimisme schuldig te maken, ge loof ik niet dat wij groot gevaar lopen. Met de prachtige teamgeest, die er vorig jaar heerste en waaraan we alles zullen doen om deze ook dit jaar te handhaven, hebben we een belangrijk wapen in de hand, waar beslist niet alle concurrenten over beschikken. We zijn dus vrij optimistisch en geloven zelfs, dat een redelijke plaats in de middenmoot voor Ajax in dit eerste seizoen in de hoofdklasse is weggelegd. Maar daar zal dan toch op dezelfde wijze voor gevochten moeten worden als vorig jaar voor het kampioenschap. Vanzelf gaat dat na tuurlijk niet, zo min als dat vorig seizoen automatisch ging. Toen hadden de spelers echter een doel voor ogen, waar voor zij geknokt hebben: eerst om niet te degraderen, daar na om het onmogelijke waar te maken, namelijk een kam poenschap. Hoe zij daar op formidabele wijze in geslaagd zijn, zullen alle lezers van ons clubblad nog wel weten. Dit jaar is er een bijna even verleidelijk doel: wéér zul len we beginnen met tegen de laatste plaats te vechten en als de spelers dan merken, dat dat met succes geschiedt, zullen zij er ongetwijfeld een eer in stellen een zo hoog mogelijke plaats op de ranglijst te bereiken. Maar zij zul len zich niet alleen voor Ajax geven, zij zullen ook voor zichzelf strijden, want in de hoofdklasse bestaat nu een maal meer gelegenheid persoonlijk op te vallen dan in lagere klassen; daarvoor behoeven we alleen maar te den ken aan de verslagen in de kranten. Bevreesd er voor, dat men uitsluitend voor zichzelf zal gaan spelen en niet volkomen voor het team, ben ik beslist niet, want alle spelers weten nu zo langzamerhand wel, dat dat niet kan en dat, zo dit toch eens zou gebeuren, men heel vlug aan de kant zou staan. Ik ben er ook niet bang voor, dat de nieuwelingen die zich bij ons hebben gemeld en die onze kracht moeten op voeren, zich niet spoedig geheel bij de rest zullen aanpas sen. Zij allen zijn op zeer prettige wijze door de overige spelers geaccepteerd, al zal nog moeten blijken hoe men reageert als men z'n vaste plaats in het eerste negental kwijtraakt. Want helaas en dat helaas meen ik ten volle zal dat moeten gebeuren. Wij moeten ons in de hoofd klasse handhaven en liefst op de meest eervolle wijze en daarvoor is natuurlijk nodig, dat wij met de sterkst denk bare ploeg in het veld verschijnen. Dat kost sommige spe lers van de kampioensploeg van vorig jaar misschien hun Bromfiets aankoopproblemen Utrechtsestraat 1 34, Amsterdam, Telefoon 39239 lost ze voor U op Keuze uit 60 modellen Diverse leuke Occasions 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1964 | | pagina 7