Pool en de onbespeelbare velden 0ESP&Ë, Nog eens de Bowling for Everyone TT kent uit een vorig clubnieuws het betoog van voorzit- ter Melchers, naar aanleiding van o.m. A.D.O.Ajax, over het tóch moeten spelen op onbespeelbare velden, om dat de Pool moet doorgaan In „de Bal-Pen"-sportblad met Voetbal-Nieuws-tussen- Wadden en IJ, geeft de heer J. Groet uit Alkmaar commen taar onder het hoofd „SPEELT HET BETAALDE VOET BAL VOOR DE KASSEN DER AMATEURS?" T'ondag 22 december j.l. zei de heer Melchers, voorzitter van Ajax, dat de betalende clubs op die zondag speel den, omdat dit noodzakelijk was voor de pool, dus indi- rechtvoor clubs als D.J.K., H.R.C. e.a. Zij, en speciaal Ajax, hadden daardoor grote verliezen geleden, omdat èn de velden èn het weer van dien aard waren, dat het pu bliek was weggebleven. (14.000 betalende bezoekers bij AjaxN.A.C., een strijd tussen de nummers 2 en 3, die zoals de heer Melchers zei, onder normale omstandigheden zeker een uitverkocht huis zou hebben opgeleverd). Zo op het oog een klemmende zaak voor de betalende verenigingen! Zo op het oog echter ook een zaak, die alleen hen aangaat en waar wij, uit de amateurwereld, ons buiten kunnen hou den. Wie echter hier en daar achter de schermen heeft kunnen luisteren, weet, dat dit onze amateurs zeker wel degelijk aangaat. Dat het grote gevaar dreigt, dat met schijnbaar redelijke argumenten, straks (of dadelijk?) achter ons rug om, ons percentage uit de pool wel eens kon worden aan getast ten behoeve van het betaalde voetbal. Dat wij straks in deze voor zeer onaangename feiten kunnen worden ge plaatst, feiten, die voor velen wel eens de nekslag kunnen betekenen. Vandaar dat ik op deze plaats daar eens nader op in wil gaan. De heer Melchers heeft zelf, door zijn verklaringen voor radio en T.V. af te leggen, de zaak in het openbaar gebracht. Ik geloof dan ook, dat een antwoord hierop zeker ook in het openbaar plaats moet vinden. Uw redactie wil zeker de heer Melchers dan ook wel een exemplaar van deze „open brief" doen toekomen. (Uiteraard. Red.) A. Speelt het betaalde voetbal bij slecht weer voor de toto? Bij de invoering van het betaalde voetbal werd reeds dadelijk berekend, dat het gangbare aantal thuiswedstrij den (11) beslist onvoldoende zou zijn om alle kosten te dragen. Dus werden grotere afdelingen (van 18 elftallen) gecreëerd, later ingekrompen tot 16. Daarnaast nog beker wedstrijden, vriendschappelijke wedstrijden tegen attrac tieve buitenlandse clubs en de bekende Europa Cup-wed- strijden voor landskampioenen en bekerwinnaars. Daar naast zelfs nog een uitgebreid zomerprogramma, n.l. de z.g. intertotowedstrij den. Dit alles om zoveel mogelijk thuiswedstrijden te schep pen, dus het opvoeren van de recette's om maar rond te kunnen komen. Dat men hiermee zijn doel wel eens voor bijstreeft, publiek en spelers aan een soort voetbalmoeheid gaan lijden, is vanzelf spreken weer een zaak van het be taalde voetbal zelve. Maar een ieder, die wel eens te maken heeft gehad met het competitiewezen, weet dat ons klimaat een dergelijk uitgebreid programma eenvoudig niet verdraagt, ofmen moet onder alle omstandigheden spelen. In onze amateur kringen, met slechts 20 wedstrijden voor de competitie, weten we welk een moeite het kost, om als we begin sep tember starten, begin mei klaar te komen. En dat, terwijl wij al die cupwedstrijden niet kennen en wij de meeste interlandzondagen benutten voor inhaalprogramma's. Bij ons worden weliswaar de allerergste weers- en terreinom standigheden niet benut maar dat houdt toch zeker niet in, dat elke week op goede velden en bij goede weersom standigheden wordt gespeeld. Trouwens, zo lang het voetbal hier gespeeld wordt, zijn er ook in de amateurtijd, wedstrijden gespeeld, waarbij het publiek vanwege het weer wegbleef en de thuisclub dus een financiële strop had. Door de Nederlandse Sportpers is vanaf het begin ver kondigd, dat wij in betaald voetbal een andere koers moes ten inslaan en niet alleen „mooi-weer-voetballers" moesten worden. Dat we onder vrijwel alle omstandigheden moesten gaan spelen en dan best grotere afdelingen konden for meren. Nu laat ik in het midden, dat de zuivere sportpers, een commerciële instelling, er zelf belang bij heeft (commer ciële) dat er iedere week gespeeld wordt. Het is immers een publiek geheim, dat haar oplage na voetballoze zon dagen tot een fractie van het normale daalt. Eigenbelang kan dus medebepalend zijn geweest voor de door haar ge poneerde stelling. KAN, maar het is vanzelfsprekend best mogelijk, dat men het meent. Men wijst dan op Engeland, waar ook altijd gespeeld wordt, maar waar ook bij slecht weer verliezen worden ge leden. En ook daar bezint men zich op de steeds afnemende belangstelling. Ook daar voetbalmoeheid bij het publiek? Al met al kunnen we wel vaststellen, dat het betaalde voetbal ZELF de grotere programma's heeft gewild, ja be wust heeft gekozen en daarbij tevens vanaf het begin wist, dat er ook onder zeer ongunstige omstandigheden gespeeld zou moeten worden. Dat had en heeft NIETS te maken met de Pool!! B. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat de amateurs hier van profiteren middels hun pool-inkomsten en dat het be- W/////A Directie CAREL C. KAMLAG en TOM MANDERS 9

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1964 | | pagina 9