lyjegentien vier en zestig was nauwelijks uit de luiers of de eerste sportruzie wat ons landje betreft rolde al van de Olympus. De K.N.S.B. en het N.O.C. gingen in de clinch. Aan de vooravond van een Internationaal IJsfeest decreteerde het Olympisch Comité: voetbaldokter Panne- koek gaat met onze schaatsmatadoren naar het Bislet Sta dion. Dat is hoogst noodzakelijk met het oog op Japan. Zo gezegd, een studiereis. Tokio staat voor de deur en dus Nou en? zeiden de lieden van de K.N.S.B. Ze zeiden nog meer, maar dat weten we niet precies. We kunnen het wel zo'n beetje raden. In ieder geval werd in het midden gebracht: Dat nemen we niet! We hebben onze eigen dok ters, die al jaar en dag meelopen en alles weten, wat des hardrijders is. Bovendien beschikken we over een masseur, die precies kan vaststellen, of de spieren van Jan, Piet of Klaas soepel genoeg zijn, dus, Dr. Pannekoek hebben we écht niet nodig. Conflict nummer één lag op de masseer- tafel. En nu maar wrijven. De veel geprezen Olympische Ajax Fortuna '54 4-1 Ex-Ajacied Cor v. d. Hart, die een prima partij speelde, kijkt angstig naar de balbezwering van zijn doelman gedachtenHoudt u maar op! Als u lang in de sport meeloopt kent u het verhaal wel. Het verhaal van ferme jongens, die gaan touwtrekken. Enfin, u weet hoe het af liep. Dr. Pannekoek ging naar het Bislet-Stadion hadt gij anders verwacht, beste sportvrienden? en de masseur ook. Helaas, werd onze nationale topman op de schaats geen kampioen de man moet zonder sporthart zijn, hebben we vernomen doch dat had met het conflict geen sikkepit te maken. De rijders waren buiten het meningsverschil ge houden. Even een heel domme vraag onzerzijds: zouden de rijders niet hebben opgekeken, toen zij een andere dokter zagen? De heer Rien Bal, sportredacteur van het dagblad „Het Parool" heeft aan dit Olympische grapje een „cursiefje" versleten. Hij deed het heel fijntjes. Merkte zo tussen neus en lippen op, dat zeven rijders werden vergezeld door elf officials. Daarvan hebben we als ex-bestuurslid van onze club (hoogst verbaasd beslist niet) opgekeken, want als het eerste elftal b.v. voor een Intertoto-match naar het buiten land trekt, gaan er drie, een doodenkele keer, vier leiders mee. Dat is economisch bekeken meer dan genoeg. Het is bij ons zelfs voorgekomen, dat voor een Internationaal Jeugdtoernooi in het buitenland, met grote moeite zegge en schrijve twee officials gevonden konden worden, die een vierdaags reisje wilden meemaken. Zouden clubleiders, met betrekking tot dit punt, een andere bril dragen, dan lieden, die bonden besturen? 't Is maar een vraag! Misschien een heel onnozele vraag. Wat zegt u? 't Is van andermans leer goed riemen snijden? Toe nou! Sjoukje Dijkstra heeft het maar weer fijn geleverd. Voor de vijfde maal Europees kampioene. U vindt het wel goed, dat we even een scheve voetbalschaats rijden en haar van deze plaats namens onze club feliciteren. Van harte Sjoukje en pak die andere twee gouden plakken ook maar. We zul len voor je duimen. Er heerst onrust in ons voetbalwereldje. Een commissie van wijze mannen heeft uitgedokterd, dat een aantal semi- profclubs binnen afzienbare tijd om het een tikkeltje rechtsgeleerd te zeggen „betaling moet staken". Niet we gens insolventie, verre van dat, want solvent waren er maar bitter weinig toen het „beter-voetbal-avontuur" begon, doch om de doodeenvoudige reden, dat we semi-profclubs te veel hebben. Tussen twee haakjes! Dat geldt niet alleen voor ons land, maar dat geldt ook tot ver over onze grenzen. In Duitsland zijn de clubs, die niet in de Bundesliga uitkomen, nu al tot de ontdekking gekomen, dat zij lelijk in de purée zitten. Het hoog geëerd publiek blijft weg en zonder pu bliek wordt het inpakken geblazen. Zo staan de zaken in het grote Duitsland. Hoe de toestand in Engeland, België, Frankrijk, Italië en Spanje is, hebt u vele malen kunnen lezen. Hier en daar een paar richards, die hoog te paard zit ten en voor de rest is het iedere dag aardappelsoep op tafel. Van zulk een kost blijft men niet in leven. In ons landje gaan we dus saneren, fuseren, combineren, Telstareren of noemt u maar op. We gaan de zaak dus ge zond maken. Goedschiks, dat is zonder dwang, of als het moet kwaadschiks. Waarom en waarvoor eigenlijk? Om aan beter voetbal te komen. Laat-ons-niet-lachen! Tien jaren geleden schreven we reeds dat prof je spelen in ons land de grootste flauwekul was, die we konden uithalen. Van beter voetbal zou geen sprake zijn. En nu, tien jaar later dus, ligt dat betere voetbal op de grassprieten. We zijn kortelings in Maastricht en in Deventer geweest. Daar wer den we geconfronteerd met beter voetbal, 's Was om op te schieten. We gaan de zaak dus lekker gezond maken. Ge looft u het? Laten we aannemen, dat Sparta het niet redt. Dat de Spartanen de pineut worden. Gelooft u nu werke lijk, dat Sparta b.v. met Xerxes zou samengaan? Gelooft u, dat ze b.v. in Tilburg alles in één pot zullen gooien? Ge looft u b.v., dat Hilversum en 't Gooi elkander in de armen zullen vallen en een voetbalhuwelijk sluiten? Wij hebben zo'n idee, dat u heel lang op een uitnodiging zult moeten wachten om de Gooise bruiloft met uw aanwezigheid op te luisteren. Vrienden, voor ons zijn er maar twee oplossingen. Of, allemaal weer de amateurschoenen aangetrokken, óf, en dat zou voor vele clubs de doodsteek betekenen, een internatio nale competitie. Zelfs de huidige Ere-divisie is voor het grote publiek niet langer interessant. Het valt niet te ont- 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1964 | | pagina 2