Televisie Radio en n.v. The Electric Gramophone 'Taterdag 2 november als eerste voetbalgerecht van de maand onze K.N.V.B.-juniores het jeugd-team van Haar lem naar een 61 nederlaag zien spelen. Der traditie ge trouw een eigenaardige gewoonte van onze boys het eerste doelpunt in het Ajax-net. Binnen een minuut lag de bruine knikker achter doelman Boomgaard. De onderaan de ranglijst bengelende Haarlemmers zagen mogelijkheden, 't Scheelde een paar centimeters of de score was naar, 02 geschoten. Echter, een paar centimeters kunnen vreugde of verdriet betekenen. Voor de roodbroeken werd het geen vreugde. Integendeel! Ajax ging voetballen en voor Haar lem zat er geen brood meer in. Er moest met man en macht verdedigd worden, ook lat en paal hielpen een handje, om doelpunten te voorkomen. Eenmaal viel er een niet te stop pen gat. De stand was gelijk. Na de rust hebben de Haar lem-boys het heel moeilijk gehad. De Ajax-voorhoede viel bijna niet te stuiten. De kleine Cruyff deelde weer listige passes uit, waaruit doelrijpe kansen ontstonden. Er werden er enige fraai benut. Einde, zoals reeds gezegd, 61. De plaats aan de top van de ranglijst bleef behouden. Ook een week later, toen in een slechte match met 21 van Xerxes werd gewonnen. Tondag 3 november een totaal uitverkocht huis. Ajax P.S.V. Dat wilde men zien, en, omdat de bovenste plaats op het spel stond, èn, omdat er nog iets te verrekenen viel. Zoals u weet, verspeelden we in het voorjaar te Eindhoven het kampioenschap, waarbij het incident Van Wissen Schaaphok een rol speelde. Schaaphok kon toen voortijdig de kleedkamer opzoeken en Van Wissen mocht blijven! Laatstgenoemde kon nu, helaas door droeve familieomstan digheden, niet van de partij zijn en ook zijn clubgenoot, Wiersma, moest verstek laten gaan. Jammer! Wij misten Peet Petersen, longontsteking, voor wie Ben Muller inviel en kwamen in de volgende opstelling uit: Hoogerman, Tijm, Ouderland, Visser, Pronk (aanvoerder) in het vorig club blad gaven wij Piet Ouderland per abuis deze titel, sorry Tony Schaaphok, Swart, Vesters, Muller en Keizer. Schoon voetbal hebben we niet gezien. Wel spannend en soms spectaculair spel. Onze voorhoede liep hard van sta pel en binnen enkele minuten ontsnapte het P.S.V. verde digingsbolwerk op miraculeuze wijze aan doorboring. Twee maal achter elkaar had doelman Bals wonderbaarlijk geluk en het had in 't geheel niet misplaatst geweest, als we in no time een twee nul voorsprong hadden genomen. Nu duurde het ongeveer een kwartier eer Cees Groot uit een sublieme pass van Vesters de score kon openbreken. Met een prachtig schot werd Bals verslagen. Kansloos! Alhoewel ons team niet op volle toeren draaide, de combinaties wil den niet vlotten, kreeg Bals handen vol werk Hoogerman moest slechts een moeilijk schot verwerken maar hij hield tot aan de rust zijn doel schoon. Direct na de thee zetten Pronk en zijn mannen weer een stevig offensief in en drukten P.S.V. in de verdediging. Hier verdedigde men met man en macht en probeerde met snelle uitvallen, meestal geleid door de Zwitser Allemann, succes te bereiken. De Zwitser had tegen Henk Tijm of Schaaphok geen schijn van kans en daar ook de nieuwbak ken international Giesen niet in het stuk voorkwam en het binnentrio tegen Pronk, Visser en Ouderland weinig in de voetbalpap te brokkelen had, heeft Hoogerman het niet moeilijk gehad. Zijn collega Bals wel, doch die hield tot circa tien minuten voor het eindsignaal stand. Toen kwam het grote moment van Piet Keizer, dat heel veel pennen in beweging heeft gebracht. Een grove overtreding op de rand van het strafschopgebied resulteerde in een directe vrije schop. Piet ging de straf realiseren. Een muur van Eind- hovenaren stelde zich op voor doelman Bals. Was er dan indertijd in Eindhoven niet „Prinsenlijk" gespeeld die uitdrukking is niet van ons nu, op ons veld, werd een „Keizerlijke goal" geboren. Piet wachtte rustig op het ar bitrale sein en, muur of geen muur, Bals of geen Bals, één droge voetbeweging en de bal vloog met de snelheid van een kanonskogel over het muurtje, sloeg onder de deklat in het net. Als een granaat! Als een brisantbom, die met een ontzettende klap het nog vaag smeulende peukje hoop in de P.S.V.-harten aan duizenden gruizels sloeg. Piet strekte zijn armen ten hemel en stond enige ogenblikken als zegen- vierend man der wrake. De zure nederlaag van Eindhoven was gewroken. Met twee nul. Met een beetje geluk had het vier nul kunnen zijn. Het was gezien het spelbeeld, zeker verdiend geweest. Maar, dat is nu eenmaal zo, je kunt niet alles hebben in het leven. En, een paar goals in reserve kan nooit geen kwaad. Voor de wedstrijd kregen de spelers van beide partijen een fles champagne aangeboden. Een stunt je van de heer C. van Alten, directeur van het Havenrestaurant, donateur van onze vereniging en altijd bij de matches van ons eerste of tweede elftal te vinden. De heer Van Alten had in zijn restaurant een paar champagneweken georganiseerd en vond het leuk de spelers van beide partijen van het pro duct uit Epernay, Reims enz. te laten proeven. We hebben niet geproefd, maar vonden het idee toch wel leuk. Een voorbeeld, dat best nagevolgd mag worden, maar dan niet met zure bommen aan komen dragen. Die hebben we zelf wel. We zeiden het al; Piet was meteen weer „hot-news" voor de pers. Zijn kwaliteiten werden met guirlandes omweven beschreven. Piet mag niet naar het buitenland! Piet mag voor het Nederlandse voetbal niet verloren gaan! Alsje blieft! We zouden het niet graag willen, dat Piet zijn kof fertje pakte en een enkele reis Milaan, Rome of Barcelona in zijn handen gestopt kreeg. Maar, we hebben wel eens gehoord van: „het staat in de sterren geschreven!" Nou dan! (directie: Jaap van Praag) Spui 6 - Telefoon 245105 - Amsterdamse. Ajax 2 trok naar Schiedam. U weet, dat men in deze stad een vocht fabriceert, waarvan je, bij matig gebruik, lol lig kunt worden. Een te grote dosis maakt nevelig. Onze reservisten zijn naar Schiedam geweest. Als gasten van S.V.V. 2. Veel lol voetballol bedoelen we hebben ze daar niet beleefd. Het voetbal wat in de stad van „Ouwe Vlek" etc. op de grasmat werd gelegd was meer dan nevelig. We kwamen met twee nul voor, om uiteindelijk met een gelijkspel genoegen te moeten nemen (22). De weg naar een betere voetbalwereld is lang en gaat niet over rozen. Schrale troost. Tegen Blauw-Wit 2 eveneens een gelijkspel. Ook twee tegen twee. Voor de rust nam Blauw-Wit een prettige voor sprong van twee doelpunten. Een Blauw-Witter werd helaas geblesseerd en moest naar het ziekenhuis. We wensen deze sportmakker spoedig herstel toe. Na de thee is het al Ajax geweest wat de chronometer tikte. Vooral toen een Blauw- Witter na een botsing op halve kracht speelde. Sien Tijm veranderde de score met een fraaie goal in 12. Vervolgens 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1963 | | pagina 2