Niessen Televisie ia^UONKBAL CO BERGMAN Klinkenberg v. d. Velde's WARMTE' TECH RIEK Radio en Gramofoons n.v. The Electric Gramophone HONKBAL-DEMASQUÉ Doorwrochte honkbalkenners plegen hun discours over deze sport tijdens wedstrijden te doorspekken met een En gels vak-jargon, dat voor buitenstaanders vaak even onbe grijpelijk is als de recepten, die een huisarts aan zijn pa tiënten verstrekt. Begrippen als in-curve, out-curve, squeeze-play e.d. mogen dan voor hen, die in de geheimenissen van de honkbalsport volledig zijn ingewijd, gesneden koek zijn, voor de met deze sport onbekende, doch belangstellende bezoeker echter be vatten zij een soort geheimtaal, die honkbal-technisch ge sproken, op academisch niveau ligt. Ofschoon ik aanvankelijk honkballen ongeveer van gelijke strekking achtte als slagbal-met-rondjes-lopen, welke mis vatting mij in kringen van toegewijde honkballiefhebbers op onomwonden wijze werd duidelijk gemaakt, dacht ik, dat het mij in de loop van de jaren gelukt was mij een ele mentaire kennis van dit spel eigen te maken. Later zou blij ken, dat voor deze opvatting geen gronden aanwezig waren. Van de talrijke fijne kneepjes en trekjes, die dit spel in zulk een hoge mate boeiend kunnen maken, heb ik hoege naamd geen kaas gegeten, zodat ik mij er wel voor waak tijdens wedstrijden in discussie te treden met ervaren honk balkenners, omdat mijn meer dan beperkte spelregelkennis hoogst waarschijnlijk dan op pijnlijke wijze aan het licht zou treden. Wordt ik evenwel toch wel eens tegen wil en dank in een discussie betrokken, hetgeen ik uiteraard veelal zorg vuldig tracht te vermijden, dan houd ik mij uit tactische overwegingen op de vlakte. Komt men dan na veel gedis cussieer uiteindelijk toch tot een bindende uitspraak, die alle betrokkenen bevredigt, dan haast ik mij, die met een omhaal van woorden nog eens uitdrukkelijk te onderstre pen, daarbij vooral de indruk wekkend, dat ik terzake kun dig ben. Op deze wijze is het langzamerhand gelukt mij met goed fatsoen tussen de meer gedegen honkbalfans te bewegen, omdat ik voor een kenner wordt versleten. De ervaring heeft mij geleerd, dat het plaatsen van on deskundige opmerkingen in een honkbal-milieu onmiddel lijk wordt afgestraft met een hoongelach of opmerkingen als: „U kunt beter niet bij honkballen komen kijken" of „Vroeg of laat leert u het ook wel". Aangezien ik mijn onkunde op dit gebied altijd op slinkse wijze heb gemaskeerd, was het bepaald een tragische afgang voor mij, toen ik op het O.V.V.O.-veld eens een vrijwel massaal hoongelach moest incasseren. Het was bij een hoofdklasse-wedstrijd. Toen de negende inning teneinde was, stond ik op om weg te gaan. Plotseling voelde ik, dat de ogen van de tribune op mij gericht waren. „Hé, mijn heer", zei een met een honkbalpetje uitgedoste man achter mij, „de wedstrijd is nog niet afgelopen, want er moet nog verlengd worden". Ik repliceerde onmiddellijk met op te merken, dat een honkbalwedstrijd toch negen innings duurt. „Maar wist u dan niet, dat bij een hoofdklasse-wedstrijd na gelijkspel wordt verlengd?" Om mij heen klonk nu een luid hoonge- lacht op „u komt zeker voor de eerste keer bij honkballen kijken" sprak de man op schampere wijze. Een beetje beduusd bleef ik zitten. Sommige omstanders wierpen mij verwijtende blikken toe. Andere meer humaan ingestelde bezoekers voegden mij op vergoelijkende wijze toe, dat zij het vroeger ook niet wisten. Ik was wreed ont maskerd. Toen ik een week later weer op dezelfde tribune plaats nam, droeg ik een zonnebril, ofschoon er in de verste verte geen zon te bekennen was. Het mannetje met het honkbal petje op zat er ook weer, maar gelukkig herkende hij mij niet. Toen ook deze wedstrijd in een gelijkspel eindigde, bleef ik wijselijk zitten, maar toen stond iedereen wel op, want ditmaal was het geen hoofdklasse-wedstrijd. J. H. H. Grafische Kunstinrichting Prinsengracht 486/88, Amsterdam Telefoon 39550-242696 Privé 3651 0 Fabrikant van: CLUBVLAGGEN, HERINNERINGS VAANTJES, EMBLEMEN, RUGNUMMERS, enz. voor Centrale Verwarming - Oliestookinrichtingen Pijpleidingwerk - Sanitaire installaties AMSTERDAM.'Baarsjesweg 148-149, Tel. 83477-88654 Reguliersbreestraat 32 Linnaeusstraat 56 Haarlemmerdijk 145 Kinkerstraat 255 - 257 Sarphatipark 48 Leidsestraat 4 Sigarenmagazijn Zoutsteeg 12 Tel. 231742 Amsterdam-C. Voorverkoop: AJAX - Blauw-Wit Olympisch Stadion (directie: Jaap van Praag) Spui 6 - Telefoon 245105 - Amsterdam-C. 7

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1963 | | pagina 7