Televisie Wortels Boekhandel Radio en Gramofoons n.v. The Electric Gramophone Ondanks de poging van verschillende goede Ajacieden dit te verhinderen heeft toch een Buitengewone Algemene Vergadering plaats moeten vinden. Jammer, omdat hiermede onmogelijk een clubbelang gediend kan worden; immers men mag toch niet aannemen, dat club bestuurders met een jarenlange onkreukbare reputatie zich zo ver zouden laten gaan, een reglement moedwillig verkeerd te interpre teren. Men heeft de Vergadering echter doorgezet, en de uitspraak is, zoals u bekend, gevallen. Ik geloof niet, dat een van de Bestuursleden zich momenteel buitengewoon gelukkig zal gevoelen, de tik is daarvoor net even te hard aangekomen. Als clubman doet het ons echter wel deugd, dat het pro en contra zo uitvoerig besproken is kunnen worden, al waren de discussies dan ook niet altijd even prettig, maar men weet nu eenmaal, dat acties zonder meer reacties uitlokken. Een en ander heeft echter het grote voordeel gehad, dat ieder zonder interruptie vanaf de Bestuurstafel vrijelijk zijn mening heeft kunnen zeggen, waardoor ieder „nakaarten" verder uitgesloten is. Al met al heeft de democratie dus haar recht gekregen, en kunnen wij slechts hopen, dat wij uit deze interne moeilijkheid thans sterker dan ooit naar voren zijn gekomen. Met dit voor ons geliefd Ajax zo sterk sprekende winstpunt voor ogen, kunnen wij deze zaak verder met een gerust geweten voor gesloten verklaren. In het clubblad van Feijenoord schrijft een Mijnheer L. A. H. een buitengewoon onprettig stukje over Ajax. Volgens zijn zeggen werd het treffen verlaagd tot een strijd waarin men van Amster damse zijde trachtte het spel kapot te spelen. Hij stelt daarbij de vraag: „Was dit een vooropgezette bedoeling van Ajax?" Verder vraagt hij: Blijft ook daarvan in de drang naar behoud niets over? Of wil Ajax met alle middelen voorkomen, dat Feijenoord de eerste tien jaar (gezegde van Ajax-Voorzitter) kampioen wordt." Allereerst geachte Heer L. A. H., weet ik dat wij momenteel niet zo succesvol spelen, om echter nu reeds van „een drang naar be houd" te spreken, vind ik wat Ajax betreft echt een beetje over bodig, en neem ik maar aan, dat dit aangaande Feijenoord ook wel de algemene gedachte zal zijn. Wat betreft die eerste tien kam pioenschappen, dit is nooit zo de bedoeling van de Ajax-Voorzitter geweest, en heeft hij dit zo trouwens ook nooit gezegd. Het ging hier om het feit, dat een financieel sterke club nooit zonder meer alle topspelers moet kunnen kopen, omdat men daarmede de brede basis van ons voetbal zou verzwakken. Zulk een club (in dit geval dus Feijenoord) kan beter maar voor tien jaar Kampioen zijn, dat zou rust geven onder de andere verenigingen. Overigens is deze opvatting nooit boosaardig bedoeld, doch slechts het vaststellen van een feit. Geloof mij gerust, dat ik niet zou weten wat het Ajax- Bestuur zou doen als wij zulke prachtige recettes maakten als Feijenoord, waarbij nog zonder twijfel de verplichting geldt, de enorme aanhang in deze show business steeds iets nieuws voor te zetten. Laten we ons voorlopig echter maar gelukkig prijzen, dat uw club en Ajax nog steeds als voorbeeld voor goed voetbal worden gesteld, en dat het ons ondanks minder goede competitieresultaten nog steeds gelukt de naam van het Nederlandse voetbal in het bui tenland hoog te houden. Verder een kleine tip: schrijft u deze dingen nóóit meer en zeker niet in dezelfde uitgave waarin een zekere T. H. zegt: „Het publiek wil attractief voetbal zien. Iedereen wil Feijenoord zien voetballen, zoals het altijd bekend was, als een voorvechter voor verfijnd tech nisch goed voetbal. De veranderde, verbeterde trainingsgelegenheid mag niet leiden tot een Feijenoord-elftal, dat als een keiharde ploeg zijn succes behaalt, gebaseerd op physieke kracht. Een dergelijk team is ook niet blijvend en verliest snel de gunst van het publiek. Voorzitter Kieboom moet toch in staat zijn om Feijenoord weer te maken tot de technisch verfijnde ploeg, waarmee de naam Feijenoord groot is geworden. De afwijkende weg, welke het elftal het laatste jaar volgt, moet (directie: Jaap van Praag) Spui 6 - Telefoon 245105 - Amsterdam-C. maar snel verlaten worden. Dat kan, want het Feijenoord van nu heeft nog altijd kwaliteit genoeg om een ware topploeg te zijn, men zal slechts het doel op een andere manier moeten bereiken," U ziet, Geachte Heer L. A. H., twee uittreksels uit één clubblad, het staat m.i. een beetje slordig. Overigens alles sans rancune, alleen, laten we het een beetje gezellig houden. Zaterdag l.l. Sectievergadering betaald voetbal meegemaakt, onder leiding van Voorzitter Jos Coler (Sparta). Het was een rustige Vergadering, onder bekwame leiding. Jos Coler is een prima leider, hij kan het goed vertellen, en heeft zon der meer alleen maar het beste voor met ons voetbal, hij wil beter en technisch hoogstaand spel hebben, is sterk tegen spelverruwing en vecht tegen een teveel aan strafzaken. Een juiste opvatting. Nu wil ik beslist niets ten nadele van Sparta zeggen, m.i. geloof ik niet, dat er clubs zijn waarmede wij betere verstandhouding heb ben dan juist met deze Rotterdammers, ik geloof zelfs te mogen zeggen, dat wij werkelijke vrienden zijn, maar van harte hoop ik toch, dat vriend Jos zijn prettige, opbouwende toespraken ook in eigen kring gaat houden, want het spelletje, dat wij j.l. zondag van Sparta op ons terrein gezien hebben, doet mij toch wel iets te veel aan stoere jongens, ferme knapen denken. Ik wil in mijn kritiek niet zover gaan als in het zojuist door mij gewraakte Feijenoord-artikel, en bovendien weet ik drommels goed, dat ons elftal ook niet louter uit lieverdjes bestaat, maar toch, zoals het zondag ging was wel iets te gortig, en technisch hoogstaand voetbal krijgt onder deze omstandigheden geen enkele kans. Hoewel ik wel geloof, dat ons elftal een beter resultaat toekwam wil ik zeker niet zeggen, dat de Sparta-overwinning onverdiend was, hun spelopvatting is zeker niet slecht en uiterst gevaarlijk, boven dien beschikken zij over een wonder-keeper, alleen (en daarover blijft discussie natuurlijk altijd mogelijk), zij geven hun tegenstander geen schijn van kans attractief mooi voetbal te spelen. Dit laatste is voor Sparta misschien minder belangrijk, maar zou voor voet bal als kijkspel wel eens funeste gevolgen kunnen hebben. Al bij al hebben wij de nederlaag echter te accepteren, en zullen wij flink moeten aanpakken om de aansluiting niet geheel te ver liezen. Persoonlijk echter heb ik best vertrouwen in onze jongens, met uitzondering van een paar spelers (mentaal?) beweegt ons spel zich weer in een stijgende lijn (tegen Sheffield W. was het prima). Gaat zo door, laat je niet tot ruw of overdreven hard spel ver leiden, zodat we onze aloude reputatie van een technisch hoog staand elftal kunnen handhaven. JAMES Voor al uw kantoorartikelen en boeken naar Sumatrastraat 48, Amsterdam-O., Tel. 57427 Verzorging van abonnementen op alle binnen- en buitenlandse tijdschriften 15

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1962 | | pagina 15