Klinkenberg v. d. Velde's Steun van het bedrijfsleven Onze Seniores-Amateurelftallen WARMTE- TECHNIEK door W. F. Schoevaart Ajax 3 speelde zaterdagavond 18 augustus j.l. te Zandvoori een friendly-game tegen Zandvoortmeeuwen 1 en verloor geheel onnodig met 31. Na met 10 te hebben voorgestaan, misten zowel Goudsmit als Bartelsman elk een „droomkans" om ons team een veilige 30 voorsprong te geven. Derhalve kwam de rust met 11, omdat de „Meeuwen" ons doel ook hadden weten te vinden. In de tweede helft brachten de nogal hard spelende gastheren de stand fraai op 31 in hun voordeel. Scheidsrechter Hans Winter onthield ons echter minstens één geheide penalty. Voorzitter Melchers bofte niet dat hij juist bij deze, niet zo best gespeelde wedstrijd van ons eerste ama teurteam aanwezig was. „Nex time better, Jan!" Zondag 2 september herstelde ons team zich. Toen werd de sterke tweede klasser Aalsmeer 1 aan de Middenweg met 40 geslagen. De competitie begon met de uitwedstrijd tegen Stormvogels 3 te IJmuiden. Onder het toeziend oog van trainer J. Veen en ondergetekende trokken de Ajacieden hier met 43 aan het langste eind, in een felle en zeer spannende match. Onze goal- getters waren dit keer linksbuiten Dist (2x), centervoor Worst en rechtsbuiten v. d. Stoel. Doelman Pieter Paternotte, werd de held van de dag door in de laatste minuten van deze ontmoeting een strafschop te stoppen en zodoende de gelijkmaker te voor komen. Theo van Haarlem, met een wedstrijd in de benen van het „tweede", liet zich na de thee vervangen door junior Cor Peil, een verdienstelijke links-half. Uit alles bleek weer, dat het bij Stormvogels nog steeds moeilijk is om te winnen. Onze jon gens hebben evenwel allemaal hard gewerkt en hun uiterste best gedaan. Dat stemt tot vreugde. Op 16 september moest S.D.W. 2 met 51 het onderspit del ven in een door de onzen zeer goed gespeelde wedstrijd. Ger Worst scoorde 3 fraaie goals en verrichtte daarmede de hat trick, zodat ook deze competitiewedstrijd de nodige twee pun ten opleverde. Ajax 4 veroverde in het tweedaagse Grondman-beker-toernooi van de vereniging „Oranje Zwart" de derde prijs van acht deel nemende clubs. Gewonnen werd van TjD.O. (41), A.D.W. (30) en Oranje Zwart (33, gewonnen na strafschoppen). Van Z.S.V.C. werd met 21 verloren. De eerste competitie-wedstrijd werd winst voor Rob Dukker en zijn mannen. Hij vertelt hierover elders in dit clubblad zelf. Hier nog onze hulde aan de schutters t.w. De Vries, Post en Hans Dukker (2x). Een pluim voor linkshalf v. d. Valk en spil Kreuger. Van 't Gooi 3 werd (helaas) met 42 verloren in een kracht meting, waarbij onze tegenstanders de weinige kansen die er waren uitstekend benutten, terwijl Ajax de vele kansen die het kreeg liet liggen. Daarbij kwam nog het bekende pechduivel- tjezodat, ondanks dat wij in de tweede helft absoluut ster ker waren, de geel-zwarten met de volle winst gingen strijken. Ook Ajax 5 wist de eerste wedstrijd van de competitie 1962/1963 goed te beginnen. Zeeburgia 4 werd het slachtoffer. Met 41 moesten de Kruislaanmensen het hoofd buigen. Ten- niglo, Bijl en Karei Moos scoorden de doelpunten en spil Over- eem was de ster van het veld. Zondags hiervoor had het eerste team van Maccabi met 3—1 voor Centrale Verwarming - Oliestookinrichtingen Pijpleidingwerk - Sanitaire installaties AMSTERDAM, Baarsjesweg 148-149, Tel. 83477-88654 aan het kortste eind getrokken in een vriendschappelijke ont moeting. 16 september. Op het Olympiaplein in een zeer goede wed strijd tegen Swift 2 wordt het aantal punten op vier gebracht. Na half-time scoorde J. H. Engelen twee doelpunten, waarvan één uit een uitgekookte voorzet van linksbuiten De Haas. Ver der vielen keeper Borst en onze mid-half op door hun uitstekend spel. Uitslag: 21 in ons voordeel. Ajax 6. S.D.Z. 2 werd met 31 teruggewezen. Van der Toorn (2x) en Pijlman zorgden o.m. daarvoor. „Veteraan" Spanjaard toonde zich ditmaal een actief grensrechter. Tegen A.F.C. 4 aan de Wandelweg was linksbuiten R. Wilson de grondlegger voor een 42 zege op de Reds. Hij nam drie doelpunten voor zijn rekening. Bravo! door M. A. C. Theunissen Het magische gezegde om tot de redding van het betaalde voetbal te komen. Geen zin heeft het om ons nogeens te verdiepen over de oor zaken van de verminderde toeloop van bezoekers, het simpele antwoord „beter voetballen" geeft als regel wel een oplossing. Interessant is het echter om nader stil te staan bij deze z.g. „Steun van het bedrijfsleven" en wat hiervan verwacht kan worden. Deze steun kan op twee manieren gebracht worden n.l. een sportvereniging zodanig aan een bedrijf koppelen dat de club als reclamedia gebruikt kan worden. Een moeilijke factor hierbij is echter dat die club dan goed moet zijn met spelers die er van doordrongen zijn dat zij naast voetballers ook representanten zijn van een bedrijf en zich daarnaar behoren te gedragen. Dus sportief spelen, geen voor het publiek hoorbare krachttermen in het veld gebruiken en zich neerleggen bij scheidsrechterlijke beslissingen zonder enig commentaar. Mocht aan deze schijn baar moeilijke factoren voldaan worden, blijft het reclame succes toch afhankelijk van de behaalde prestaties. De tweede manier is het subsideren van een vereniging ten behoeve van de recreatie van het in een bedrijf werkzame per soneel. Deze manier kan meer succes van slagen hebben, mits het zijn stempel drukt op een stad of omgeving. Duidelijke voorbeelden zijn P.S.V. en Sportclub Enschede. De eerste omdat Philips nauw verbonden is met de stad Eindhoven en een groot percentage der inwoners daar zijn kost verdiend, de tweede omdat Enschede een gespecialiseerde industriestad is en de gezamenlijke textielindustrieën iets voor hun personeel kunnen doen. Een buitenlands voorbeeld is de club „Beverkusen" onder bescherming van de Bayerfabrieken Agfa film en Aspirine De tweede mogelijkheid houdt in, dat de eerste onmogelijk is, aangezien ik de indruk heb dat het P.S.V.-elftal, mits in goede vorm, in het buitenland heus niet onder stoelen of banken zal steken dat zij eigenlijk „Philips" zijn. Mogelijk zullen er nog meerdere plaatsen zijn waar een derge lijke industrieële steun mogelijk is maar in het algemeen zal men hier toch niet op mogen rekenen. Het gevolg is dus dat bedrijven, die toch wel ergens hun geld in willen steken, een zodanige invloed willen hebben, dat dit een bedrijf wordt met grote risico's en zij derhalve voor het in dit bedrijf gestoken kapitaal een hoge rente verwachten. Een be drijf waarin tonnen gelds omgaan en dat afhankelijk is van de nukken van ca. 20 medewerkers vereist toch zeker een nuttig rendement van 12 tot 15%. Al kan dit gegarandeerd worden, geloof ik toch niet dat er veel liefhebbers zullen komen. Hopelijk zullen de bekende leveranciers van commentaar op onze tribnue en een aantal spelers er van doordrongen raken, dat de enige weg alleen maar ligt bij goed en aantrekkelijk voetbal en alleen dit voor geld kan zorgen. Burgerlijke Stand Getrouwd: de heer D. de Roos en Mej. M. A. J. Brizee 18 september 1962. Onze hartelijke gelukwensen. 10

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1962 | | pagina 10