clubliefde Televisie en shirt SJAAK SWART Klinkenberg v. d. Yelde's luxe schoenen WARMTE- TECHNIEK Radio en Gramofoons n.v. The Electric Gramophone van Gebr. Walvisch „In juni ben ik 68 jaar geworden. Ik kom nu al, pak weg, zo'n 65 jaar bij Ajax. Vroeger op het oude veld en nu hier. Het elftal van De Natris en Gupfert, och mijnheer, ik haal ze zo weer voor me. Mooie herinneringen, die je altijd bijblijven." Ik weet niet hoe ik met hem in gesprek kwam. Op een zonnige zondagmiddag zat hij naast me op de tribune. Hij was het type van een echte gezellige Amsterdammer, die nooit een wedstrijd van Ajax oversloeg. Donateur was hij nog nooit geweest. „Och mijnheer, je kunt toch evengoed wel van een club houden zonder donateur te zijn." Hij kauwde weer rustig verder op zijn sigaar en liet zijn ogen peinzend over het verlaten veld gaan. Het was rust. „Ik vraag me wel eens af, waarom een mens zoveel van voet ballen houdt", vervolgde hij. „Als jongen boeide 't me al. Ik heb er in mijn diensttijd wel een paar dagen „licht" voor over gehad om naar Ajax te gaan. Ik liep gewoon zondagsochtends de kazerne uit, stapte op de trein naar Amsterdam en ging naar Ajax. Zon dagsavonds keerde ik dan weer naar mijn legeronderdeel terug en dan wist ik dat ik straf kreeg. Voor zoiets stond in mijn tijd, ik spreek nu van 50 jaar terug: een week „licht". Maar dat had ik er dan ook wel voor over. Mijn kapitein zei altijd; „Je bent wel on verbeterlijk, maar niet slecht." Hij gaf mij, geloof ik, nooit de volle mep. Hij was ook een beetje Ajaxied. Later tenminste heb ik hem op het oude veld nog eens ontmoet. Toen zijn we nog een glaasje bier gaan drinken, 't Was zó een kerel, weet u." Toen het spel hervat was, zweeg hij en volgde de wedstrijd met intense belangstelling. Ajax kwam er weer helemaal in. De beide Groot-en en Swart speelden dat het een lust was en toen onze Sjaak met een ziedend hard schot het vijandelijke doel door boorde, keek hij mij verrukt aan en zei: „Zo ging het in de tijd van De Natris nu ook. In latere jaren met Piet van Reenen, en nu zijn het die jongens van Groot en Swart. Ze mogen me veel ont nemen in mijn leven, maar dit hoop ik nog jaren lang te zien." Ik heb er geen flauw idee van hoeveel van dit soort onvervang bare Amsterdammers er naar Ajax komen kijken. Ze zijn geen donateur, maar ze zijn altijd present. Weer of geen weer. Vormen zij eigenlijk niet de stille reserve van een vereniging als Ajax? De trouwe aanhang, die ons nooit in de steek laat? Niemand kent hen, een clubsinsigne dragen zij niet, maar wanneer Ajax niet ge wonnen heeft, voelen zij zich niet „happy". Een bekend clubleider aan de boorden van de Maas heeft zich eens laten ontvallen, dat het er niet meer op aankomt, wat voor shirt men draagt. Ik ben het met deze uitspraak niet eens. Een club als de onze wordt geschraagd door de liefde van duizenden. Donateur of geen donateur. Men behoeft maar getuige te zijn geweest van de vreugdetonelen na afloop van de Intertoto-finale AjaxFeijenoord (Olympisch Stadion) in april j.l. Of bij Benfica in hetzelfde Stadion. In deze ogenblikken beseft men pas wat een club in het leven van duizenden kan betekenen. Ik geloof dan ook, dat clubliefde altijd zal blijven bestaan. De man naast mij op de tribune was er een levend bewijs van. En zo zijn er velen. Dat spelers bij een andere club aankloppen om zich te laten verkopen, is de keiharde consequentie van het betaalde voetbal. Jongens, die om der wille van een paar honderd gulden of meer een ander shirt om hun schouders laten glijden. Maar hoeveel zijn er niet onder hen, die zich in dit andere shirt niet lekker voelen, waardoor hun prestaties in hun nieuwe vereniging worden be ïnvloed en die, bij wijze van spreken, er alles voor zouden over hebben om bij hun oude vereniging terug te komen. Wie zegt, dat het shirt dat men draagt, er niet meer op aankomt, heeft nog niet begrepen, dat in het betaalde voetbal, naast geld en gezond zakelijk inzicht, de liefde voor een club altijd zal blijven bestaan. Clubeer en clubliefde zullen onverbrekelijk verbonden blijven met de voetbalsport. J. H. (Waarmede wij niet voor de volle 100 zouden willen instem men. - Red.). Sigarenmagazijn Pontanusstraat 54 - Amsterdam-O. Telefoon 740707 Reguliersbreestraat 32 Kinkerstraat 255-257 Linnaeusstraat 56 Sarphatipark 48 Haarlemmerdijk 145 voor Centrale Verwarming - Oliestookinrichtingen Pijpleidingwerk - Sanitaire installatie's AMSTERDAM, Baarsjesweg 148-149, Tel. 83477-88654 (directie: Jaap van Praag) Spui 6 - Telefoon 245105 - Amsterdam-C. Donateurs en Leden zijn zeer tevreden met KOLEN en OLIE Raamgracht 1 3 en 59, Tel. 244383 Kijkduinstraat 40, Tel. 125037 Gaarne verstrekken wij inlichtingen 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1962 | | pagina 5