Aangezien er geen liefhebbers waren de redactie van ons aller Ajax-Nieuws van andere namen te voorzien, zult u voor het nieuwe seizoen weer met ons: t.w. de heren Melchers, Middendorp en ondergetekende, genoegen moe ten nemen. Ronduit gezegd, wordt het toch zo langzamer hand hoog tijd, dat wij van het journalistieke (amateur) toneel verdwijnen en jongens uit het hedendaagse rockroll and twist-tijdperk de Ajaxpen gaan zwaaien. Met dat wij bedoelen we natuurlijk niet onze nog jeugdige collegae, die weliswaar geen rollers of twisters zijn, doch lang niet aan de zes kruisjes toe, dus zeer zeker nog vele jaren ons blaadje kunnen vullen. Hopelijk vinden we de tijd om het komende seizoen onze clubkrant op tijd in uw brievenbus te laten deponeren. Als nu de medewerking van de diverse scriben ten, hierbij denken we aan de heren Vlokkie, Le Marché, Smit, leden Jeugdcommissie, Dukker, De Wit, Kamlag, Hel man e.a., weer gesmeerd loopt, wel, dan maken we er ge zamenlijk „iets" van, dat in de rij der clubbladen beslist niet achteraan komt. Luitjes, de redactie rekent op u, rekent ook op adverteerders enniet in de laatste plaats op drukkers, zetters, binders en plaatjesmaker van ons blad. Bij voorbaat onze dank! Over het afgelopen seizoen zullen we het maar niet meer hebben. Alleen nog een paar woorden voor de statistiek. Het eerste eindigde dus op de vierde plaats; 34 gesp., 16 gew., 7 gelijk, 11 verl., 39 punten, 80 voor en 59 tegen Het tweede elftal liet aan Volendam 2 de eer en ging als nummer twee door de finish: 29 gesp. (de laatste match (Veendam 2) ging niet door), 17 gew., 3 gel., 9 verl., 37 pun ten, 73 voor en 46 tegen. Volgens Ajax-begrippen een weinig succesvol seizoen. Immers, het is toch zo: als wij geen kampioenschap behalen, deugt er iets niet. Meestal ligt het dan aan de leiding. Andere verenigingen zouden met een stuk of tien kam pioenschappen dolgelukkig zijn, maar bij ons vindt men dat heel gewoon. Valt er in een of andere stad een kam pioenschap, dan loopt de bevolking te hoop. Bij ons kijkt men niet op of om, zegt hoogstens „nou leuk" en voor de rest zand erover. Rotterdam-Zuid staat bij een Feijenoord- kampioenschap op haar kop, bij ons gaat men er niet eens voor stfian. Geef daar nu eens een verklaring voor? Wij voor ons geloven, dat het in de doodnuchtere kijk op het leven zit, die de doorsnee Amsterdammer er op na houdt. Dit seizoen geen Intertoto-feestje. Zonder ons gaat de show verder. Tatabanya deed de deur voor onze rood-witte neuzen dicht. Geheel onnodig, want we hadden er een stevige poot tussen. De Hongaren speelden beslist niet sterker dan b.v. Ujpest, dat we indertijd klopten. Door het tijdelijk uitvallen van Piet Ouderland en door onsportief spel, uitgelokt het spijt ons, dat we het moeten zeggen door een paar Ajax-spelers, konden de Budapesters juichend het veld verlaten. De tweede plaats dus voor ons, in vergelijking met P.S.V. twee punten uit zes matches en Feijenoord onderaan bengelend nog niet eens zo heel beroerd. Blauw-Wit deed het beter; ook nummer twee op het ranglijstje, zodat de beide Amsterdammers de eer hebben hoog gehouden. Allicht! Wat de transfers betreft is de markt beslist niet ge animeerd. Twee spelers zijn uit onze club verdwenen. Donald Feldmann is opgenomen in de A.D.O.-familie en Bob Westra heeft het Heracles-shirt aangetrokken. We wensen beide ex-clubmakkers „all the best" op hun voet balpad. Vele jaren hebben zij de Ajax-kleuren naar beste kunnen verdedigd en zich als zeer behoorlijke clubvrien den leren kennen. Donald en Bob, het ga jullie goed! Voor de rest is het „de hond in de pot". Geen aasje van bewijs. Kan het ook anders als je leest hoe de financiële toestand van vele clubs is. Schulden bij de vleet en toch maar doorgaan. Door dik en dun. Ook uit het buitenland weinig of geen aanvragen. Muller was bezig met een Bel gische club, doch in die handel zat voor ons geen brood. Prins vroeg verlof voor een reis naar Spanje. We gingen er mee akkoord, maar over zaken doen hebben we niets vernomen. En daarmede was de transferkoek op. Enige amateurs keerden Ajax de rug toe en gaan in andere clubs hun fortuin zoeken. Of ze daar zullen vinden wat zij na jagen is voorlopig een liedje zonder tekst. Vadertje Tijd zal het leren, maar de praktijk zegt, dat menigeen, die het Ajax-shirt naar de lommerd bracht, het later er weer gaarne uitgehaald zou hebben. Het geld was er wel, maar de Ajax- poort bleef gesloten. Ook een plukje jeugd ging voor goed het hek uit. Jongens, wier voetbalwieg in de oude Meer stond. Zij kregen geen contract, of speelden naar hun mening in een elftal beneden hun capaciteiten. Ook aan deze ex-leden onze beste wensen en succes in de nieuwe omgeving, een omgeving, waar de voetbalhoning, net zo min als bij ons, beslist niet slechts voor het opscheppen ligt. En zo zijn we dan weer aangeland in de periode van „wel of niet tekenen van contracten". De commissie be taald voetbal heeft aan dit chapiter vele avonden besteed. Te veel avonden, die een beter doel waard waren. De eisen van de uitverkorenen worden steeds hoger en het is jam mer, dat „the man in the street" niet in de potjes en pan netjes, die op het betaalde voetbal vuur staan, kan kijken. De deksels werden er rap opgesmeten en het gas uitge draaid. Onze ex-penningmeester, de heer F. Dukker, heeft zijn kraan al gesloten. Zijn laatste buitenlandse reis deed voor hem de deur dicht. Vele lange jaren heeft Ferry de Ajax-zaak met veel werklust gediend. Zijn laatste balans heeft hij afgesloten, de eindstreep gezet. S. E. O. Ferry, we houden het maar kort. Bedanken, na zoveel jaren trouwe dienst, moet niet meevallen. Namens Ajax, hartelijk dank voor al hetgeen je in het belang van onze club deed. Eén troost, je visstek ligt op je te wachten. Tussen juichende rietpollen aan een stil water. Vele op stekers en wegtrekkers: Goede vangst! De algemene vergadering week ver af van de gebruike lijke Ajax-stijl. Alles ging goed opening, huldiging kam pioenen, 50-jarigen, jaarverslagen die weer dik in orde waren rapport financiële commissie totdat punt 6a: Bestuursbeleid kwam. Het werd de donkere bladzijde van deze avond. Hoofdzakelijk ging het om het beleid van de commissie betaald voetbal. We gaan echt niet in details treden, maar het kwam in grote lijnen hierop neer, dat de werknemers het met de baas niet eens waren. Er zijn in het dagelijks leven meer lieden, die het met hun grote baas niet eens zijn, maar we hebben er nog nooit van ge hoord, dat die grote baas door zijn personeel verzocht werd maar op te hoepelen. Dat kan hoogstens geschieden door zijn mede-directeuren, aangenomen dat die er zijn. Zoals het nu gegaan is, was het beslist niet fijn en de enigen, die er veel mee opschoten, waren de voorstellers van het aan stellen van 33 kiesmannen. Betere reclame konden zij niet hebben. Persoonlijk zijn wij er geen voorstander van, maar nu we het trieste gedoe voor de microfoon hebben mee beleefd, bekijken we de zaak door een andere bril. Jammer, dat het zo is gelopen. De heer G. Keizer, die enorm veel voor onze club heeft gedaan de buitenstaander heeft er geen flauw idee van (had de goede z.g. „outsider" maar wel enig benul van de moeilijkheden) wat er voor nodig is om alles in goede banen te leiden is de dupe van zijn werk geworden. Een werk, dat hij n.b. voor des Keizers baard verrichtte en geweldig veel van zijn wel of niet vrije tijd opeiste. Natuurlijk heeft de heer Keizer (en hij niet alleen) fouten gemaakt en, dat willen we hier wel even stellen, zijn opvolgers zullen óók fouten maken maar een behandeling zoals hem nu ten deel viel, heeft hij beslist niet verdiend. Triest was het dan ook, dat niemand van de bezadigde oude-garde één woord ten voordele van de heer Keizer liet horen. Wel was er zwaar applaus, als de „tegenpartij" de microfoon bewerkte. Nogmaals: een zwarte bladzijde in onze ge schiedenis. Aan Gerrit, een woord van dank voor al het goede, dat hij voor onze club deed. Wie er in feite ook de dupe van werd, was de heer A. de Wit Sr. Door het langdurig debat, het schorsen van de vergade ring voor een (stijf) kwartier, het oproepen van nieuwe 2

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1962 | | pagina 2