Jan Bron Veluwse Post SJAAK SWAKT DORP OP DE VELUWE april 1962. Het is middenapril dat we ons aan dit post-zendinkje uit de Veluwse dreven zetten. Het maart-nummer (no. 8) gleed dezer dagen in onze bus! Sinds we onze bijdrage in dat nummer plaatsten is er zo het een en ander gebeurd! BelgiëHolland o.a. De ergernis over het kant noch wal rakende verslag via de radio zit ons nog hoog en we sluiten ons aan bij het vonnis van onze medewerker Lemarché. Het was wel erg ditmaal! Het conflict K.N.V.B.Feijenoord is een andere historie. We zullen ons bescheidenlijk van commentaar onthouden, doch dat er aan zekere zijde zwaar „ge-blunder-d" is, staat wel vast. Hetgeen uit gebeurtenissen als deze naar voren komt is het grote probleem onzer dagen (wat het Nederlandse voetbal be treft) de verhouding semi-profclubbestuur. De prof-voetballer is, hoe men het ook bekijkt, een werknemer. Hij staat in dienstverband. Logisch volgt hieruit, dat hij te doen en te laten heeft wat het clubbestuur goed acht voor het welzijn van de club. Keuze voor een vertegenwoordigend elftal is wel degelijk een kwestie waarin het clubbestuur gekend moet worden. En waarover uiteindelijk het clubbestuur beslist. Een clubbestuur kan zich o.i. niet be roepen op zelfstandig beslissingsrecht van de speler. Want dan rijst de vraag: waar houdt de werkgeverspositie dan eigenlijk op? ledereen komt in zijn bestaan op voor zijn eigen belangen. Een clubbestuur kan van mening zijn, dat afstaan aan vertegenwoor digende elftallen nadeel kan berokkenen aan de club. Dan moet het nationale gevoel prevaleren. Maar in onderling overleg. Men mag de semi-profs tenslotte niet als „partij" uitschakelen. De tijd zal komen, dat we al deze zaken nuchter en reëel kun nen beoordelen. Sentimentsoverwegingen passen echter niet meer in onze voetbalpolitiek. Jammer, maar profvoetbal, half of heel, is hard. Moet dat ook zijn. De K.N.V.B. is niet te benijden. Problemen bij de vleet. TE WAPEN!! Brown wordt bedankt dat hij de verjaardag van het Ajax-Nieuws (de 45ste) heeft herdacht. Het eerste nummer is gedateerd 1 fe bruari 1917. Over vijf jaren zitten we in het goud. Moge onze pen dat nog kunnen beschrijven! De eerste jaargang fraai gebonden in rood-lederen bandje ligt voor ons. En nu moet ik even de laatste regel aanhalen van de openingsspeech op de voorpagina: „Nu het bootje eenmaal vaart, zullen toch enkele „passagiers wel eens medehelpen. Ook eens 'n handje „uitslaan en proeven geven van hun vaar kunst! Wij wachten af". Vijf-en-veertig jaren later zitten we nu gebogen over het maart nummer 1962 „Ajacieden (schrijft Canard), neemt de pen ter hand en laat merken dat onze vereniging en onze clubgeest u „ter harte gaan etc. Te wapen! Onze 45-jarige ervaring is, dat voetballers over het alge meen niet schrijven. Briljante uitzondering in onze club is of liever was Jan Schoevaart, die alle kwaliteiten van voetballer- dichter in zich verenigde Tric-trac kon er mee terecht! In ieder geval hopen we, dat Canard's oproep tot de ont dekking leidt van onverwacht intellect. Keep waiting! A A NMOED1G1N GSKRETEN S.V.P. Gaat het legioen zwijgen? Gaan de voetbal-drommen-met-toeters, bazuinen en slagwerk (instrumentaal bedoeld!) ter ziele? Onze voorzitter vraagt méér geloei (in het nette dan) van de duizenden tribune-gasten, die als maar stil zitten-te-zitten bij onze wedstrijden. Is er géén opwinding meer? Hoe kan dat nou. We beschikken toch in Nederland nog wel over wat virtuozen-voet ballers (Ajax heeft er ook een aantal) die de roerselen des harten in beweging brengen? In een plaatselijk blad (bij ons in het Veluwse) stond juist dezer dagen een smeekbede van een voetbal-enthousiast, die maar niet begrijpt waarom er zo'n begrafenisstemming hangt rond de krijtlijnen„Schreeuw toch, mensen, maak toch lawaai, laat je club horen dat je meeleeft". Zo schreef die man! „Dan komen er goals. Dan komen er overwinningen!" En nu komt Jan Melchers, die ik als een rustig evenwichtig man bekijk, ook met zo'n lawaai-petitie. Mag ik er dan een muntje bij doen? Het is echt nodig, dat de mannen binnen de lijnen iets merken van meeleven. Natuurlijk, het zit 'm niet in de kelen, doch in de benen! Maar enthousiasme doet iets. Dezer dagen zaten we op het „scherm" te kijken naar de Spurs tegen Benfica. „Glorius, glorious, halleluja, the Spurs are marching on welk een donderend aanzwellend geloei kwam er van die tribunes. Maar ja, die stijve flegmatiekeBritten! Nu, ik heb me ver baasd. Bij de vele matches in Zuid-Amerika heb ik iets mee gemaakt van dol-dwaze verafgoderij van welhaast een gehele bende aanhangers. Met pistooltjes en brandende lucifers van tri- bune-twee-hoog naar tribune-één-hoog. En meer taferelen, die vijf-en-twintig jaar geleden nog te aanschouwen waren, inclusief vechtpartijen, tot bloedens toe Dat moeten we niet hebben. Géén verwildering, maar wel „aanmoedigingskreten"! En daarvoor hebben we de jeugd nodig. De piepgeluidjes uit de kelen van onze oude garde (ik begin maar bij mezelf) mogen meeblazen! Maar strijdgejoel en -gewoel: voor onze teenagers, onze adspirantjes en voor de sterken van geluid, helden-tenoren en zó. Onze dames gillen „sowie-so", maar deze aria's alléén zijn niet voldoende Waar blijft eigenlijk de Ajax-mars? Ligt die te stoffen in de kist van de vergetelheid? 'n Juichkreet dav're langs de velden Wie begint? Tot slot van deze post onze beste wensen voor het herstel van onze secretaris JAN ELZENGA en onze andere prominenten, die op de ziekenlijst staan. We kunnen ons zo voorstellen wat het voor onze eminente scribus betekent „buiten spel" te staan! Never mind! Houd de moed er in. VLOKK1E Bromfiets aankoopproblemen Utrechtsestraat 134, Amsterdam, Telefoon 39239 lost ze voor U op Keuze uit 60 modellen Diverse leuke Occasions Sigarenmagazijn Pontanusstraat 54 - Amsterdam-O. Telefoon 740707 5

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1962 | | pagina 5