kampioen" levert een klaar bewijs. Dit jaar zitten we er naast. Met een straatlengte. Is meer voorgekomen. Twee vette prijswinnaars hebben we u dus al genoemd: Tottenham en Benfica. De derdeU raadt het precies: Ajax. De Intertoto-trofee is ons. Heel de internationale voetbal wereld weet het. We ontvingen felicitaties uit binnen- en buitenland. De stroom verzoeken om toezending van „Club- abzeichen", „Badges", foto's etc. steeg schrikbarend. We zijn het echter gewend. Beginnen er niet aan, deze ver zoeken in te willigen. Alleen is het weer een bewijs, dat nummer twee practisch niet in tel is. 't Is me anders wel een voetbalfeestje geweest. In 't begin een hoop narigheid. Niet voor ons, maar voor de Rotter dammers. U kent het verhaal. Alhoewel we er niets mee te maken hadden, kreeg onze club ook een portie Feijenoord- leed toebedeeld. In de vorm van doodsberichten, versierde rouwkaarten en nog meer van dat fraais. Triest maar waar! Dat we de wedstrijd, Rotterdam of Amsterdam niet wilden onthouden, maar wensten door loting uitgemaakt te zien, waar gespeeld zou worden, werd ons schijnbaar hoogst kwalijk genomen. Het „waarom" zien we beslist niet in. Eerlijker kon het onzes inziens niet. Hoe de loting, ge organiseerd door de K.N.V.B. (de heer L. Brunt), uitge voerd door Burgemeester Van Hall en bijgewoond door directie Stadion Amsterdam en Rotterdam, vijf bestuurs leden van Feijenoord en vijf bestuursleden van Ajax, uit viel, is u bekend. Amsterdams Burgervader dacht schijn baar aan de opmerking van voorzitter Melchers: „Burge meester, het is met het oog op de vermakelijkheidsbelas ting ook voor Amsterdam belangrijk", en trok het voor ons gelukkige lot. Een kaartje waarop stond: „Olympisch Stadion 26 april 1962. DE internationale vette voetbalkluiven zijn bij de recht matige eigenaars terecht gekomen. Tottenham Hotspur ver wees Burnley naar het tweede plan en mocht de fel be geerde Cup, de gouden medailles en een vorstelijke hand druk in ontvangst nemen. Dat laatste komen we hier toch écht tekort. Onze burgervader wil wel, daar niet van; de loting voor de finale Intertoto heeft de heer Van Hall ver richt. En hoe! Amsterdam was er dankbaar voor en onze club legde die dankbaarheid op de grasmat. Nogmaals: èn hoe! Maar toch vrienden, die Engelse Queen op de tribune is iets anders, geeft sfeer. Dat missen we hier. Een beetje belangstelling is er wel voor ons voetbalwereldje. Us Abe kreeg een lintje en de heer D. J. Bessem werd ridder in de Orde van Oranje Nassau, waarvoor onze hartelijke felici taties. Waarmede het feest wel over .is. De stukken voor gezien getekend zijn. Misschien mogen we de hoge eer nog eens beleven. Tottenham won dus de cup in een strijd, die de beste sinds vele jaren werd genoemd. Via de T.V. waren we aanwezig en konden voor de zoveelste maal constate ren, dat Engels voetbal toch „iets anders" is. Hard, snel en fel. Zonder pardon en zonder rancune. Geven en ne men, met een pijnlijke poot en een lachend gezicht. Geen komedie, geen onsympathieke geintjes. De Mideuropese en Zuidamerikaanse kwaal die, als men er lang naar kijkt, zo irriterend werkt. De heer Bob Smith van Tottenham, een jongen die van wanten weet en er beslist niet vies van is „uitdeling" te houden, kreeg nu zelf een portie thuis. Geen klacht en geen gebaar. Alleen maar de match, zo goed en zo kwaad als 't ging, uitstrompelen. Dat is de keiharde Engelse mentaliteit. We zien het veel en veel liever dan de „quasi-overlijdingstruc" van het warmbloedige volkje. Prima voetballers, dat is waar, maar voor ons, nuchtere laaglanders, soms bar vervelende jongens. Benfica heeft door de naam Real Madrid een diepe kras gehaald. Het noodlot van de héél groten. Tijd van komen, tijd van gaan! Voor de heer Bernabeu, de big boss van Real, een heel dure grap. Vraag en aanbod beheersen nog steeds de markt. Niet alleen voor A.K.U. of Kon. Olie, maar ook voor een voetbalclub, die met geld, véél geld te maken heeft. De heer Arq. Croft de Mouria, directeur van Benfica, lacht in de vuist. Naast de prima Portugese sardines (niet de eerste vangst) wij kunnen het weten brengt nu ook zijn club veel geld in de schatkist. Die dure dollars, waar voor de voormalige president van Real zijn best betaalde jongens wel de voetbalweide wilde insturen, gaan nu een andere kant uitrollen. Real is door die ene nederlaag ge devalueerd. Gewoon uit de abnormale belangstelling weg geblazen. Men heeft nu eenmaal alleen maar interesse voor de allergrootsten. Nummer twee is zo vergeten. Het publiek ziet slechts nummer één. Wreed maar waar! Natuurlijk, men zal Real niet vergeten, net zo min als men Sjoukje Dijkstra, Piet Moeskops, Arie van Vliet, Anton Geesink, Gerrit Schulte, Reg Harris of welke kampioen dan ook, vergeet. Maar, men warmt zich aan de vlam van het moment. De kaars die nog flikkert wordt gedoofd. Punt. Uit! Zo is 't leven. Real zal proberen terug te komen. Dat lukt niet iedereen. De heer Herrera zal het heel moeilijk krijgen. Puskas, de ster uit de match EngelandHongarije, kwam al heel lang geleden voor het Hongaarse „Honved" uit. Die zal bij tijd en wijle tegen zijn spiegelbeeld, onder het nuttigen van gefarceerde pimentos, zeggen: „Ferenc, ouwe-jongen, je word ook al grijs aan de slapen." Alfredo Di Stefano moet de klop op de deur reeds hebben gehoord. In de tuin van zijn heel dure villa staat onder de olijfbomen de luie stoel al klaarDe directie der Madrilenen staat voor een hoge muur. Of zij er over komtDe tijd zal het leren. Het kan! Onze club heeft het vele malen bewezen. In de loop van zestig lange jaren hebben we „ups and downs" gekend. Zelfs veel „ups", omdat we altijd weer terugkwamen en terugkomen. Het „eens in de drie jaren 2 De verkoop van de entree-kaarten was het volgende punt van het feest, dat stof van de vloer bracht. Feijenoord had genoeg aan 7000 kaarten. Het stadion voorzag zijn vaste voorverkopers plus aandeelhouders. De Ajax-voorverkopers kregen hun portie en verder dacht het bestuur er goed aan te doen, leden en donateurs in de gelegenheid te stellen in eigen huis een paar kaarten te kopen. Dat was fout. Er waren slechts 200 stuks Ere-tribune, 200 Marathon en ongelimiteerd open tribune beschikbaar. Nummer één, die binnen kwam, begon met zes Marathon te vragen en was stom verbaasd, dat ze niet werden gegeven. Er kwamen clubmakkers met vijf tot tien diploma's en één presteerde het zelfs om met een heel pak te komen. Zijn zoon heeft een sigarenzaak. Na dertig meer of minder vriendelijke gegadigden geholpen te hebben, lieten we bekend maken, dat er geen overdekte- of marathonplaatsen meer beschik baar waren en toen was het natuurlijk helemaal mis. Het zal u duidelijk zijn, dat we aan kaartverkoop in eigen huis geen behoefte meer hebben en het lijkt ons het beste een commissie te benoemen, die in het vervolg deze onprettige aangelegenheid voor haar rekening neemt. Het ontlast administratie en bestuur en neemt iedere twijfel aan een rechtvaardige verdeling weg. Mopperaars enz.: U weet de weg! Feijenoord had de keus wat betreft het tenue, 't Liet ons koud. De Rotterdammers gaven de voorkeur aan rood- wit-zwart. Hun clubtenue. Wij kozen lelieblanc. Een teint, die het in het licht van de schijnwerpers uitstekend doet. Co Prins bleek tot aanvoerder gepromoveerd. Een ziel kundige zet van trainer Spurgeon. Co ging dus voorop, ge volgd door Hoogerman, Cees Smit, Ouderland, Schaaphok, Pronk, Muller, Swart, Henk Groot, Kees Groot en Keizer. Van Mourik had zijn plaats moeten afstaan, was reserve met Feldmann, Peeters en Van der Werf. Uiteraard een teleurstelling voor de reservisten. Maar daar wordt nu een maal niet naar gevraagd. De heer J. Martens hanteerde de fluit. We gaan hier de match beslist niet verslaan. U was aan wezig of spelde de krant. Maar schoon is het geweest. We hebben in vijftig jaar voetbal heel wat beleefd en gezien. Vele „topics" meegemaakt. Deze AjaxFeijenoord is door ons bij geboekt, bij geboekt bij de „topics". De vleugel Swart- Henk Groot was groots. Kees Groot scoorde een juweel, Henk Groot, in directe samenwerking met Swart, een parel van een doelpunt. Een razendsnelle combinatie, besloten met een vuurstraal uit de heup. Graafland kon èn de kop bal van Kees èn de kanonskogel van Henk slechts naar- (zie verder pagina 6)

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1962 | | pagina 2