IN MEMORIAM P. C. Besanger NIEUWS VAN HET JEUGDHONK Nu de K.N.H.B. dank zij zijn 50-jarig bestaan weder in de gelegenheid is gesteld het toernooi om het honkbalkam pioenschap van Europa op touw te zetten, mag worden ver wacht dat de publieke belangstelling aan de Kruislaan evenals dit in 1958 het geval was zeer groot zal zijn. De bedoeling van onderstaande regels is echter de be langstelling van de bij Ajax aangesloten leden te wekken voor het actief beoefenen van de mooie en aantrekkelijke honkbalsport. Een sportclub zonder jeugd, een toekomst zonder vreugd! Gedachtig aan deze woorden wil ik mij in het bijzonder richten tot de jongelui van 1017 jaar. Om nog preciezer te zijn, roep ik vooral de zeer jeugdige leden op zich voor het spel van slag en wijd te laten inschrijven. Extra contributie is hiervoor niet verschuldigd. Voorlopig kun nen de benjamins in het verenigingskostuum spelen. Wil je later in een echt honkbalpak uitkomen, dan kun je tegen een schappelijke prijs of op gemakkelijke voorwaar den deze kleding aanschaffen. Een handschoen wordt zo nodig in bruikleen afgestaan. Je kunt hem ook door be taling in termijnen overnemen. Het beste is evenwel op school flink te werken en dan bij een goed rapport een of meer honkbalattributen op je verlanglijstje te zetten. Voor de jeugd is het honkbalseizoen zo geregeld, dat bij het naderen van de grote vakanties de competities nage noeg zijn afgewerkt, daar de meeste jongens er in de zo mermaanden met hun ouders tussenuit trekken. De compe titiewedstrijden worden op avonden in de week gespeeld. Dit jaar is de jeugd naar leeftijd in drie groepen inge deeld, nl.: Bleesingcompetitie (jongens van 10, 11 en 12 jaar). De geboortedatum van 1 september is beslissend. In het seizoen 1962 dus voor spelers, geboren op of na 1 septem ber 1949 en vóór 1 september 1952. Babe Ruth-League (jongens van 13, 14 en 15 jaar). De geboortedatum van 1 september is beslissend. In het seizoen 1962 dus voor spelers, geboren op of na 1 septem ber 1946 en vóór 1 september 1949. Juniorescompetitie (jongens van 16 en 17 jaar). De geboortedatum van 1 september is beslissend. In het seizoen 1962 dus voor spelers, geboren op of na 1 septem ber 1944 en vóór 1 september 1946. Jongens die aan de honkbalcompetitie willen deelne men of nadere inlichtingen wensen, kunnen zich tot mij wenden. Met het oog op de inzending van aanmeldings formulieren en ledenlijsten is het van zeer groot belang dat jullie met het opgeven van je naam en voornamen, adres en geboortedatum niet dralen, doch dit onmiddellijk doen. Want het moet in het grote Ajax toch mogelijk zijn in elk der groepen met een ploeg het veld te betreden die onze vereniging alle eer aandoet. Wat goed is, komt snel! Het zal mij benieuwen of dit ook met betrekking tot de aanmeldingen het geval is. E. H. VAN TUYL, jeugdleider, Fahrenheitsingel 43, Amsterdam-oost. P.S. Uiteraard zijn ook seniores welkom in onze honk balkring. NIEUWE HONKBALSPELREGELS De K.N.H.B. heeft zojuist een spelregelboekje, uitgave 1962, doen verschijnen. Het prettige van dit keurig uitge voerde werkje is, dat in tegenstelling met vroeger de toelichtingen op de spelregels er tevens in zijn opgenomen. Wij raden degenen, die zich in de spelregels willen ver- Aan de vooravond van de viering van het gouden ju bileum van de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond bereikte ons het ontstellende bericht, dat de „grote" man bij onze buren, de V.V.G.A., op bijna 64-jarige leeftijd plotseling was overleden. Als voetballer kwam de heer Besanger meermalen in het vertegenwoordigende elftal van de voormalige A.K.V.B. uit. Deze organisatie kende hem later het lidmaatschap van verdienste toe. Daar deze ambtenaar zich ook tot de honkbalsport voelde aangetrokken, gaf hij anno 1924 in zijn club de stoot tot de oprichting van een honkbalafdeling. Bij deze zomersport bleef succes voor hem evenmin achterwege. In 1933 was het de eerste en tot dusver enige maal, dat V.V.G.A. landskampioen werd. Wer per Besanger maakte verschillende keren deel uit van de stedelijke ploeg en speelde zelfs tweemaal in het Nederlandse Negental. Bij het noemen van zijn naam denkt men echter altijd eerst aan de „organi sator", niet alleen op sportgebied, doch ook in het maatschappelijk leven. Hoeveel hulpacties hij heeft geleid en bij welke wederopbouwplannen hij betrok ken is geweest, vermag ik niet te zeggen. In oktober 1956 werd hij als administrateur van de afdeling Le vensmiddelen, Was- en Schoonmaak-, Bad- en Zwem inrichtingen ten Stadhuize ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau benoemd. De heer Besanger heeft ook als redacteur van Honk- balnieuws, het officiële orgaan van de K.N.H.B., ja renlang veel werk verzet. Bij het zilveren jubileum van deze bond werd hem evenals de oprichters van een honkbalafdeling bij Ajax resp. Blauw-Wit de heren J. Roodenburgh en W. Drilling het lid maatschap van verdienste toegekend. Uiteraard bleef zijn club niet achter en keurde hem later het erevoor zitterschap waardig. De in de omgang ietwat stugge heer Besanger was ook op de terreinen van Ajax meer dan eens te vin den, o.a. omdat tot voor kort een van zijn zoons in onze vereniging speelde. Dat de thans ontslapene de honkballerij nog steeds een warm hart toedroeg, blijkt uit het feit dat hij het initiatief nam tot het inzamelen van gelden, ten einde deze uit naam van de ereleden, leden van ver dienste en bondsridders aan het bestuur van de jubi lerende K.N.H.B. te kunnen overhandigen ter aan schaffing van een passend geschenk. Helaas, het was hem niet vergund hierbij tegenwoordig te zijn. Zijn naam zal stellig nog vele jaren met ere worden uitgesproken. E. H. VAN TUYL diepen, dan ook aan zich tegen betaling van 1,een nieuw exemplaar aan te schaffen. Het is te verkrijgen bij: de heer J. H. Kuling, Noorder Tuindorplaan 23, Haarlem, en bij de heer I. J. Rijkeboer, Mr. Reynstlaan 12, Amstelveen. Voor de goede orde zij nog opgemerkt, dat het oude boekje door de vele wijzigingen niet meer betrouwbaar is. HONKBALNIEUWS Wilt u het gehele seizoen op de hoogte zijn van allerlei honkbalbijzonderheden, bv. uitslagen van wedstrijden, pro gramma's, uitleg van spelsituaties, honkbalproblemen en toernooien? Abonneert u zich dan op „Honkbalnieuws", waar van reeds enkele nummers zijn verschenen, doch dat ge- 13

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1962 | | pagina 13